خانه | خبر | اخبارایران

برگزاری نشست مشورتی سوريه در تهران

پنجشنبه, 1391-05-19 20:35
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نشست مشورتی سوريه در تهران و به ابتکار جمهوری اسلامی آغاز به‌کار کرد. علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران در اين اجلاس گفت ايران از گفت‌وگوی "مخالفان دارای پايگاه مردمی" با دولت سوريه حمايت می‌کند.

منابع خبری ايران امروز پنج‌شنبه ۱۹ مردادماه از گشايش نشست مشورتی سوريه در تهران "با حضور وزرا و هيئت‌هايی از ۳۰ کشور جهان" خبر دادند.

جمهوری اسلامی ايران در روزهای اخير تلاش‌های گسترده‌ای برای شکل‌گيری چنين نشستی به‌عنوان جايگزين نشست "دوستان سوريه" که از سوی کشورهای غربی برپا می‌شود، انجام داده بود.

مقامات ايران سعی داشتند اين نشست در سطح وزيران امور خارجه کشورها برای بررسی بحران سوريه برگزار شود و از کوفی عنان، نماينده سازمان ملل برای حل مسئله سوريه نيز دعوت به‌عمل آوردند اما عنان در اين نشست حضور نيافت. حتا روسيه به‌عنوان يکی از کشورهای دوست جمهوری اسلامی نيز سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه خود را به اين اجلاس نفرستاد.

همچنين لبنان، ترکيه و عربستان سعودی دعوت ايران برای شرکت در اين نشست را نپذيرفتند.

علی‌اکبر صالحی: ايران معتقد است بايد به خواسته ها و مطالبات مردم در فرايند تحولات منطقه پاسخ داده شود و با کشتار مردم و شهروندان غيرمسلح از سوی هر طرفی مخالف است

بدين ترتيب نشست مشورتی سوريه در تهران با حضور وزيران امور خارجه ايران، پاکستان، زيمبابوه و عراق؛ و نمايندگانی از کشورهای افغانستان، اردن، عمان، الجزاير، اندونزی، اکوادور، چين، روسيه، کوبا، ونزوئلا، نيکاراگوئه، گرجستان، هند، سودان، قزاقستان، تاجيکستان، ارمنستان، قيرقيزستان، ترکمنستان، بلاروس، موريتانی، سريلانکا و بنين، برگزار شد.

علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران در اين اجلاس ايران را جزئی از راه حل بحران‌های منطقه‌ای دانست و گفت تنها راهکار حل بحران سوريه "گفت‌وگوی جدی و فراگير ملی" در اين کشور است.

وی افزود تهران حاضر است ميزبانی گفت‌وگوی مخالفان با دولت سوريه را برگزار کند.

صالحی گفت: "ايران معتقد است بايد به خواسته ها و مطالبات مردم در فرايند تحولات منطقه پاسخ داده شود و با کشتار مردم و شهروندان غيرمسلح از سوی هر طرفی مخالف است."

صالحی همچنين گفت تهران از تلاش‌های کوفی عنان در راه برقراری صلح در سوريه حمايت می‌کند اما در همين حال مسلح کردن گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد و عدم همکاری حاميان آنان را تنها عامل شکست تلاش‌های عنان دانست.

وزير امور خارجه ايران تحريم‌های جهانی عليه سوريه، مسلح کردن مخالفان و مداخله خارجی در امور اين کشور را محکوم کرد و ابراز اميدواری کرد که دبيرکل سازمان ملل نسبت به تعيين فوری "نماينده‌ای بی‌طرف" برای حل بحران سوريه اقدام کند.

علی‌اکبر صالحی همچنين از تمديد مأموريت ناظران بين‌المللی در سوريه نيز پشتيبانی نمود.

در نشست امروز نماينده سازمان ملل پيام بان کی مون دبيرکل اين سازمان را خواند.

بان کی مون در پيام خود وضعيت سوريه را "وخيم‌تر" عنوان کرد و گفت: "کار ويژه کوفی‌عنان بسيار مهم بود که می‌توانست به يک دوره انتقالی موفق تبديل شود."

دبيرکل سازمان ملل افزود: "مجمع عمومی سازمان ملل در نشستی پيش از اين براهميت پيشرفت سريع برای انتقال سياسی تأثيرگذار تأکيد کرده بود وهمچنين کشورهای مختلف را به حمايت فعال در اين زمينه تشويق نمود. همچنين دولت سوريه را تشويق کرد که به اين فرآيند بپيوندد، اما دولت سوريه برای اجرای اين طرح سرسختی نشان داد."

وی تمام طرف‌های درگير را به مسئوليت‌پذيری دعوت کرد و خواهان قطع هرگونه خشونت و کشتار غيرنظاميان و در نظر گرفتن حقوق تمامی اقشار و فرآيندی انتقالی در اين کشور شد.

قرار است در پايان نشست مشورتی سوريه در تهران يک کنفرانس رسانه‌ای برگزار شود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اينها هم بايد بروند توي صف مرغ ؟....

هفته آینده از پنجشنبه اش ایران بار دیگر به "کُما" می رود. پنجشنبه که مطابق معمول نیمه تعطیل است، جمعه تعطیل کامل، شنبه اش سالروز کودتای 28 مرداد است که حکومت به دلیل خصومت با ملی گرائی و مصدق تعطیل این روز را لغو کرده، اما چون یکشنبه اش عید فطر است ایران تعطیل است و حکومت برای آن که روغن داغ آش عید فطر را بیشتر کند دوشنبه را هم در تقویم ها تعطیل عمومی ثبت کرده است. بنابراین طبیعی است که مردم شنبه را هم به پنجشنبه وصل کرده و ایران تا سه شنبه تعطیل است.
اما هفته بعداز آن آغاز شهریور است. دولت دیروز اعلام کرده که می خواهد اجلاس غیر متعهدها را در تهران برگزار کند بنابراین از سه شنبه تا تا یکشنبه را تعطیل اعلام کرده است. یعنی از هفتم تا پایان یازدهم. تازه یادتان نرود که روز 22 شهریور هم شهادت اما جعفر صادق اعلام شده و مطابق تقویم ها تعطیل است!
مملکتی که همه چرخ های اقتصادی اش خوابیده و اگر مغازه ها باز باشد صف مردم برای مایحتاج – بویژه مرغ در این روزها- به درازا می کشد و اگر صرافی هایش باز باشند بازی با دلار ادامه پیدا کرده و قیمت دلار و سکه بالا می رود و... تعطیل بودن و تعطیل نبودنش چه تفاوتی با هم دارد جز همان صف و شلوغی خیابان ها و بورس دلار؟ و مملکتی که هیچ حساب و کتاب امنیتی در آن وجود ندارد و حکومت توان تامین امنیتی مردم محلات را هم ندارد و چاقو کشی و دزدی و فحشاء و اعتیاد و زورگیری و باج گیری و... بخش اصلی شناسنامه اش شده، چگونه بتوانند امنیت یک اجلاس را تامین کنند؟ در هیچ کشور جهان سابقه ندارد که برای برگزاری یک اجلاس 5 تا 6 روز مملکت را تعطیل کنند. اگر اینطور بود نیویورک همیشه باید تعطیل می بود زیرا جلسات شورای امنیت و اجلاس سالانه سازمان ملل در آن تشکیل می شود!

‫آقای صالخی بد نیست که جمهوری اسلامی از گفت و گو با مخالفان با پایگاه مردمی
‫در ایران هم موافقت کند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما