خانه | خبر | اخبارایران

"ايران در حال پيگيری تحويل گرفتن اس ۳۰۰ است"

دوشنبه, 1391-05-02 11:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سرلشگر احمد وحيدی، وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح ايران گفت: "حق اين کشور در تحويل اس ۳۰۰ محفوظ است و تحويل سامانه موشکی اس ۳۰۰ درحال پيگيری است."

احمد وحيدی روز دوشنبه دوم مرداد ۱۳۹۱ به خبرگزاری خانه ملت گفت: "اين معامله دو طرف دارد، اگر طرف روسی مايل به تحويل اس ۳۰۰ به ايران نباشد، ما طبق چارچوب‌هايی که در قرارداد خود پيش‌بينی کرديم، موضوع را پيگيری می‌کنيم که در زمان حاضر پيگير تحويل اس ۳۰۰ به ايران هستيم."

با اين حال وحيدی روز يکشنبه يکم مرداد به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفته بود: "بعد از آن‌که روسيه از دادن موشک‌های مذکور خودداری کرد، وزارت دفاع اولاً نسبت به دريافت پرداخت‌های ايران اقدام کرد و حقوق ملت ايران را برگرداند و نسبت به خسارات وارده نيز اقدام و دادخواست لازم ارائه شد و قطعاً خسارات آن را دريافت خواهيم کرد."

احمد وحيدی: قطعاً خسارات را دريافت خواهيم کرد

ايران قرارداد سامانه‌های دفاع موشکی اس۳۰۰ را در سال ۲۰۰۵ با روسيه امضا کرد که طی آن روسيه پذيرفته بود در سال ۲۰۰۷ اين سامانه را به ايران تحويل دهد اما مسکو تاکنون به دليل تحريم‌های بين‌المللی عليه تهران از تحويل اين موشک‌ها خودداری کرده است.

در قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنيت سازمان ملل متحد که ۱۹ خرداد ۱۳۸۹ عليه برنامه اتمی ايران تصويب شد، فروش ادوات سنگين نظامی از جمله سيستم‌های ضد هوايی موشکی مندرج در فهرست سلاح‌های متعارف سازمان ملل، به ايران ممنوع اعلام شده است.

به همين خاطر نيکلای ماکاروف، رئيس ستاد کل نيروهای مسلح روسيه در شهريور ۱۳۸۹ اعلام کرد روسيه سامانه‌های دفاع موشکی اس۳۰۰ را به ايران عرضه نخواهد کرد.

رئيس ستاد کل نيروهای مسلح روسيه گفت: "اين تصميم رئيس دولت بود که عرضه اين سامانه به ايران متوقف شود و ما نيز از اين تصميم پيروی کرديم."

پس از خودداری روسيه از تحويل اين سامانه موشکی، ايران اعلام کرد ساخت موشک‌هايی شبيه اس ۳۰۰ را در دستور کار قرار داده است.

پدافندهای موشکی اس۳۰۰ يکی از قوی‌ترين سيستم‌های پدافند هوايی جهان است.

سيستم‌های اس۳۰۰ ويژه دفاع از موسسه‌های صنعتی، نهادهای دولتی، پايگاه‌های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوايی و فضايی هستند.

اين سيستم قادر به نابودسازی اهداف بالستيک بوده و از قابليت حمله به اهداف زمينی نيز برخوردار است. تازه‌ترين مدل سيستم اس۳۰۰ می‌تواند هواپيماهای مهاجم را در فاصله ۱۵۰ کيلومتری و ارتفاع ۲۷ کيلومتری نابود کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما