خانه | خبر | اخبارایران

"وضعيت جمعيت بحرانی است به ‌دنبال فرزندآوری باشيد"

چهارشنبه, 1391-06-15 18:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

معاون درمان وزارت بهداشت ايران وضعيت جمعيت کشور را بحرانی دانست و گفت "افراد بايد به دنبال فرزندآوری باشند."

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن امامی رضوی، معاون درمان وزارت بهداشت ايران، امروز چهارشنبه ۱۵ شهريورماه با بيان اينکه دچار افراط و تفريط در برنامه‌ريزی جمعيت کشور شده‌ايم، گفت:" اکنون وضعيت بحرانی داريم و افراد بايد به دنبال فرزندآوری باشند. البته برنامه‌ريزی‌ها بايد هدفمند باشند، نه اينکه همه افراد را به‌طور يکسان تشويق کنيم."

به گفته رضوی جمعيت روستايی، جمعيت مولد کشور با وجود امکانات کشاورزی و آب زياد به حدود ٢٠ درصد رسيده است درحالی که جمعيت شهری که مصرف‌کننده است روز به روز افزايش می‌يابد.

وی گفت: "کسانی که بايد فرزند بياورند، يا دير ازدواج می‌کنند يا اصلاً بچه‌دار نمی‌شوند و يا تعداد کمی بچه دارند."

بر پايه نتايج سرشماری سال ۹۰، رشد جمعيت ايران رو به کاهش گذاشته است و در آينده از جمعيت فعلی کمتر خواهد شد.

محمود احمدی‌نژاد معتقد است ايران ظرفيت داشتن ۱۲۰ ميليون نفر جمعيت را دارد

از چند ماه پيش نيز دولت و مجلس دهم اقداماتی را برای افزايش جمعيت و مبارزه با برنامه‌های پيش‌گيری از بارداری، از جمله سياست‌های تشويقی برای ازدواج‌های زودهنگام آغاز کرده‌اند.

کارشناسان معتقدند با حذف وسايل رايگان پيشگيری از بارداری، بايد منتظر افزايش مرگ و مير زنان به هنگام زايمان و همچنين افزايش موارد سقط جنين بود.

١٣شهريورماه سال جاری تارنمای خبرآنلاين به نقل از محمد ميرزايی، رئيس انجمن جمعيت‌شناسی نوشت، "اگر لوازم کنترل بارداری را به‌طور رايگان در اختيار مردم قرار ندهيم و حاملگی ناخواسته رخ بدهد، در مناطق محروم به سقط جنين‌های غيربهداشتی روی آورده می‌شود و سلامت مادران و فرزندان طوری به خطر می‌افتد که حتی احتمال کاهش رشد مواليد وجود دارد."

مريم مجتهدزاده، مشاور رئيس جمهور و رئيس مرکز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوری ايران نيز هشتم مردادماه  سال جاری از اجرای  "طرح بازاريابی اجتماعی مادری" در راستای افزايش جمعيت به صورت آزمايشی در استان تهران خبر داده و گفته بود: "نتايج تحقيقات اين طرح به شکل ملی در سطح کشور اجرا خواهد شد."

وی بالا بردن کمک هزينه مهد کودک برای مادران شاغل و برداشتن سقف سه فرزند از اقدامات دولت دهم را در راستای تشويق مردم به فرزند آوری دانسته بود.

آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، سوم مردادماه سال جاری در سخنانی سياست کنترل جمعيت را مورد انتقاد قرار داد و خواستار توقف طرح کنترل جمعيت در ايران شد.

محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران که بار‌ها از سياست کنترل جمعيت انتقاد کرده، طرفدار افزايش جمعيت ايران است. وی حتی وعده هديه‌ ميليونی برای نوزادان تازه‌ متولد شده داده بود که تاکنون اجرا نشده است.

احمدی‌نژاد معتقد است ايران ظرفيت داشتن ۱۲۰ ميليون نفر جمعيت را دارد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما