خانه | خبر | اخبارایران

کاهش شديد صادرات نفت ايران به ژاپن در ماه ژوئيه

پنجشنبه, 1391-06-09 20:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ژاپن واردات نفت خام از ايران را در ماه ژوئيه به شدت کاهش داد، اما به‌رغم آن‌که خريداران ژاپنی به خاطر تحريم بيمه کشتی‌های حامل نفت ايران، توقفی در روند بار زدن نفت ايران ايجاد کرده‌اند، همچنان صادرات نفت ايران به اين کشور ادامه دارد.

به گزارش رويترز، از آنجا که اتحاديه اروپا بيمه کشتی‌های حامل نفت ايران را تحريم کرده‌‌ است، خريداران ژاپنی نفت ايران نيز از اوايل ماه ژوئن بار زدن نفت ايران در کشتی‌هايی را که مقصد نهايی آنها ژاپن باشد متوقف کرده‌اند.

آماری که وزارت اقتصاد ژاپن منتشر کرده ‌است، نشان می‌دهد واردات نفت ژاپن از ايران در ماه گذشته (ژوئيه) به ۱۲۶ هزار و ۲۷۶ بشکه در روز رسيد که به نسبت سال قبل در همين ماه کاهشی ۵۲.۵ درصدی را نشان می‌دهد. اين رقم در مقايسه با واردات نفت ايران به ژاپن در ماه ژوئن نيز نشان‌دهنده کاهشی ۲۳.۱ درصدی است.

اين آمار وارداتی احتمالأ مربوط به يک يا چند محموله‌ای است که در اواخر ماه ژوئن يا حتی پيش از آن وارد ژاپن شده اما ترخيص آنها از گمرک با تأخير صورت گرفته است.

واردات نفت ژاپن از ايران در ماه گذشته (ژوئيه) به ۱۲۶ هزار و ۲۷۶ بشکه در روز رسيد که به نسبت سال قبل در همين ماه کاهشی ۵۲.۵ درصدی را نشان می‌دهد

بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت، کره جنوبی نيز نفت خام ايران را در ماه ژوئيه وارد کرد. اين واردات به دليل تأخير پيش آمده در حمل محموله‌های مربوط به ماه ژوئن، در ماه ژوئيه صورت گرفت.

يک منبع دولتی در اين‌باره گفت: "حدس می‌زنم آن محموله‌هايی که در ماه ژوئن وارد شده‌ بودند، به‌عنوان واردات ماه ژوئيه فرض شده‌اند."

او افزود، باورکردنی نيست نفتکشی در ماه ژوئيه بدون آن‌که تحت پوشش بيمه قرار گرفته باشد، عازم آب‌ها شده باشد.

هر نفتکشی که بدون آن‌که تحت پوشش بيمه لازم قرار بگيرد، نفت ايران را در ماه ژوئيه حمل کرده باشد، پيمان جهانی تعهد مدنی مربوط به خسارت آلودگی نفتی را نقض کرده است. هر دو کشور ژاپن و ايران به اين پيمان متعهد شده‌اند.

گزارش مردادماه سازمان بين‌المللی انرژی حاکی از کاهش توليد و صادرات نفت ايران در پی تحريم‌های بين‌المللی عليه اين کشور بود.

بر اساس اين گزارش توليد نفت ايران در ماه ژوئيه به نسبت ماه ژوئن از سه ميليون بشکه در روز به ۲.۹ ميليون بشکه رسيد در حالی که سطح توليد نفت ايران در ماه ژوئيه سال گذشته ۳.۶ ميليون بشکه در روز بوده ‌است.

همچنين واردات نفت ايران نيز کاهش چشم‌گيری داشته و از ۱.۷۴ ميليون بشکه در روز در ماه ژوئن به يک ميليون بشکه در روز در ماه ژوئيه رسيده ‌است.

بر اساس اين گزارش، ماه‌های ژوئيه و اوت سخت‌ترين ماه‌ها برای ايران در رابطه با صادرات نفت خود است، اما اين وضعيت ممکن است در فصل پاييز تا حدی بهبود يابد چرا که کشورهای آسيايی خريدار نفت ايران تا آن زمان راه‌هايی را پيدا خواهند کرد که بتوانند از تحريم‌ها اجتناب کنند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما