خانه | خبر | اخبارایران

مجتمع پتروشيمی اصفهان به دليل بدهی تعطيل شد

یکشنبه, 1391-06-12 20:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

منابع خبری در ايران از تعطيلی مجتمع پتروشيمی اصفهان، از واحدهای بزرگ صنعتی ايران به دليل افزايش بدهی‌های خود خبر داده‌اند.

عبدالحسين بيات، مديرعامل شرکت ملی صنايع پتروشيمی ايران، امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با تأييد خبر تعطيلی مجتمع پتروشيمی اصفهان، علت آن ‌را "افزايش حجم بدهی‌ها به پالايشگاه نفت اصفهان بابت خريد خوراک مايع" اعلام کرده است.

معاون وزير نفت با اشاره به مشکلات تأمين نقدينگی پتروشيمی اصفهان، "اختلاف نظر در تعيين قيمت خريد خوراک" را نيز در تعطيلی اين مجتمع پتروشيمی تأثيرگذار دانسته است.

مجتمع پتروشيمی اصفهان با ظرفيت توليد سالانه ۳۰۰ هزار تن انواع محصولات پتروشيمی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ به‌عنوان صادرکننده نمونه ايران شناخته شده بود.

اين مجموعه صنعتی از جمله شرکت‌های فعال در بورس اوراق بهادار است که با سرمايه ۳۰ ميليارد تومانی از ۲۴ بهمن ۱۳۸۷ به جمع شرکت‌های بورسی پيوسته بود.

شماری از کارکنان مجتمع پتروشيمی اصفهان با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رستم قاسمی، وزير نفت ايران خواهان رفع موانع در توليد و فعاليت اين شرکت شدند

با اين وجود نماد معاملاتی دو شرکت پتروشيمی اصفهان و پالايشگاه اصفهان از ۲۰ و ۲۷ تيرماه سال جاری به دليل برگزاری مجمع سالانه متوقف شده بود و اين در حالی است که سهامداران خرد اين شرکت از تعطيلی اين واحد صنعتی از چهارم تيرماه ۱۳۹۱ تاکنون بی‌اطلاع بوده‌اند.

سال گذشته نيز شرکت بورسی "فرومولبيدن کرمان" به دليل زيان انباشته ۲.۱ ميليارد تومانی ناشی از حضور شرکت‌های چينی، منحل و از فهرست بورس حذف شد.

هم‌زمان با اعلام خبر تعطيلی مجتمع پتروشيمی اصفهان، شماری از کارکنان اين مجموعه بزرگ صنعتی با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رستم قاسمی، وزير نفت ايران خواهان رفع موانع در توليد و فعاليت اين شرکت شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در اين نامه که در يکم شهريورماه جاری تهيه و ارسال شده، کارکنان مجتمع پتروشيمی اصفهان خطاب به مسئولان نظام جمهوری اسلامی ايران نوشته‌اند: "اکنون که اين شرکت با شرايط پيش آمده در تعطيلی کامل قرار گرفته و مشکلات مالی و اقتصادی بر کارکنان زحمتکش آن وارد می‌شود با دلی خونين و چهره‌ای با سيلی سرخ نگه داشته می‌پرسيم: ای مسئولين محترم نظام جمهوری اسلامی! ای کسانی که به عشق خدمت آمده‌ايد! آيا فريادرسی هست!؟"

اعلام خبر تعطيلی اين مجتمع بزرگ پتروشيمی در ايران در حالی صورت گرفته است که در اواخر ارديبهشت‌ماه سال جاری خبرگزاری رويترز به نقل از "منابع آگاه تجاری" اعلام کرده بود که ميزان صادرات پتروشيمی ايران به علت اين‌که شرکت‌های کشتيرانی قادر به يافتن پوشش بيمه‌ای مورد نياز خود نيستند بيش از ۹۰ درصد کاهش داشته است.

تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه ايران عامل اصلی اين موضوع اعلام شد و ماه گذشته نيز صنايع پتروشيمی ايران مورد هدف تحريم‌های جديد ايالات متحده آمريکا عليه ايران به دليل مسئله هسته‌ای قرار گرفت.

با اين وجود عبدالحسين بيات، معاون وزير نفت ايران اعلام کرده بود که تحريم‌های اروپا و آمريکا تأثيری بر صادرات پتروشيمی ايران نداشته و در شرايط فعلی حتی يک تن محصول پتروشيمی بدون مشتری در ايران وجود ندارد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما