خانه | خبر | اخبارایران

بیش از سه میلیون نفر درایران بیکار هستند

شنبه, 1391-05-21 21:00
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

برپایه آخرین بررسی های مرکز آمار ایران، بیش از سه میلیون و ١٤٦هزار و٩٢ نفر در ایران بیکار هستند.

 
خبرگزاری مهر، امروز شنبه ٢١مرداد گزارش داد، بررسی مرکز آمار ایران پیرامون نرخ بیکاری جمعیت ١٥ساله و بیشتر ایران نشان داده است که ۹. ۱۲ درصد از جمعیت فعالاین گروه سنی برابر با سه میلیون و ١٤٦هزار و٩٢ نفر در بهار سال جاری بیکار بوده‌اند. همچنین نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.
 
بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور در فصل بهار سال جاری نشان می‌دهدکه این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل شش دهم درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (زمستان١٣٩٠) برابر با ٢,١ درصد کاهش داشته است.
 
بررسی نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ساله نشان می دهدکه٦ , ٢٨ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته٩,٢درصد افزایش داشته است.
 
همچنین نرخ بیکاری جوانان ١٥تا ٢٩ساله نیز بیانگر آن است که ٨ , ٢٥ درصداز جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته  ۷. ۲ درصد افزایش داشته است.
 
بررسی مرکز آمار ایران پیرامون نرخ بیکاری جمعیت ١٥ساله و بیشتر ایران نشان داده است که ۹. ۱۲ درصد از جمعیت فعالاین گروه سنی برابر با سه میلیون و ١٤٦هزار و٩٢ نفر در بهار سال جاری بیکار بوده‌اند
شاخص های نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ساله و ١٥تا ٢٩ساله در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.
 
بررسی سهم اشتغال ناقص نیز نشان می دهد که ٥,٨ درصد از جمعیت شاغل ایران دارای اشتغال ناقص بودند این نرخ در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.
 
همچنین نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ده ساله و بیشتر در سه ماهه نخست سال جاری٢, ٣٨درصد معادل ٢٤ میلیون و ٤٣٠ هزار و ١٨٥ نفر بوده است که از این تعداد ١٩میلیون و ٨٥٠ هزار و ٣٢٩ نفر مرد و چهار میلیون و ٥٧٩ هزار و ٨٥٥ نفر نیز زن بودند.
 
در حالی که بهمن ماه سال ۱۳۸۹ محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران نرخ بيکاریرا ۱۰ درصد اعلام کرده بود، عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار، تعاون و رفاهاجتماعی روز یکم تیرماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی پیرامون آخرین وضعیت اشتغال و حمایت از کار درکشور گفته بود:" در سال ١٣٨٩ نرخ بیکاری ٥ ,١٣ درصد اعلام شد که این عدد خوبی نیست و درسال ١٣٩٠ هم نرخ بیکاری ٣,١٢ بود که این نشان می‌دهد که جهت‌گیری ما،‌ جهتگیری درستی بود.
 
برپایه آمارهای مرکز آمار ایران، در پاییز سال گذشته پایین ترین نرخ بیکاری مربوط به استان یزد با حدود چهاردرصد و بالاترین نرخ بیکاری مربوط به استان کرمانشاه با ٢٠ درصد بوده است
Share this
Share/Save/Bookmark

روشن کنید مبنای فرد بیکار چیست, گویا حکومت جمهوری اسلامی مصداق آدم دارای کار را یک ساعت کار در هفته میداند!
http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2509853

آیا این امار بر اساس چنین معیاری است؟

به عقیده من میان کار با پیشه میبایست فرق گذاشت! احتمالا کار برابر عمل عربی یا work انگلیسی است در حالیکه پیشه برابر شغل عربی یا job انگلیسی هست!
منظور کار بهترست به عنوان پیشه تعریف شود پیشه یا شغل کاریست که منجر به درآمد شود.
اساسا پیشه یا شغل برای تامین معاش است و کار صفت عمومی است میتواند شامل اعمالی شود که لزوما برای کسب درآمد نباشد مانند کارهای عام المنفعه و خـیـرخواهانه و کمک به نیازمندان مانند روزهای حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله...
در تعریف بالا درآمد برای معیشت هدف شغل یا کار/عمل درآمدز منظورست وگرنه امکان ذکر بعنوان کار/عمل غیر پیشگی/نااشتغالی نمیباشد. تعریفی که حکومت جمهوری اسلامی در ایران امروز میدهد یعنی یک ساعت کار منجر به درآمد نمیتواند سبب تامین معاش افراد باشد مگر کارهای خاصی که در یک ساعت درآمدی برابر یک هفته داشته باشد
با عرض پوزش برخی کارهای ناپسند در ایران و هر جایی هست که با یک ساعت امکان گذران زندگی در طول هفته میباشد مانند دزدی و فاحشگی وگرنه با ساعتی یکی-دو هزار تومان درآمد (با توجه حداقل دستمزد) برای تامین معاش در هفته غیر ممکن است.
از گفتار بالار نتیجه میتواند گرفت وضعیت بیکاری در ایران بسیار وخیمتر از این آمارهای دولتیست!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما