خانه | خبر | اخبارایران

افزايش آمار اعدام در ايران در يک سال گذشته

چهارشنبه, 1391-07-19 12:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به‌مناسبت دهم اکتبر، روز جهانی عليه حکم اعدام، مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران طی بيانيه‌ای نوشتند در طول يک سال گذشته در ايران ۴۸۸ نفر اعدام و ۳۳۳ تن محکوم به اعدام شدند.

 

نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران امروز چهارشنبه ۱۹ مهرماه (دهم اکتبر) آمار اعدام‌ها از دهم اکتبر سال ۲۰۱۱ تا امروز را منتشر کرد.

 

اين نهاد تأکيد کرده است که گزارش آماری فوق به دليل عدم اجازه جمهوری اسلامی ايران به فعاليت آزاد رسانه‌ها و فعالان حقوق بشری آمار دقيقی نيست و اين گزارش تنها شامل مجموعه گزارش‌هايی است که رسانه‌های دولتی آن‌ها را اعلام کرده و يا با تلاش مدافعان حقوق بشری به‌شکل غيررسمی اعلام شده‌اند.

 

برپايه اين گزارش تا به امروز ۴۸۸ نفر که تحت اتهام‌های مختلف از سوی دستگاه قضائی به اعدام محکوم شده بودند در زندان‌های مختلف کشور و يا در ملاء عام اعدام شدند و در طی همين بازه زمانی دستگاه قضائی ۳۳۳ تن ديگر را به اعدام محکوم کرده است.

 

اين گزارش می‌افزايد در بررسی کلی آمار اجرای حکم اعدام، نسبت به سال گذشته يک درصد افزايش يافته است.

 

۴۰ درصد اجرای احکام اعدام توسط نهادهای غير انتفاعی و حقوق بشری اعلام شده است و رسانه‌های دولتی ۶۰ درصد اجرای حکم متهمان را اعلام کرده‌اند

همچنين اعدام ۵۷ تن از آنان (۱۲ درصد) در انظار عمومی انجام گرفته که نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزايش داشته است.

 

به‌گفته اين نهاد مدافع حقوق بشر مجموعه گزارش‌های منتشرشده در طول سال گذشته در مورد صدور و اجرای حکم اعدام ۲۸۹ گزارش بوده است که "۴۰ درصد اجرای احکام اعدام توسط نهادهای غير انتفاعی و حقوق بشری اعلام شده است و رسانه‌های دولتی ۶۰ درصد اجرای حکم متهمان را اعلام کرده‌اند."

 

بدين ترتيب ۴۰ درصد احکام اعدام در ايران مخفيانه اجرا شده است.

 

گزارش می‌افزايد ۳۰ درصد صدور و اجرای احکام اعدام در استان تهران بوده است و استان فارس با هفت درصد؛ آذربايجان غربی، اصفهان و استان البرز هر يک با پنج درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

 

نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران همچنين در مورد هويت اعدام‌شدگان نوشته است رسانه‌های دولتی تنها هويت ۱۲ درصد آنان را افشا نموده‌اند و در اکثر گزارش‌های دولتی از جنسيت و هويت کامل اعدام‌شدگان اطلاعی در دست نيست. با اين حال بر اساس گزارش‌های منتشرشده هشت زن در طی سال گذشته اعدام شده‌اند.

 

در اين گزارش اتهامات اعدام‌شدگان يک سال گذشته ۳۳ درصد حمل و نگهداری مواد مخدر؛ ۳۱ درصد قتل؛ ۱۳ درصد تجاوز و هشت درصد محاربه بوده است.

 

در سال ۲۰۰۲، ۱۱۱ کشور در جهان يا با تصويب قانون حکم اعدام را لغو کرده بودند و يا عملأ آن را به اجرا نمی‌گذاشتند. اين تعداد اکنون پس از ۱۰ سال به ۱۴۱ کشور رسيده است

شمار بالای اعدام‌ها و اعمال اين مجازات در ايران همواره مورد اعتراض فعالان و نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است اما مقام‌های جمهوری اسلامی تعيين نوع مجازات برای متهمان را "مسئله داخلی" اين کشور می‌دانند.

 

ايران برای جرم‌هايی مانند قاچاق مواد مخدر، قتل، سرقت مسلحانه و محاربه مجازات اعدام تعيين کرده است.

 

سازمان عفو بين‌الملل در گزارش سالانه خود که هشتم فروردين‌ماه امسال منتشر شد اعلام کرد در سال ۲۰۱۱ دست‌کم ۳۶۰ نفر در ايران اعدام شده‌اند.

 

اين تعداد اعدام پس از چين بالاترين رقم اعدام در جهان است.

 

۱۰ اکتبر امسال برای دهمين سال است که روز جهانی عليه حکم اعدام برگزار می‌شود. اين روز برای نخستين بار در سال ۲۰۰۲ توسط "ائتلاف جهانی عليه حکم اعدام" که شامل ۱۳۰ نهاد غيردولتی می‌شد نام‌گذاری شد.

 

در سال ۲۰۰۲، ۱۱۱ کشور در جهان يا با تصويب قانون حکم اعدام را لغو کرده بودند و يا عملأ آن را به اجرا نمی‌گذاشتند. اين تعداد اکنون پس از ۱۰ سال به ۱۴۱ کشور رسيده است.

 

۵۷ کشور جهان، از جمله ايران همچنان حکم اعدام را به اجرا می‌گذارند و به‌گفته سازمان عفو بين‌الملل هم‌اکنون ۲۰ هزار نفر در کشورهای مختلف جهان در انتظار اجرای حکم مرگ به‌سر می‌برند.

 

کشورهای آسيايی، به‌ويژه چين، ايران و عربستان سعودی بيشترين آمار اعدام‌ها در جهان را دارند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

حاج آقا چه طناب دارهای ناب و تر و تمیزی دارید ...بله جانم این طناب ها رو از چین وارد می کنیم و همشونم نو و آکبند هستند و جنس شون حرف نداره ...طناب های بافته شده در ایران ضعیفن و زود پاره میشن .... اینها رو با ارز مرجع وارد می کنیم خیلی ارزون تر از نوع ایرانی برامون در میاد....چونکه ما بسته 3000تا به بالا سفارش میدیم تخفیف هم بهمون میدن ....جدیدآ دستور برامون اومده یه بسته 100.000 تائی رو سفارش بدیم ..آخر اینقدر به طناب دار نیاز هست؟ چون دولت تازی پرست و تازی نژاد برای ملت ایرانی کفگیرش ته دیگ خورده می خواد خرج کم کنه و در نظر داره اول از همه زندون ها رو از ایرانی ها خالی کنه..می فهمید که مقصودم چیه ؟؟بله بله ..بفرمائید ناهار میل بفرمائید ...قربان شما گرسنه بودم دیگه سیر شدم !!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما