خانه | خبر | اخبارایران

دومين کنفرانس "پيشبرد اتحاد برای دموکراسی" در بروکسل آغاز شد

شنبه, 1391-04-17 15:49
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دومين کنفرانس پيشبرد اتحاد برای دموکراسی که پيش از اين نخستين جلسه آن در استکهلم برگزار شده بود، صبح امروز در بروکسل آغاز به‌کار کرد.

به گزارش وب‌سايت ويژه اين کنفرانس، گروهی از مخالفان حکومت ايران با گرايش‌های مختلف سياسی دومين نشست خود را با نام "پيشبرد اتحاد برای دموکراسی" صبح امروز، شنبه ۱۷ تيرماه (هفتم ژوئيه) با مشارکت نزديک به يک‌صد نفر از کنشگران سياسی در بروکسل، پايتخت بلژيک آغاز کردند.

کنفرانس پيشين اين فعالان سياسی در روزهای شنبه و یکشنبه، ۱۵ و ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ (چهارم و پنجم فوریه سال جاری ميلادی)، با عنوان "اتحاد برای دموکراسی در ایران" در استکهلم و به دعوت مرکز بین‌المللی اولاف پالمه برگزار شده بود.

کنفرانس بروکسل با سخنرانی محسن سازگارا، ناهيد بهمنی و فريدون احمدی، از اعضای کميته برگزار‌کننده نشست بروکسل آغاز شد.

محسن سازگارا در سخنان خود نشستن مخالفان حکومت دور هم و کار مشترک را از "لوازم جدی يک مبارزه اصولی" دانست.

بر خلاف نشست پيشين اين فعالان سياسی در استکهلم اين بار کنفرانس بروکسل با علنيت و اطلاع‌رسانی بيشتری برگزار شده است

سازگارا گفت: "مخالفان جمهوری اسلامی از پختگی و سنجيدگی بسيار خوبی برخوردار بوده و پختگی سياسی آن‌ها در ميان بسياری از کشورهای منطقه مثال‌زدنی است."

محسن سازگارا به چگونگی شکل‌گيری اين نشست‌ها در استکهلم اشاره کرد و گفت: "ماه‌ها قبل به بحث انتخابات آزاد و حاکميت صندوق رأی برای تعيين جايگزين نظام جمهوری اسلامی فکر شد. سازمان اولاف پالمه در استکهلم تلاش کرد تا کارگاهی آموزشی برگزار شود که طيف‌های مختلف مخالفان جمهوری اسلامی را در بر بگيرد و از تجربيات اين سازمان بهره‌مند شوند."

وی نشست استکهلم را دارای "ضوابط خاصی" دانست که به گفته او به خاطر ميزبانی سازمان اولاف پالمه بود.

سازگارا گفت: "گزارش نهايی جلسه استکهلم دو نکته مهم داشت مبنی بر لزوم ادامه چنين جلساتی و همچنين ورود افراد جديدتر به اين نشست‌ها که اين دو هدف پی‌گيری شد تا به جلسه بروکسل رسيديم."

ناهيد بهمنی نيز در سخنان خود ضمن اشاره به کنفرانس‌ها و نشست‌های ديگر از جمله در سنای ايتاليا و در لندن به نکات مطرح شده در نشست استکهلم پرداخت و گفت: "يکی از اين موارد، حد نصابی از شرکت زنان بود که ۳۵ درصد نشست را شامل شود. به همين دليل ما از چهره‌ها و نخبگان زن دعوت به عمل آورديم که تعدادی به خاطر مشکلات شخصی يا خطوط قرمزی که با سازمان اولاف پالمه داشتند،‌ شرکت نکردند."

وی يکی ديگر از موارد را "شرکت نمايندگان اقوام و مليت‌ها" عنوان کرد و گفت: "طبيعی است که افتراق بسيار راحت است اما اتحاد، امر ساده‌ای نيست به‌خصوص در کشوری که تار و پود خفقان آن را گرفته است."

فريدون احمدی نيز در سخنان خود، ابراز اميدواری کرد که با توجه به مشارکت طيف‌های مختلف از اپوزيسيون ايران در نشست بروکسل، پنل‌ها بتواند بحث‌ها را پيش ببرد و همه مشارکت فعالی داشته باشند و نظرات خود را با ديگران در ميان بگذارند.

کنفرانس بروکسل قرار است فردا يکشنبه ۱۸ تيرماه (هشتم ژوئيه) نيز ادامه يابد.

در پنل‌های اين نشست بحث‌هايی با عنوان‌های "بررسی روندهای سياسی و گزينه‌های پيش روی کشور ايران در سال جاری"، "مسئله هسته‌ای ايران"، "بررسی راه‌های اتحاد و هماهنگی نيروهای اپوزيسيون"، " بررسی مسائل ايران و تجربه ملل" و "بررسی راه‌کار‌ها و گام‌های عملی ايجاد زمينه‌های اجرای انتخابات آزاد"، با شرکت صاحب‌نظران ايرانی و غيرايرانی برگزار خواهد شد.

بر خلاف نشست پيشين اين فعالان سياسی در استکهلم اين بار کنفرانس بروکسل با علنيت و اطلاع‌رسانی بيشتری برگزار شده است، موضوعی که مخالفت گروه ديگری از مخالفان حکومت را به‌هنگام برگزاری کنفرانس استکهلم برانگيخته بود.

اسامی شرکت‌کنندگان در نشست بروکسل نيز در وب‌سايت اين نشست منتشر شده است. کسانی چون احمد رأفت، اميد معماريان، بهروز بيات، پرتو نوری‌علا، جمشيد اسدی، رامين احمدی، جمشيد طاهری‌پور، جواد طالعی، حسن شريعتمداری، حسين باقرزاده، رامين احمدی، رضا تقی‌زاده، سعيد قاسمی‌نژاد، شيرين فاميلی، عبدالله مهتدی، علی‌رضا نوری‌زاده، فاطمه حقيقت‌جو، کورش صحتی،‌ کيانوش سنجری، مجتبی واحدی،‌ محسن مخملباف، محمدجواد اکبرين، مسعود مافان، مهرانگيز کار، نوشابه اميری، نيما راشدان و هوشنگ اسدی در اين کنفرانس شرکت دارند.

 

در همين رابطه:
کنفرانس استکهلم – متن و حاشیه؛ گفت‌وگوی سارا روشن با رضا طالبی

وب‌سايت ويژه کنفرانس بروکسل

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اين كنفراس اسمش كنفرانس فارسها براى محو اقلاتهاي ديني و قومي در ايران مي باشد ما و بنام مردم عرب اهواز باقايان شركت كنندة تبريك عرض مي كنيم و براى ايران بدون اقلتيهاي قومي و در جاردوب تهران اصفهان شيراز تبريك عرض مي كنيم, و به اقايان شركت كنندة مي كوييم كه شما هيج فرقي با نظام اخوندي نداريد جرا كه شما از انها نجاد برست تر هستيد

@امين كعبي
دوست گرامی،
کنفرانس فارس ها دیگه چه صیغه ای؟ عبدالله مهتدی دبیر کل حزب کومله کردستانه که در این کنفرانس شرکت میکنه و اسمش رو در این نوشته هم میشه خوند! اون که دیگه فارس نیست. دست کم ۲۰ درصد هم ترک زبان در این کنفرانس هستند!
از کجا میدونید که با رسیدن به دمکراسی شما هم در ایران سهم خودتون رو به دست نمی آرید و به آزادی که میخواهید نمی رسید؟

بنظر من از شورای سبز امید و طیف اصلاحطلبان کسی دعوت نشده که این خودش مانع اتحاده اگرم دعوت شده بیایید علنی بگویید و سو کنید و ببینیم جواب دوستا چیست
همچنین از ملی مذهبی ها و نیز جبهه ملی و طرفداران چه بنی صدر و چه پیروان بختیار ؛ همچنین از احزاب کمنیستی و مجاهدین نیز باید دعوت شود
اگر هم دعوت نمی مکنید لطفا فاش بگویید چرا هنوز به آزادی نرسیدیم حق سخن را به دسته های بالا نمی دهید!
با سپاس

به علی:
از شورای سبز امید، ابراهیم نبوی دعوت شده بوده که به جلسه نرفته. خود اعضای شورای سبز امید در جلسات شرکت نمی کنن

گر چه دیر ولی خوب است بقول ما ایرانیها ماهی را هر وقت از اب بگیری تازه است. بنطر من بنده اگر کسی برای ایران و آینده ایران نگران است اگر هم دعوت نشده باید اصرار کند که دعوتشان کنند تا بتوانند با مشارکت همگانی این رژیم قرون وسطی را بر چینند. من نمیدانم این همه ناز و افاده یا انتقاد از این نوع گرد همایی ها برای چیست؟ اگر شما مخالف نظام هستید بایستی در این نوع کنفرانسها و گردهمایی ها شرکت کنی تا پلاس این حکومت جبار را برچینی.
متاسفم برای انهایی که به این نوع گردهمایی ها ایراد میگیرند یا از آن انتقاد میکنند البته این جور کامنتها میتوانند از طرف برادران قاچاقچی مان باشد ولی بهر حال برای آنها هم متاسفم برای اینکه انها هم آزاد نیستند و خود و دیگران با هم میسوازانند و کشور را به نابودی سوق میدهند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما