خانه | خبر | اخبارایران

برنامه آموزشی دولت ايران برای ازدواج نوجوانان

چهارشنبه, 1391-07-26 15:41
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به گفته رئيس مرکز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوری ايران، برنامه آموزشی ازدواج برای آماده‌سازی نوجوانان در مدارس راهنمايی و دبيرستان اين کشور اجرا می‌شود.

 

خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، امروز چهارشنبه ۲۶ مهرماه به نقل از مريم مجتهدزاده، رئيس مرکز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوری ايران نوشت، در سال جاری يک بسته آموزشی برای آماده‌سازی و افزايش آگاهی نوجوانان در زمينه ازدواج مناسب و تغيير و تحولات جسمانی، روانی و اجتماعی دوران بلوغ آنان طراحی کرده‌ايم که در ۵۰ هزار مدرسه راهنمايی و دبيرستان سراسر کشور اجرا می‌شود.

 

وی افزود: "سال آينده اين برنامه آموزشی در پنج هزار مدرسه و در سال‌های ١٣٩٣ تا ١٣٩۵ در ۱۵ هزار مدرسه ارائه می‌شود."

 

مجتهدزاده با بيان اين‌که طرح دانش‌آموزی "طليعه" در سال جاری برای ١٠هزار دانش‌آموز اجرا شده است توضيح داد: "افزون بر آن طرح «طلوع» را برای دانشجويان اجرا می‌کنيم."

 

چندی پيش، آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طی فرمانی برنامه‌ کنترل جمعيت را متوقف کرد

به گفته اين مقام مسئول در مرکز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوری ايران، "تهيه پنج سريال، ١٠ فيلم، ٢٠٠ برنامه تبليغی کوتاه و يک سايت تبليغی و کاربردی از ديگر برنامه‌های راهبردی برای ارتقای آگاهی و مهارت جوانان در زمينه اهميت ازدواج به‌هنگام، پايدار و ساده بر مبنای سبک زندگی اسلامی ايرانی است."

 

مجتهدزاده نأکيد کرد که برنامه‌های راهبردی يادشده بر مبنای هشت هزار فيش تهيه‌شده از سخنان آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران تهيه شده است.

 

وی همچنين گفت قرار است در جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی پيرامون عملياتی شدن اين راهبردها بحث و بررسی شود.

 

چندی پيش، آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طی فرمانی برنامه‌ کنترل جمعيت را متوقف کرد.

 

آيت‌الله ناصر مکارم شيرازی يکی از مراجع تقليد شيعيان امروز در مسجد اعظم قم بر ساماندهی مسئله ازدواج تأکيد کرد و گفت: "اگر يک سازمان مجهزی با سرمايه‌های کافی و اختيارات لازم برای ساماندهی مسئله ازدواج جوانان ايجاد شود که هم تسهيلات بدهند و هم آموزش‌های لازم را ارائه کنند، بسيار مفيد و به‌جا خواهد بود."

 

وی با بيان اين‌که سن ازدواج در جامعه بالا رفته است و زوج‌ها پس از ازدواج تا چند سال تمايلی به بچه‌دار شدن ندارند افزود: "اين مسئله باعث پير شدن تدريجی بافت جامعه می‌شود و اين تهديد و خطری برای جامعه و کشور است."

 

پيش از اين، معاون امور فرهنگی و تربيتی وزارت ورزش و جوانان ايران مهرماه سال جاری در سخنانی گفت: "مصوبه‌ای به بانک‌های پرداخت‌کننده وام‌های ازدواج داده شده است که بر اساس آن، ۲۰ ميليون ريال افزايش مبلغ وام ازدواج برای جوانانی که با شرايط ازدواج زير سن ۲۵ سال يا کسانی که مهريه‌ای معقول برگزيده‌اند تعلق می‌گيرد.

 

شورای عالی انقلاب فرهنگی نيز يک بسته برای تشويق جوانان ايرانی به ازدواج و افزايش جمعيت تهيه کرده است.

 

به گزارش تارنمای خبرآنلاين، محمدرضا مخبر دزفولی دبير شورای عالی انقلاب فرهنگی مهرماه سال جاری دراين زمينه گفت: "در اين بسته مشوق‌های تسهيل ازدواج،‌ تحکيم خانواده،‌ تشويق به باروری، ‌حمايت از بانوان خانه‌دار به‌عنوان مربيان اطفال، ارزش تلقی شدن پدر و مادر شدن در جامعه و... وجود دارد. فرهنگ‌سازی توسط روحانيت، آموزش و پرورش و رسانه‌ها نيز از ديگر ابعاد اين بسته است."

 

پيش از اين محمدجواد محمودی، رئيس مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعيتی آسيا و اقيانوسيه از تهيه سندی برای افزايش جمعيت خبر داده بود که در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخيص مصلحت نظام بررسی شده است، همچنين در خبرها آمده بود که اين سياست‌ها در مجلس هم مصوب می‌شود تا برای همه دولت‌ها الزامی باشد.

 

دولت محمود احمدی‌نژاد به‌ويژه وزارت بهداشت نيز چندی پيش برنامه‌های کنترل جمعيت را متوقف و بودجه مربوط به اين امور را قطع کردند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چه باحال، یعنی دیگه گیر نمیدن
اگه گفتن "چه نسبتی دارین؟" میگیم مشغول طرح طلیعه هستیییم لطفاً مزاحم نشین
;-)

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما