خانه | خبر | اخبارایران

پنج امدادگر داوطلب به زندان اوين منتقل شدند

چهارشنبه, 1391-06-15 18:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پنج تن از امدادگران داوطلب که در جريان کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده آذربايجان شرقی در سرند توسط نيروهای امنيتی حکومت ايران بازداشت شده بودند، به زندان اوين منتقل شده‌اند.

تارنمای جمعيت مبارزه با تبعيض تحصيلی که اين خبر را امروز چهارشنبه ۱۵ شهريورماه منتشر کرده است نام اين افراد را نويد خانجانی، هومن طاهری، سپهرداد صاحبان،  اسماعيل سلمان‌پور و مسعود وفابخش عنوان کرده است.

بنا به اين گزارش، اين امدادگران طی دو روز گذشته از بازداشتگاه پليس امنيت تبريز به زندان اوين تهران منتقل شده‌اند.

پيش از اين اعلام شده بود که برای تمامی بازداشت‌شدگان قرار وثيقه صادر شده است اما گفته می‌شد قاضی پرونده به دلايل مختلف وثيقه‌ آنها را قبول نمی‌کند.

۳۵ نفر امدادگر داوطلب در آخرين ساعات روز چهارشنبه يکم شهريورماه جاری در حمله شبانه نيروهای يگان ويژه به کمپ روستای سرند بازداشت شدند.

اسماعيل اسماعيل‌زاده، جانشين فرمانده نيروی انتظامی آذربايجان شرقی: ما امدادگر دستگير نکرديم، بلکه افرادی را دستگير کرديم که برای رسيدن به هدفشان لباس امدادگر پوشيده بودند

دو روز بعد همه زنان و سه تن از مردان امدادگر بازداشت‌شده به قيد ضمانت آزاد شدند اما بقيه آنها در بازداشت ماندند.

۲۱ امدادگر داوطلبی که در بازداشت مانده بودند روز يکشنبه پنجم شهريورماه در نامه سرگشاده‌ای خطاب به صادق لاريجانی، رئيس قوه قضائيه ايران، نوشتند نيروهای انتظامی و امنيتی تلاش کرده‌اند ماهيت انسانی اقدامات آنان را وارونه جلوه دهند.

به نوشته جمعيت مبارزه با تبعيض تحصيلی با انتقال پنج تن از بازداشت‌شدگان به زندان اوين ۱۶ نفر ديگر هم‌اکنون در بازداشتگاه پليس امنيت و يا قرنطينه زندان تبريز به‌سر می‌برند و از وضعيت آن‌ها اطلاعی در دست نيست.

آخرين گزارش‌ها حاکی از آن است که برای تمامی‌ افراد بازداشتی وثيقه‌ای بين ۶۰ تا ۱۱۰ ميليون تومان صادر شده است.

غلام‌حسين محسنی اژه‌ای، روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود بازداشت اين امدادگران را تأييد کرد و گفت آنها قصد "خرابکاری" داشتند.

اسماعيل اسماعيل‌زاده، جانشين فرمانده نيروی انتظامی آذربايجان شرقی نيز امروز در مورد بازداشت اين افراد گفت: "در اين گروه افرادی بودند که به تبليغ وهابيت می‌پرداختند، حتی دو نفر زندانی فراری که محکوميت طولانی هم داشتند، در لباس امدادگر دستگير شدند."

وی افزود: "طبيعی است پليس با افرادی که در اين شرايط به تبليغ وهابيت يا شايعه‌پراکنی می‌پردازند، برخورد می‌کند، ولی ما امدادگر دستگير نکرديم، بلکه افرادی را دستگير کرديم که برای رسيدن به هدفشان لباس امدادگر پوشيده بودند."

محسنی اژه‌ای روز دوشنبه گفته بود: "اینکه فردی بهایی یا عنوان دیگری داشته باشد دلیل دستگیری نیست مگر اینکه اقدامی را انجام داده باشد."

در همين حال گزارش شده است که وضعيت جسمی بعضی از بازداشت‌شدگان از جمله حسين رونقی ملکی نامناسب است و وی طی چند روز گذشته در بازداشتگاه پليس امنيت تبريز دچار خونريزی کليوی شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

شرم کن سر دار قلابی دروغگو.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما