خانه | خبر | اخبارایران

ژاپن در ماه ژوئيه نفت ايران را وارد نمی‌کند

پنجشنبه, 1391-04-15 15:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به دليل ممنوعيت بيمه نفتکش‌های حامل نفت ايران که از سوی اتحاديه اروپا به اجرا درآمده است، شرکت‌های ژاپنی از بيم ضرر ديدن در ماه جاری (ژوئيه) نفت خام ايران را وارد نمی‌کنند.

به گزارش رويترز، چند منبع دولتی و صنعتی ژاپن روز گذشته، چهارشنبه چهار ژوئيه اعلام کردند ژاپن نيز به مانند کره جنوبی در سراسر ماه ژوئيه واردات نفت ايران را به طور کلی متوقف می‌کند.

اين اقدام به دليل تحريم‌هايی صورت گرفته است که اتحاديه اروپا روز يکشنبه عليه ايران وضع کرد. اين تحريم‌ها با هدف قطع درآمد نفتی ايران و مجبور کردن دولت اين کشور به متوقف ساختن برنامه هسته‌ای‌اش انجام شد.

اين موضوع برای ايران در ماه ژوئيه هزينه‌های زيادی خواهد داشت چرا که ژاپن و کره جنوبی در ماه مه در مجموع روزانه ۲۵۶ هزار بشکه نفت خام از اين کشور وارد می‌کردند که بر اساس قيمت امروزی نفت، به معنای بيش از ۷۵۰ ميليون دلار درآمد برای ايران بود.

اتحاديه اروپا با اجرای ممنوعيت بيمه نفتکش‌های حامل نفت خام ايران، شرکت‌های بيمه اروپايی را از بيمه کردن اين نفتکش‌ها بازداشته است

يک مقام دولتی ژاپن با شرط مخفی ماندن هويت‌اش به رويترز گفت: "ما مطلع شده‌ايم که در ماه ژوئيه وارداتی از ايران نخواهيم داشت."

چين نيز که بزرگ‌ترين خريدار نفت ايران به‌شمار می‌رود به دليل اين‌که در مورد کرايه حمل بار با شرکت کشتيرانی ايران اختلاف‌هايی پيدا کرده است، احتمالأ در ماه ژوئيه واردات نفت خام خود از اين کشور را کاهش خواهد داد.

اتحاديه اروپا با اجرای ممنوعيت بيمه نفتکش‌های حامل نفت خام ايران، شرکت‌های بيمه اروپايی را از بيمه کردن اين نفتکش‌ها بازداشته است.

ناظران صنعتی بر اين باورند که نتايج اين اقدام اتحاديه اروپا ثابت می‌کند اين شديدترين تحريمی است که غرب تاکنون عليه ايران وضع کرده است.

دولت ژاپن در ماه گذشته توافق کرده بود که خود وارد عمل شود و بيمه نفتکش‌هايی را که نفت خام ايران را به ژاپن حمل می‌کنند حداکثر تا هفت ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار پوشش دهد تا تجارت نفت ميان ايران و ژاپن برقرار بماند.

ژاپن که سومين خريدار بزرگ نفت ايران محسوب می‌شود، در اوايل ماه ژوئن بار زدن نفت خام ايران را متوقف کرد تا در ماه ژوئيه محموله‌ای از ايران به ژاپن نرسد. محموله‌های بعدی در اواخر ماه ژوئيه در ايران بار زده می‌شوند تا با توجه به مدت سفر، در اواسط ماه اوت به ژاپن برسند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما