خانه | خبر | اخبارایران

روزنامه شرق توقيف شد

چهارشنبه, 1391-07-05 22:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در پی انتشار کاريکاتوری در روزنامه شرق، اين روزنامه توقيف گرديد و قرار بازداشت مهدی رحمانيان مدير مسئول آن صادر شد.

 

به گزارش منابع خبری ايران، سرانجام پس از يک روز جنجال بر سر کاريکاتوری که در روزنامه شرق منتشر گرديد، اين روزنامه شامگاه امروز، چهارشنبه پنجم مهرماه به دستور هيئت نظارت بر مطبوعات توقيف شد.

 

همچنين به‌گفته محمود عليزاده طباطبائی، وکيل روزنامه شرق، قرار بازداشت مهدی رحمانيان، مدير مسئول اين روزنامه نيز صادر شده است و وی هم‌اکنون در کلانتری در انتظار موافقت قاضی کشيک با وثيقه۵۰ ميليونی برای آزادی وی است.

 

انتشار کاريکاتور بحث‌برانگيز روزنامه شرق واکنش برخی از مسئولان جمهوری اسلامی ايران، نمايندگان مجلس و همچنين وزيران ارشاد و دادگستری را برانگيخت.

 

روز گذشته روزنامه شرق کاريکاتوری از هادی حيدری را با عنوان "چشم‌بندان" در ويژه‌نامه جنگ ايران و عراق خود منتشر کرد که در آن گروهی در يک ستون، پشت سر يکديگر قرار گرفته‌اند و هر کدام از افراد گروه، برای نفر جلويی خود چشم‌بند می‌بندد.

 

روزنامه شرق تا پيش از توقيف امروز سه بار در طول دوران فعالیت خود توقیف شده است

محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران امروز در حاشيه جلسه هيئت ‌دولت و در جمع خبرنگاران گفت: "توقيف روزنامه شرق در اولين جلسه فوق‌العاده هيئت نظارت بر مطبوعات در دستور کار قرار می‌گيرد."

 

وی افزود: "ما موضوع را به دادستانی اعلام کرده‌ايم و مدعی‌العموم نيز به‌طور مستقل می‌تواند وارد عمل شود."

 

وزير ارشاد اين کاريکاتور را توهين به "رزمندگان دفاع مقدس" دانست.

 

از سوی ديگر در مجلس نيز بيانيه‌ای در اعتراض به اين کاريکاتور نوشته شد که تاکنون ۱۲۰ نفر از نمايندگان آن را امضا کرده‌اند.

 

مهدی رحمانيان امروز در واکنش به سخنان وزير ارشاد و اعتراض تعدادی از نمايندگان مجلس نسبت به کاريکاتور منتشر شده مهر گفت: "من خود جزو رزمندگان دفاع مقدس هستم. چطور می‌شود پذيرفت که چنين کاری از جانب روزنامه منصوب به من انجام شده باشد."

 

رحمانيان با اشاره به اينکه "اين تحليل از سر بی‌انصافی ارائه می‌شود"، گفت: "حتی پدر طراح اين کاريکاتور(هادی حيدری) از رزمندگان دفاع مقدس است و خود اوهم از جمله هواخواهان نظام و انقلاب اسلامی است. اين نوع تعبيرها به نظر من تنها شائبه سياسی دارد و نه چيز ديگری."

 

هادی حيدری، کاريکاتوريست روزنامه شرق در اين زمينه به خبرگزاری کار ايران (ايلنا) گفت: "منظور من از کشيدن اين کاريکاتور به هيچ وجه پيامی نبوده که نمايندگان مجلس برداشت کردند. من می‌خواستم جهل را از طريق کشيدن افرادی که در روز روشن چشم‌بند به صورت خود می‌گذارند نشان دهم."

 

حيدری با بيان اينکه کاريکاتورش هيچ‌کدام از ويژگی‌های نيروهای نظامی ايران در دوران جنگ را ندارد تأکيد کرد: "رزمنده يونيفورم و لباس خاصی دارد و بايد در لوکيشن خاصی قرار بگيرد."

 

روزنامه شرق، روزنامه اصلاح‌طلب ایران به‌شمار می‌رود، که با فعالیت روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب در دهه ۷۰ ابتدا نزدیک به دو سال به ضمیمه روزنامه همشهری منتشر گردید و سپس نخستين شماره آن در شهریورماه ۱۳۸۲ با مدیرمسئولی مهدی رحمانیان منتشر شد.

 

روزنامه شرق تا پيش از توقيف امروز سه بار در طول دوران فعالیت خود توقیف شده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

یک نگاه ساده به این کاریکاتور، و نگاه ساده¬تری به مجلسیان و وزارت ارشاد؛ هر باز¬چشمی را به این نتیجه می¬رساند که منظور کاریکاتوریست نمی¬توانسته رزمنده¬گان باشد. اما بدنبال هم ردیف شدن مدعیان «دفاع مقدس» با چشم بسته بر علیه این کاریکاتوریست، خود اثبات تصمیمات و عملکرد چشم بسته¬ی سران کشور است. بنظر میرسد سیاستمداران از مردم عادی نابینا¬ترند.

چه خبر است این روزها، فیلم سازان و کارتوننیست ها غوغا میکنند. جه در آمریکا چه در فرانسه و امروز در ایران. هادی حیدری آنگونه در این خبر آمده در ویژه نامه جنگ ایران و عراق (یا همان هفته دفاع مقدس) یک کارتون منتشر کرده که عده ای مرد با ته ریش در صفی طولانی در حرکت اند. که پیشانی بندهایشان تبدیل به چشم بند گشته.توضیح خود هادی حیدری گویاترش کرده که این مردان یک عده نادان هسند و در روز روش چشمانشان بسته است.
ناگفته نماند این کارتون حیدری کپی از کارتون نیستانی است بنام همکاری مطلق که در زمانه منتشر شد.در هر حال کارتون حیدری در ویژه نامه ای نامناسب و در زمانی نامناسب و روزنامه ای نامناسب چاپ گردیده است. کپی رایت گرچه در ایران جرم قانونی ندارد اما بالاخره کپی از کار دیگران شایسته نیست.و عاقبت خوش ندارد.

فراموش نشود که این کارتون اسباب دور شدن ذهن ها از بازداشت فرزندان رفسنجانی شد. و مهدی هاشمی که بعد از محکومیتش از سوی دادگاه کانادا از ترس تحویل او به کانادا .از دست مجازات دادگاه کانادایی به دامان پدر درایران فرارکرد و بازداشت شد .این همزمانی ها احتمالا بیربط و بی دلیل نیست.

خیلی عجیب است!
اگر چشم بند در کاریکاتور هادی حیدری بمعنی سربند رزمنده گان جنگ است، پس لابد وقتی به زندانی در بازجوئی و زیر شکنجه و یا در صحنه اعدام چشم بند میزنند، یعنی رزمنده گان را زندانی و شکنجه و اعدام میکنند.

تمامیت خواهان در صدند تا ثابت کنند انتخابات تنها بلای جان انان نیست بلکه طیف دگر اندیش نیز باید تاوان بدهد! حلقه محاصره را دارند تنگتر میکنند تا روز انتخابات که برنامه ها عبارتند از دستگیریهای بیشتر " از دسترس خارج کردن اینترنت" بستن روزنامه های غیر همسو" و ربط دادن هر چیزی به انتخابات حتی برگشتن مهدی هاشمی از سفر " و این برنامه ها ادامه دارد به نیت خلع سلاح کردن کامل مخالفین تا بتوانند هر کاری که دلشان خواست با انتخابات اینده بکنند و نفس کشی نباشد تا از گل نازکتر بهشان بگوید!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما