خانه | خبر | اخبارایران

آسیب‌دیدگی آثار تاریخی شهرهای هریس و اهر براثر وقوع زلزله‌

یکشنبه, 1391-05-22 14:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از آسیب دیدگی آثار تاریخی شهرهای هریس و اهر براثر وقوع زلزله‌ روز شنبه در این استان خبرداد.
 
تراب محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی روز یکشنبه ۲۲ مردادماه در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،  گفت که مرکز شهر تبریز از زلزله‌ روز گذشته صدمه ندیده است اما بین ١۵ تا ۴٠ درصد از آثار تاریخی شهرهای هریس و اهر براثر وقوع زلزله‌ روز شنبه در آذربایجان شرقی دچار آسیب شده‌اند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی از ٣٠ درصد شکاف ایجادشده در سقف مقبره تاریخی شیخ شهاب‌الدین اهری، ٢۵ درصد آسیب دیدگی در خانه امیر ارشد درشهرستان ورزقان، ٣٠ درصد تخریب در خانه قاسم خان اهری و فروریختن چند باب مغازه در بازارتاریخی اهر خبر داد 
وی به آسیب دیدگی٣۵ تا ۴٠ درصد از بازار تاریخی اهر، یکی از مهم‌ترین آثار این شهر اشاره کرد و افزود: ”مجموعه‌ شیخ شهاب‌الدین اهری، تنها موزه ادب و عرفان کشور در این شهر و یک کاروانسرای تاریخی در شهر هریس آسیب دیده‌اند که البته این آثار قابل مرمت هستند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی  در گفت‌وگو با خبرگزاری میراث فرهنگی  نیز از ٣٠ درصد شکاف ایجادشده در سقف مقبره تاریخی شیخ شهاب‌الدین اهری، ٢۵ درصد آسیب دیدگی در خانه امیر ارشد درشهرستان ورزقان، ٣٠ درصد تخریب در خانه قاسم خان اهری و فروریختن چند باب مغازه در بازارتاریخی اهر خبرداده است.
 
روز گذشته شنبه ٢١ مردادماه ۴۱زمین لرزه و پس لرزه که بزرگ‌ترین آن‌ها به قدرت۲. ۶ ریش‌تر بود، آذربایجان شرقی واقع در شمال غربی ایران را لرزاند.
 
مرکز این زمین لرزه دو شهرستان‌های اهر و ورزقان بودند. اولین زمین لرزه در ساعت۱۶ و۵۳ دقیقه رخ داد.
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما