خانه | خبر | اخبارایران

کشف يک گورستان با ديرينگی هزاره اول پيش از ميلاد در ايران

شنبه, 1391-05-28 15:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک گورستان تاريخی مربوط به هزاره اول پيش از ميلاد در عرصه‌ای به مساحت ۴۰ هکتار و در تپه‌ای مشرف بر روستای "قپلانتو" به نام تپه "ملاماچه" در بخش زيويه از توابع شهرستان سقز استان کردستان کشف شد.

 
عبدالرضا مهاجری‌نژاد، سرپرست عمليات کاوش تپه تاريخی ملاماچه به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) گفت: "کار کاوش اضطراری در محوطه و تپه تاريخی ملاماچه آغاز شده است که با توجه به شواهد و مدارک به دست آمده در اين تپه تاريخی، اين گورستان مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد است."
 
به گفته وی، "در حال حاضر عمليات کاوش اضطراری اين محوطه تاريخی جهت روشن شدن قسمتی از زوايای تاريخی منطقه زيويه و ارتباط آن با دوره‌های ماد، مانا و آشور در حال انجام است."
وی افزود: "تعداد ده گور در اين گورستان وجود دارد که چهار گور توسط قاچاقچيان به صورت غير مجاز حفاری شده است."
مهاجری‌نژاد گفت: "اداره کل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان کردستان برای جلوگيری از حفاری‌های غير مجاز در اين گورستان تاريخی، اقدام به کاوش اضطراری و تکميل اطلاعات در خصوص اثبات دوره تاريخی ماد در اين محوطه کرده است."
 
ايلاميان مجموعه اقوامی بودند که از هزاره چهارم پيش از ميلاد تا هزاره نخست پيش از ميلاد بر بخش بزرگی از مناطق جنوب غربی ايران فرمانروايی داشتند.
 
آنطور که از اسناد و کتيبه‌های آشوری بر می‌آيد "عيلام" نامی است که آشوريان بر اين سرزمين نهاده‌اند. خود آنها سرزمينشان را "انشان" می‌ناميدند و در کتيبه‌های هخامنشی هم از همين نام استفاده شده است.
 
 بر حسب تقسيمات جغرافيای سياسی امروز، عيلام باستان سرزمين‌های خوزستان، فارس، ايلام و بخش‌هايی از استان‌های بوشهر، کرمان، لرستان و کردستان را شامل می‌شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با توجه به مطالب زیر:
{يک گورستان تاريخی مربوط به هزاره اول پيش از ميلاد در عرصه‌ای به مساحت ۴۰ هکتار

"کار کاوش اضطراری در محوطه و تپه تاريخی ملاماچه آغاز شده است که با توجه به شواهد و مدارک به دست آمده در اين تپه تاريخی، اين گورستان مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد است."
"در حال حاضر عمليات کاوش اضطراری اين محوطه تاريخی جهت روشن شدن قسمتی از زوايای تاريخی منطقه زيويه و ارتباط آن با دوره‌های ماد، مانا و آشور در حال انجام است."

"اداره کل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان کردستان برای جلوگيری از حفاری‌های غير مجاز در اين گورستان تاريخی، اقدام به کاوش اضطراری و تکميل اطلاعات در خصوص اثبات دوره تاريخی ماد در اين محوطه کرده است."}

ظاهرا این اقای کارشناس فرق بین تاریخی و باستانی هم نمیداند. حال ببینیم کار میرات فرهنگی به کجا کشیده است. من فکر میکردم که اصطلاح {تاریخی} به دوره های بعد از اسلام به خصوص دوران صفویه تا قاجاریه و پهلوی اطلاق میشود اما اصطلاح {باستانی} به دوره های قبل از اسلام.

شناسايي گورستاني از عصر مفرغ در نزديکي سدکشيک شهرستان نيکشهر
قدمت اين بخش از گورستان با توجه به آثار مکشوفه در آن ، به هزاره سوم قبل از ميلاد وعصر مفرغ ميانه باز مي گردد. هرچند بايد به اين نکته نيز توجه داشت که قرارگيري اين گورستان در امتداد رودخانه در مدت زماني نسبتا طولاني باعث ايجاد استقرار هايي در دوره هاي زماني مختلف شده که با در نظر گرفتن وسعت وپراکندگي آثار استقراري وسکونتي در آن ، امکان بدست آمدن شواهدي از استقرار هايي در قبل ويا بعد از هزاره سوم در آن وجود دارد. با توجه به اهميت منطقه طي بررسي کوتاهي در پيرامون اين گورستان و در امتداد مسيل رود خانه در نواري بطول 2 کيلومتر وعرض متوسط 500 متر انجام گرفت که منجر به شناسايي بيش از هفت محل داراي آثار و شواهد سکونتي، اعم از محوطه و استقرارگاه وگورستان، از هزاره سوم قبل از ميلاد تا سده اوليه اسلامي ( سوم وچهارم هجري )وحتي ميانه دوره اسلامي گرديد.
مجموعا 26 گور با معماري سنگي در طول کانال و ديواره هاي آن شناسايي شد که در دو محل از تراکم بيشتري برخوردار بودند.

به گفته کارشناس باستان شناس استان اين قبور از نظر شکل و ساختار معماري و همچنين اندازه وابعاد(حداقل 30/2 تا70/5 متر طول ) در نوع خود بي نظير مي باشند . اين قبور در ميان لايه اي نسبتا يکدست از رسوبات آبرفتي متشکل از سنگ ريزه هاي گرد بادامي شکل حفر وايجاد شده اند . ساختار معماري اين قبور ؛ متشکل از دو ديوار در موازات هم با قلوه سنگ ميباشندکه با تخته سنگ هايي بصورت مسطح پوشش داده شده اند. دو بخش ديگر آن که ابتدا وانتهاي قبور محسوب مي شود فاقد ديوار مي باشند وآزاد رها شده اند . دراجراي معماري اين قبور نظم خيره کننده اي به چشم مي خورد هرچند که ديواره ها باقلوه سنگ کار شده اند اما در امتداد طولي وعرضي کاملا منظم وشاقولي هستند . بطور معمول در تمامي قبور رج اول ديواره ، با قلوه سنگ هاي بزرگ تري به ابعاد 40 تا 45 سانتي متر ورج هاي بعدي با قلوه سنگ هايي با متوسط طول 20 تا 25 سانتي متر با ملات گل اجرا شده اند . بطورمتوسط ديواره اين قبور داراي 9 تا 11 رج مي باشد که در رج آخر داراي يک رج چين پاکار سقف ، با قلوه سنگ هاي با امتداد طولي بيشتر وپيش آمده به طرف داخل مي باشند که سقف را حمالي مي کنند. سنگ سقف ها در اين قبور دو گونه اند يکي قلوه سنگي و ديگري تخته سنگي . پوشش هاي سقف قلوه سنگي درصد بسيار کمتري را تشکيل مي دهند اما نحوه پوشش با استفاده از تخته سنگ هاي مسطح در اين گورستان عموميت دارد . اين سنگ هاي بکار رفته در سقف از نوعي سنگ از شيست رسوبي متورق با طيفي از رنگ خاکستري تا سبز مغز پسته اي مي باشند که در محل به اينگونه سنگ ها اصطلاحا سنگ " تلار" مي نامند . اين تخته سنگها از معادني واقع در 5/1 کيلومتري جانب ديگر رودخانه کنده وپس از تيشه کاري وهموار کردن بخشهاي ناهموار آنها ، سقف قبور را با آن پوشش مي دادند. به علت بالا بودن سطح آب ورطوبت بقاياي اسکلت انساني تا حد زيادي از بين رفته است، از اينرو اطلاعات ما در زمينه بقاياي انساني همچون جنس و سن و...و نحوه تدفين و قرارگيري اسکلت ها در داخل قبور بسيار کم است و منوط به مطالعات و کاوشهاي آتي در اين گورستان و محوطه ها و گورستان هاي هم افق پيرامون آن خواهد بود. از جمله اشياء وادوات وظروف تدفيني بدست آمده در اين قبور مي توان به ، ظروف سفالين با نقوش هندسي و حيواني و گياهي و نمادين با انواع فرم هاي کاسه وپياله ، خمره هاي نسبتا بزرگ و يا تنگ هاي کوچک منقوش ، ليوان هاي منقوش آجري وخاکستري رنگ با نقش مستطيل هاي متداخل با بدنه هاي بلند وکشيده و همچنين ابزار وادوات وظروفي از جنس مس ومفرغ مانند تبر ، خنجر ، مهر وکاسه اشاره کرد. در اين ميان ميتوان به اشياء وابزاري از جنس سنگ آهک همچون ستونچه هاي سنگي و گوي سنگي و بقاياي کاسه هايي از جنس سنگ مر مر اشاره کرد.
http://sb.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=29306

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما