خانه | خبر | اخبارایران

ارکستر موسيقی ملی ايران تعطيل شد

شنبه, 1391-08-06 18:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عضو دائم ارکسترسمفونيک تهران از تعطيلی ارکستر موسيقی ملی ايران خبر داد و گفت اگر ارکستر فيلارمونيکی به‌عنوان جايگزين درست نشود، تعطيلی ارکستر ملی يک ضايعه بزرگ خواهد بود.

 

خبرگزاری کار ايران (ايلنا) امروز شنبه ششم آبان‌ماه گزارش داد، چندی پيش شايعاتی مبنی ‌بر تعطيلی ارکسترملی ايران و رد اين شايعات از سوی برخی مسئولان شنيده شده بود.

 

با اين وجود، ارسلان کامکار، عضو شورای فنی اين ارکستر و عضو دائم ارکسترسمفونيک تهران امروز خبر تعطيلی ارکستر ملی را تأييد کرد و گفت: "دو، سه روز پيش بدون اينکه اطلاع بدهند باخبر شدم فعاليت ارکسترملی متوقف شده است."

 

وی توضيح داد: "شنيده شده که اعضای ارکستر ملی که پيش از اين گفته بودند برنامه‌هايی برای ارکستر ملی دارند از خردادماه سر تمرين‌ها حاضر نمی‌شوند."

 

کامکار، تأثير تعطيلی ارکستر ملی بر جريان موسيقی در ايران را يک فاجعه دانست و تأکيد کرد: "چنانچه هيچ حمايتی صورت نگيرد و ارکستر فيلارمونيکی به‌عنوان جايگزين درست نشود، تعطيلی ارکستر ملی يک ضايعه بزرگ خواهد بود که به هيچ وجه امکان جبران آن وجود ندارد."

 

وی با بيان اينکه اين روند انگيزه را از تمام  آهنگ‌سازان می‌گيرد، افزود: "اگر محلی برای اجرای يک قطعه موسيقی که نوشته می‌شود وجود نداشته باشد ديگر دليلی برای نوشتن وجود ندارد."

 

با وجود اينکه مسئولان هنری وزارت ارشاد همواره از کمبود بودجه و گرانی دلار گلايه دارند، اما سفرهای آنها با بودجه دولتی به جشنواره‌های خارجی از سال‌های گذشته تاکنون همچنان ادامه داشته است

عضو ارکسترسمفونيک تهران گفت: "سال‌هاست که قرار است مشکلات ارکستر ملی برطرف شود اما از چهارسال پيش تا اين اواخر بابت قرارداد بستن مشکل داشتيم، اکنون نيز که با وجود اين اخبار مشخص نيست اصلاً قراردادی در کار است يا نه."

 

کامکار گفت برای فردی مثل وی که ۳۰ سال است در ارکسترسمفونيک عضو است، ارکستر ملی و سمفونيک مانند خانه است و وی از خراب شدن اين خانه بسيار متأسف است.

 

عضو دائم ارکسترسمفونيک تهران در مورد سخنان مسئولان مبنی بر تأسيس مؤسسه ارکسترهای موسيقی ايران گفت: "همه اين‌ها حرف است. چه فرقی می‌کند؟ محلی که ارکسترها تا به حال به آنجا وابسته بودند که بودجه نمی‌دادند و قرارداد نمی‌بستند حالا با تأسيس همچين تشکيلاتی بودجه می‌دهند و قرارداد می‌بندند؟"

 

دو روز پيش، تارنمای همشهری آنلاين پيرامون وضعيت ارکستر ملی نوشت، به‌نظر می‌رسد با وجود آماده بودن رپورتوار، نوازندگان، رهبر و حضور شورای فنی ارکستر ملی از جمله ارسلان کامکار، هوشنگ ظريف، حسين عليزاده و فردين خلعتبری ارکستر ملی برنامه‌ مشخصی برای آينده ندارد. مشکلاتی که همه در مقابل آن سکوت کرده‌اند.

 

از سوی ديگر ارکستر سمفونيک تهران پس از آخرين اجرايش در بيروت، زمان اجرای بعدی‌اش مشخص نيست. شايعاتی مبنی بر عدم‌ اجرای تمرينات و عدم‌ پرداخت به‌موقع حقوق نوازندگان اين ارکستر به گوش می‌رسد.

 

در حالی که اين روزها دو ارکستر دولتی ارکستر سمفونيک تهران و ارکستر ملی با وجود مشکلات فراوان از جمله مشکلات مالی تنها هستند مسئولان دفتر موسيقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون هيچ اطلاع‌رسانی همراه با حميد‌ شاه‌آبادی، معاون هنری وزارت ارشاد، محمد ميرزمانی، مديرکل دفتر موسيقی و علی ترابی، مديرعامل انجمن موسيقی ايران با بودجه دولتی به جشنواره موسيقی "ومکس" در يونان يکی از نمايشگاه‌های جهانی معتبر موسيقی رفتند.

 

با وجود اينکه مسئولان هنری وزارت ارشاد همواره از کمبود بودجه و گرانی دلار گلايه دارند، اما سفرهای آنها با بودجه دولتی به جشنواره‌های خارجی از سال‌های گذشته تاکنون همچنان ادامه داشته است.

 

از سوی ديگر هنگامه اخوان، خواننده قديمی موسيقی اصيل ايرانی به تارنمای فريادگر گفته است: "کارشناسان دفتر موسيقی وزارت ارشاد هشت‌ ماه است که حقوق نگرفته‌اند."

 

در روزهای پايانی خرداد سال ١٣٨٨ فرهاد فخرالدينی از رهبری ۱۱ ساله ارکستر ملی کنار کشيد. وعده‌های مسئولان نيز گره‌ از کار ارکستر ملی باز نکرد.

 

يک سال بعد، نوازندگان ارکستر ملی طی نامه‌ای که در سايت خبرگزاری سينمای ايران منتشر شد، از وضعيت موجود در اين ارکستر ابراز نگرانی کرده  و خواستار حل اين مشکلات شدند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خانه از پای بست ویران است ارکستر موس موس موسیقی "ملی" بفکر رنگ زدن ایوان خانه خامنه ای است ....برید بابا با پرایدهاتون مسافر کشی...کار فقرا و گرسنگان میلیونی در صف مرغ از این حرف ها گذشته !!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما