خانه | خبر | اخبارایران

درخواست از بانکی مون برای دیدار با زندانیان سیاسی در ایران

یکشنبه, 1391-06-05 13:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
بیش از چهارصد نفر از فعالان سیاسی و مدنی با ارسال نامه‌ای به بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار دیدار وی با میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از رهبران در حصر مخالفان دولت و همچنین زندانیان سیاسی و عقیدتی شدند.
 
دبیرکل سازمان ملل متحد قرار است برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان‌های غیرمتعهد به تهران سفر کند.
 
امضاکنندگان این نامه که نسخه‌ای از آن به رادیو زمانه رسیده است، سفر باکی مون به ایران را "فرصتی نیکو برای ارزیابی مستقیم از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران" دانسته و آورده‌اند: "گفت‌وگو و نظارت شما می‌تواند نقشی مهم در جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع و بهبود نسبی وضع موجود داشته باشد."
 
این فعالان با اشاره به عارضه قلبی میرحسین موسوی و "تضییقات و محدودیت‌های اعمال شده علیه او" خواستار دیدار دبیرکل سازمان ملل با وی شده‌اند و معتقدند که این دیدار می‌تواند "تهدیدات موجود بر علیه او را خنثی سازد."
 
امضاکنندگان این نامه از بانکی مون خواسته‌اند: "پیگیری پیرامون نقض حقوق بشر و تقاضا برای پایان دادن به خشونت و تبعیض دولتی در ایران، اعطای مرخصی فوری به زندانیان سیاسی که از بیماری های حاد رنج می‌برند و آزادی تمامی زندانیان عقیدتی، سیاسی و بی‌گناه را سرلوحه مذاکرات خود با مقامات حکومت قرار دهد" 
میرحسین موسوی، کاندیدای معترض انتخابات ریاست جمهوری دهم  اخیرا دچار عارضه قلبی شد و پس از عمل جراحی از بیمارستان مجددا به زندان خانگی منتقل شده است.
 
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت  از بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در حصر خانگی هستند .
 
این نامه، ملاقات با مهدی کروبی و زندانیان عقیدتی را در راستای اهداف سازمان ملل دانسته و آورده است که این دیدارها "تاثیری مثبت بر روند رعایت موازین حقوق بشری و کرامت انسانی در ایران خواهد داشت."
 
در چهارسال گذشته در پی اعتراضات به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، هزاران نفر از مخالفان دولت بازداشت شده و شمار زیادی از آنها به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.
 
در بخش دیگری از این نامه آمده است: "مردم ایران که دهه‌ها است از نقض سیستماتیک، مستمر و برنامه‌ریزی شده حقوق بشر، آزادی‌های اساسی و پایمال شدن کرامت انسانی قبل و بعد از انقلاب در رنج هستند، از شما انتظار دارند بنا به جایگاهی که دارید و بر اساس منشور ملل متحد پشتیبان مطالبات آنها باشید."
 
از دیدگاه این فعالان، پیگیری‌های  دبیرکل سازمان ملل می تواند "مسیر به بن‌بست خورده" ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به حقوق بشر در ایران را "تحرکی مجدد" بخشد.
امضاکنندگان این نامه از بانکی مون خواسته‌اند: "پیگیری پیرامون نقض حقوق بشر و تقاضا برای پایان دادن به خشونت و تبعیض دولتی در ایران، اعطای مرخصی فوری به زندانیان سیاسی که از بیماری های حاد رنج می‌برند و آزادی تمامی زندانیان عقیدتی، سیاسی و بی‌گناه را سرلوحه مذاکرات خود با مقامات حکومت قرار دهد."
 
"اهتمامی جدی" برای ملاقات با میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در فضایی "آزاد و به دور از ارعاب نیرو های امنیتی" از دیگر خواسته‌های اعلام شده در این نامه است.
 
شانزدهمين اجلاس سران جنبش غير متعهدها با حضور نمايندگان نزديک به ۱۲۰ کشور در تهران برگزار می‌شود که پنجم تا ششم شهريور اجلاس کار‌شناسان، هفتم تا هشتم اجلاس وزرا و نهم و دهم اجلاس سران غير متعهد‌ها خواهد بود. 
Share this
Share/Save/Bookmark

‫فرصت خوبی است تا این بنده خدا با قبول این درخواست یک مقدار بسیار کم ‫اعتبار
‫این ارگان وابسته که حافظ حقوق قدرتمندان است را احیا کند و در ضمن ‫مهر تائيد بر
‫گفته مسئولین حقوق بشری کشور مبنی بر عدم وجود زندانی سیاسی در ایران بزند.

چقدر بعضی از گروه های اپوزیسیون بدوی و ساده اندیشند. به اندازه یک کودک . انگاری که باکی مون نمیدونه چه خبره و اینها باید بهش خبر بدند!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما