خانه | خبر | اخبارایران

بدهی نمایشگاه کتاب تهران به ناشران خارجی بیشتر شد

سه شنبه, 1391-04-27 16:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مسئولان نمایشگاه بين‌المللی کتاب تهران، نه تنها طلب شش‌ونیم میلیون یورویی ناشران خارجی را به‌طور کامل نپرداخته‌اند بلکه هنوز بخش زیادی از فروش ارزی نمایشگاه بیست‌وپنجم را به آن‌ها پرداخت نکرده‌اند.

خبرگزاری مهر امروز، سه‌شنبه ۲۷ تیر گزارش داد مسئولان نمایشگاه بين‌المللی کتاب تهران که از دوره بیست‌وچهارم، مبلغ شش‌ونیم میلیون یورو به ناشران خارجی بدهکار بودند و با وعده تسویه حساب، آن‌ها را راضی به شرکت در نمایشگاه امسال کردند نه تنها این مبلغ را به‌طور کامل به آن‌ها پرداخت نکرده‌اند بلکه هنوز بخش زیادی از فروش ارزی نمایشگاه بیست‌وپنجم را هم به دست آن‌ها نرسانده‌اند.

روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته، ناشران خارجی شرکت‌کننده در بيست‌وچهارمين نمايشگاه تهران قصد حضور در این نمایشگاه را نداشتند و اعلام کردند که به‌شرط تسويه شدن شش‌ونيم ميليون يورو (با حساب هزار و ۵۰۰ تومان قيمت يورو دولتی) معادل ۹ ميليارد و ۷۵۰ ميليون تومان، حاضر به شرکت در بیست‌وپنجمين دوره از نمایشگاه کتاب تهران هستند.

پس از میانجی‌گری ‌نمایندگان ایرانی و وعده‌های بهمن دری؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پرداخت هر چه زودتر این بدهی‌، تعدادی از این ناشران حاضر به شرکت در بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران شدند.

احتمال می‌رود ناشران خارجی سال آینده در نمایشگاه کتاب تهران شرکت نکنند. نمایندگان داخلی این ناشران نیز در معاملات خود با آن‌ها با مشکل روبه‌رو خواهند شد

برپایه برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید ماهانه بخشی از این پول در اختیار این ناشران قرار گیرد و تا پایان شهریورماه سال جاری طلب نمایشگاه بیست‌وچهارم و بیست‌وپنجم به‌طور کامل تسویه شود .

چنان‌چه مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بدهی یادشده را تا (پایان شهریورماه) زمان تعیین‌شده پرداخت نکنند، اعتماد ناشران خارجی نسبت به وعده‌های وزارت ارشاد به‌عنوان نهاد دست‌اندرکار فرهنگی و برگزارکننده نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بین خواهد رفت.

از سوی دیگر، احتمال می‌رود ناشران خارجی سال آینده در نمایشگاه کتاب تهران شرکت نکنند. نمایندگان داخلی این ناشران نیز در معاملات خود با آن‌ها با مشکل روبه‌رو خواهند شد.

هر ساله امکان خريد از بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران با فروش ارز از سوی سيستم بانکی و تخفيف ۲۵ درصدی ناشران خارجی فراهم می‌شد. به عبارت ديگر، پيش از اين، بخشی از اين بدهی را مردم پرداخت کرده‌اند ولی اين رقم به ناشران خارجی پرداخت نشده است.

دست‌اندرکاران برگزاری نمايشگاه کتاب، با معرفی چند کشور ناشناس و غيرمؤثر، بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران را "پرشکوه" جلوه می‌دهند در حالی که تنها حضور ناشران مطرح و مهم جهان، برای علاقه‌مندان بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب ارزشمند است.

نمايشگاه بين‌المللی کتاب تهران در ارديبهشت‌ماه هر سال برگزار می‌شود. نخستين دوره نمايشگاه بين‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۶۶ برگزار شد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما