خانه | خبر | اخبارایران

تيراندازی در زاهدان چند زخمی بر جای گذاشت

شنبه, 1391-08-13 18:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دو موتورسوار مسلح در زاهدان، با شليک گلوله چهار نفر را زخمی کردند.

 

به گزارش منابع خبری ايران اين حادثه ساعت ۲۱ شب گذشته، جمعه ۱۲ آبان‌ماه در حالی اتفاق افتاد که مردم از مراسم عيد غدير از مسجد الزهرای شهرک آزادگان در زاهدان باز می‌گشتند.

 

خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) به‌نقل از علی ايزدی، معاون اجتماعی فرمانده انتظامی سيستان و بلوچستان نوشته است ضاربان فرار کرده‌اند اما پليس در حال پی‌گيری موضوع است.

 

ترکيب جمعيتی شهرک آزادگان شيعه و سنی است،‌ اما اکثريت جمعيت آن را شيعيان تشکيل می‌دهند.

 

علی ايزدی به خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران (ايرنا) نيز گفته است: "ضاربان دو نفر سوار بر موتورسيکلت بودند که در خيابان آزادگان زاهدان بدون هدف اقدام به تيراندازی کردند."

 

ايرنا همچنين از "انفجار يک شی‌ء در مقابل مسجد امام علی شهرستان سراوان در جنوب شرق سيستان و بلوچستان" در شب گذشته خبر داد

حسين‌علی شهرياری، نماينده زاهدان در مجلس ايران گفته است هنوز ثابت نشده که اين تيراندازی يک اقدام تروريستی و به دليل درگيری‌های مذهبی بوده است.

 

وی درباره احتمال ارتباط اين حادثه به بمب‌گذاری اخير در زاهدان و اعدام سه نفر از اعضای خانواده‌ عبدالمالک ريگی پس از آن رويداد، گفت بررسی‌ها در مورد اين رويداد و ارتباط آن با گروه‌ها يا مسائل مذهبی هنوز به نتيجه نرسيده است.

 

صبح روز یکشنبه ۳۰ مهرماه، سه تن ازسوی دادگستری استان سیستان و بلوچستان به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض در زندان مرکزی زاهدان به دار آویخته شدند که گفته می‌شود از اعضای گروه مسلح و مخالف جمهوری اسلامی، عبدالمالک ریگی بودند و با انفجارهای انتحاری چابهار در آذرماه ۱۳۸۹ ارتباط داشتند.

 

عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله بود که در اسفندماه ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر و روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ به دار آویخته شد.

 

انفجارهای انتحاری در روز ۲۴ آذرماه ۱۳۸۹ طی مراسم تاسوعا در چابهار و در میان گروهی از عزاداران شیعه و نزدیک مسجد امام حسین این شهر در جنوب شرقی ایران رخ داد. خبرگزاری‌های رسمی از کشته‌شدن دست کم ۳۹ نفر طی آن حادثه خبر دادند.

 

ايرنا در خبر خود همچنين به "انفجار يک شی‌ء در مقابل مسجد امام علی شهرستان سراوان در جنوب شرق سيستان و بلوچستان" در شب گذشته اشاره کرد و به نقل از معاون اجتماعی فرمانده انتظامی اين استان نوشت اين انفجار هيچ‌گونه تلفات و خسارت جانی و مالی نداشت.

 

ايسنا، نوشته است حال زخمی‌شدگان رويداد شب گذشته چندان مساعد نيست.

 

در سال‌های اخير استان سيستان و بلوچستان ايران بارها صحنه عمليات مسلحانه و بمب‌گذاری‌های خونبار بوده است که گفته می‌شود گروه جندالله عامل بيشتر اين اقدامات بوده است.

 

جندالله يا "جنبش مقاومت مردمی ايران"، گروه شبه‌نظامی سنی‌مذهب بلوچ است که با جمهوری اسلامی ايران به مبارزه مسلحانه می‌پردازد و در طول سال‌های گذشته در اين استان چندين عمليات بمبگذاری و گروگان‌گيری انجام داده‌ است.

 

جندالله خود را مدافع حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سيستان و بلوچستان می‌داند و می‌گويد قصد جدايی‌ از ايران را ندارد.

 

تاکنون چندين تن از اعضای گروه جندالله توسط دستگاه قضايی جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند و حکومت ايران بارها از نابود شدن اين گروه گفته است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما