خانه | خبر | اخبارایران

سازمان سینمایی: فيلم لاله در مرحله پيش‌ساخت است

چهارشنبه, 1391-08-03 12:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

با وجودی که روز گذشته اعلام شد عوامل توليد فيلم ميلياردی "لاله" استعفای دسته‌جمعی کرده‌اند، سازمان سینمایی اعلام كرد که اين فيلم در مرحله آخر پیش تولید قرار دارد.

 

به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، سازمان سينمايی ايران که نهادی نزديک به دولت است امروز چهار‌شنبه سوم آبان‌ماه از توليد پروژه‌های سينمايی جديد، از جمله فيلم جنجال‌برانگيز "لاله" خبر داد و نوشت اين فيلم در مرحله آخر پيش از توليد قرار دارد.

 

اين در حالی است که روز گذشته دست‌اندرکاران و عوامل توليد فيلم ميلياردی "لاله" به خاطر نبود هماهنگی‌ و ‌پيشرفت در تهيه اين فيلم به صورت دسته‌جمعی از ادامه فعاليت در اين پروژه استعفا دادند.

 

خبرگزاری فارس روز گذشته نوشت، به دليل عدم هماهنگی‌ها و ‌پيشرفت کار و نيز نبود آينده‌ای ‌روشن برای توليد فيلم سينمايی "لاله"، عوامل اين پروژه از جمله علی‌رضا سبط ‌احمدی، تهيه‌کننده، محمدرضا نجفی، مدير توليد، ايرج رامين‌فر، طراح صحنه، نغمه نظری، برنامه‌ريز، مرتضی کريمی، مدير تدارکات، سحر صباغ سرشت، مسئول هماهنگی و جانشين توليد، علی عابدينی، طراح لباس و ايرج حبشی، دستيار کارگردان، همگی ‌استعفای دسته‌جمعی خود را به شفيع آقامحمديان مديرعامل مرکز گسترش سينمای مستند و تجربی و سرمايه‌گذار پروژه و جواد شمقدری معاون سينمايی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کردند.

 

اين افراد در حالی ١٠روز پيش استعفای خود را اعلام کرده بودند که با هيچ يک از بازيگران اين فيلم، قراردادی منعقد نشده بود‌.

 

قرار است قرارداد توليد "سواديکا" نخستين پروژه مستقل سازمان سينمايی به کارگردانی جمال شورجه، کارگردان طرفدار حکومت ايران هم با مؤسسه "مرآت هنر" به مديرعاملی روح‌الله شمقدری، برادر جواد شمقدری، معاون سينمايی وزير ارشاد با بودجه‌ای نزديک به هفت‌ونيم ميليارد تومان بسته ‌شود

در آن زمان از تهيه‌کننده خواسته شده بود تا مشخص شدن جايگزين خود صبر کند. اکنون پروانه پرتو، تهيه‌کننده جديد اين پروژه، جايگزين علی‌رضا سبط‌ احمدی شده است.

 

تورج اصلانی، فيلمبردار فيلم "فصل کرگدن" نيز که چندی پيش برنده بهترين فيلمبردار جشنواره سن‌سباستين شده بود شهريورماه سال جاری از حضور در اين پروژه ميلياردی انصراف داده بود.

 

فيلم سينمايی "لاله" که اسدالله نيک‌نژاد نگارش آن را برعهده داشته‌ داستان زندگی لاله صديق، قهرمان اتومبيل‌رانی ايران را به تصوير می‌کشد. مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی فيلم "لاله" را محصولی عليه تبليغات کشورهای غربی بر ضد ايران عنوان کرده‌اند که در آن قرار است بازيگرانی از هاليوود نيز شرکت کنند.

 

علی‌رضا سبط ‌احمدی، تهيه‌کننده پروژه "لاله" روز گذشته در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران انصراف خود و برخی از عوامل پروژه لاله را تأييد کرد و گفت: "نزديک به دو هفته پيش از تهيه‌کنندگی پروژ "لاله" استعفا دادم ولی در مورد دلايل آن هيچ توضيحی نمی‌دهم."

 

وی افزود: "استعفای اعضای گروه به اعتراض بيژن نوباوه وطن نسبت به توليد اين پروژه هيچ ربطی ندارد."

 

در روزهای پايانی مهرماه سال جاری، بيژن نوباوه وطن، نائب رئيس دوم کميسيون فرهنگی مجلس نهم گفته بود: "کميسيون فرهنگی مجلس نسبت به ساخت پروژه لاله نظر مخالف دارد و در صورت توليد آن، از ابزارهای قانونی خود استفاده خواهد کرد."

 

وی‌ ساخت پروژه لاله را "ضربه‌زننده به فرهنگ ايران" دانسته و افزوده بود: "اگر اين فيلم با مجوز دولت ايران و از مجاری رسمی توليد شود، قطعاً مجلس شورای اسلامی با آن برخورد خواهد کرد."

 

از سوی ديگر، شفيع آقامحمديان، مديرعامل مرکز گسترش سينمای مستند و تجربی و مدير پروژه "لاله" که چند روز پيش مهمان برنامه سينمايی "هفت" شده بود در مورد بودجه اين فيلم گفته بود: "ما اعلام کرديم که سازمان سينمايی می‌خواهد در اين پروژه بين سه‌ونيم تا چهار ميليارد تومان سرمايه‌گذاری کند اما هزينه‌های اين فيلم بيش از هشت ميليارد است."

 

وی توضيح داده بود: "قرار است اين هزينه‌ها را اسپانسرهای خارجی تأمين کنند که البته با مسائلی که در زمينه افزايش ارز به‌وجود آمده بايد در اين زمينه بازنگری کنيم."

 

از سوی ديگر قرار است قرارداد توليد "سواديکا" نخستين پروژه مستقل سازمان سينمايی به کارگردانی جمال شورجه، کارگردان طرفدار حکومت ايران با مؤسسه "مرآت هنر" به مديرعاملی روح‌الله شمقدری، برادر جواد شمقدری، معاون سينمايی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته ‌شود.

 

"سواديکا" که از آن به‌عنوان يکی از پروژه‌های "فاخر" نام برده شده نيازمند بودجه‌ای نزديک به هفت‌ونيم ميليارد تومان (دوونيم ميليون دلار) است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما