خانه | خبر | اخبارایران

يک خبرنگار در تهران روانه زندان شد

یکشنبه, 1391-08-28 09:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عليرضا روشن، خبرنگار روزنامه شرق که به پنج سال حبس محکوم شده بود، برای اجرای حکم به زندان اوين رفت.

 

به گزارش منابع خبری، اين خبرنگار که به يک سال حبس تعزيری و چهار سال حبس تعليقی محکوم شده صبح روز شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ به زندان اوين رفت.

 

عليرضا روشن از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به  "اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنيت ملی" بوده محکوم شده است. گفته می‌شود این خبرنگار به دليل "همکاری وی با تارنمای خبری مجذوبان نور" به اين اتهام محکوم شده است. تارنمای مجذوبان نور به پوشش اخبار مربوط به دروايش در ايران می‌پردازد.

 

عليرضا روشن همچنين در شهريور ماه سال ۱۳۹۰ نيز در جريان بازرسی دفتر تارنمای مجذوبان نور توسط نيروهای امنيتی، بازداشت و پس از گذراندن بيش از يک ماه حبس انفرادی در بند امنيتی ۲۰۹ زندان اوين با قرار کفالت آزاد شد. 

 

عليرضا روشن از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به  "اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنيت ملی" بوده محکوم شده است. گفته می‌شود این خبرنگار به دليل "همکاری وی با تارنمای خبری مجذوبان نور" به اين اتهام محکوم شده است 

 

 

پس از انتخابات بحث‌برانگيز دهمين دوره رياست جمهوری در ايران، ده‌ها روزنامه‌نگار در ايران بازداشت و به حبس محکوم شده‌اند.

 

ژان فرانسوا ژوليارد، دبير اول گزارش‌گران بدون مرز سال گذشته طی نامه‌ای به ناوی پيلای، کمسير عالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان توجه وی به "تشديد سرکوب عليه روزنامه‌نگاران، شهروند وب‌نگاران، جامعه مدنی و گسترش سانسور رسانه‌ها و سانسور اينترنت در ايران" شد.

به گفته دبير اول گزار‌ش‌گران بدون مرز، اين وضعيت "فاجعه‌بار"، نيازمند پاسخی "فوری" از سوی کميساريای عالی حقوق بشر است.

 

گزارش‌گران بدون مرز که انجمنی غيردولتی در دفاع از آزادی رسانه‌ها و حقوق بشر می‌گويد از فردای انتخابات مورد مناقشه خرداد ۱۳۸۸ ايران، "جنگ همه جانبه‌ای" عليه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران آغاز شد.

 

گزارش‌گران بدون مرز می‌گويد پس از انتخابات رياست‌جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ "بيش از ٢٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در ايران بازداشت و زندانی شدند."

 

اين انجمن غيردولتی مدافع آزادی اطلاع‌رسانی از ناوی پيلای خواسته است با "جديت" از حقوق زندانيان عقيدتی که در شرايطی "غير انسانی" در زندان بسر می‌برند و قربانی "تضعيقات و اعمال فشارهای هر روزه‌ مقامات مسوول هستند" دفاع کند و برای آزادی روزنامه‌نگاران وب‌نگاران زندانی در ايران تلاش کند.

 

گزارشگران بدون مرز، ايران را "بزرگ‌ترين" زندان روزنامه‌نگاران در خاورميانه می‌داند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما