خانه | خبر | اخبارایران

تحريم‌های جديد آمريکا عليه ايران در راه است

سه شنبه, 1391-05-10 12:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اعضای مجلس نمايندگان و سنای آمريکا در مذاکرات خود بر سر تحريم‌های جديد عليه ايران به خاطر برنامه هسته‌ای اين کشور به توافق رسيدند.

به گزارش رويترز، توافق صورت گرفته بر سر طرح مشترک سنا و مجلس نمايندگان آمريکا روز گذشته، دوشنبه ۳۰ ژوئيه (۹ مردادماه) انجام يافت.

تيم جانسون، نماينده حزب دمکرات و رئيس کميسيون امور بانکی سنای آمريکا در بيانيه‌ای در اين‌باره گفت: "تنها زمانی که حکومت ايران در مورد برنامه هسته‌ای خود روشن و شفاف عمل کند و از فعاليت‌های تروريستی حمايت نکند فشار بر مردم خود را می‌تواند متوقف کند در غير اين صورت روزبه‌روز خود را در صحنه جهانی منزوی‌تر خواهد کرد و با فشارهای اقتصادی و ديپلماتيک مواجه خواهد شد."

تأثيرات تحريم‌ها در ايران حس می‌شود و صادرات نفت خام اين کشور که بر اساس برآوردهای کشورهای اروپايی نيمی از درآمد دولت ايران را تشکيل می‌دهد، امسال ۴۰ درصد کاهش يافته است

نمايندگان اظهار اميدواری کرده‌اند که مجموعه تحريم‌های تازه عليه جمهوری اسلامی ايران تا آخر اين هفته به عمل گذاشته شود.

آمريکا و کشورهای غربی معتقدند ايران از برنامه هسته‌ای خود در جهت اهداف نظامی و دستيابی به سلاح اتمی استفاده می‌کند اما جمهوری اسلامی ايران اين موضوع را رد می‌کند و برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آميز می‌داند.

ايالات متحده پيش از اين تحريم‌های شديدی را عليه ايران و مؤسسات مهم نفتی اين کشور به اجرا گذاشته است. همچنين اتحاديه اروپا نيز به‌منظور توقف برنامه هسته‌ای ايران نفت اين کشور را تحريم کرده است.

رويترز می‌نويسد نخستين تأثيرات تحريم‌ها در ايران حس می‌شود و صادرات نفت خام اين کشور که بر اساس برآوردهای کشورهای اروپايی نيمی از درآمد دولت ايران را تشکيل می‌دهد، امسال ۴۰ درصد کاهش يافته است.

با توجه به برآوردهای "يوروستات"، مرکز آمار اتحاديه اروپا، ارزش ريال، پول ملی ايران، سقوط کرده و تورم در اين کشور از ۲۰ درصد گذشته است.

همچنين بنا بر اين تخمين‌ها، ده‌ها هزار نفر از ايرانيان شغل خود را از دست داده‌اند و مبادلات تجاری ميان ايران و اروپا در يک سال گذشته به نصف کاهش پيدا کرده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود فرمودند "دوره ای که برخی عقب نشینی ها در موضوع هسته ای انجام شد" گفته بود: "آن دوره به واسطه همراهی با غربی ها و عقب نشینی هایی که انجام گرفت، آنها آنقدر جلو آمدند که من مجبور شدم شخصاً وارد میدان شوم."

آقای خامنه ای افزودند: "در آن دوره ای که ادبیات مسئولان ما آمیخته به تملق گویی از غرب و آمریکا شد، فردی که مجسمه شرارت بود، به خود اجازه داد که جمهوری اسلامی ایران را محور شرارت معرفی کند."
رهبر ایران در سخنان هفته پیش خود همچنین گفت که کشورهای غربی در آن دوره "آن قدر گستاخ شدند که حتی هنگامی که مسئولان ایران به سه سانتریفیوژ قانع شده بودند، آنها مخالفت کردند."

"آقای موسوی لاری گفت که در زمان آقای خاتمی، کمیته‌ای در ارتباط با برنامه هسته‌ای تشکل شده بوده که وی (وزیر کشور وقت) در آن عضویت نداشته، اما این کمیته گزارشات جلسات خود را به آیت الله خامنه‌ای ارائه ‌می‌کرده و زیر نظر او قرار داشته است"

آیت الله خامنه ای ادامه داد که اگر آن "عقب نشینی ها" ادامه پیدا می کرد، "قطعا امروز از پیشرفت های هسته ای و نشاط و ابتکار علمی در کشور خبری نبود."

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما