خانه | خبر | اخبارایران

ايران دو آذربايجانی بازداشت شده را به "جاسوسی" متهم کرد

چهارشنبه, 1391-04-14 11:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايران دو تبعه کشور آذربايجان را به "جاسوسی" و "تلاش برای ايجاد تنش‌های قومی" متهم کرد.

يک "مقام مسئول" در استان آذربايجان شرقی که نامش فاش نشده، روز سه‌شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۱ به پرس تی‌وی، تلويزيون انگليسی‌زبان ايران گفت: "مدارک و اسناد به دست‌آمده نشان می‌دهد شهريار حاجی‌زاده و فريد حسين‌اف با هدايت سرويس اطلاعاتی آذربايجان وارد ايران شده‌اند."

به گفته اين منبع "آن‌ها مأموريت داشتند تا تعدادی از معترضان داخلی را هم‌سو با مقاصد خود و در راستای جدايی‌طلبی به کار گيرند."

وی افزود: "حاجی‌زاده و حسين‌اف با پوشش يک مؤسسه فرهنگی و با دعوت‌نامه‌ای جعلی که از سوی رابط ايرانی‌شان برايشان ارسال شده بود، وارد ايران شدند."

اين دو تبعه جمهوری آذربايجان متهم شده‌اند که از "اماکن خاص" عکس‌برداری کرده‌اند و به جمع‌آوری اطلاعات از آن‌ها پرداخته‌اند

اين مقام همچنين گفت: "روش مورد استفاده دو تبعه آذری بازداشت‌شده، همان روشی محسوب می‌شود که اسرائيل مدت‌هاست برای اجرای آن در تلاش است. تحريک و حمايت عناصر افراطی در جمهوری آذربايجان، پرداخت بودجه و در اختيار گذاشتن تجربيات و آموزش اين عوامل و در نهايت اعزام هدفمند آن‌ها به ايران، موجب افزايش تنش‌های سياسی بين دو کشور ايران و آذربايجان شده است."

اين دو تبعه جمهوری آذربايجان متهم شده‌اند که از "اماکن خاص" عکس‌برداری کرده‌اند و به جمع‌آوری اطلاعات از آن‌ها پرداخته‌اند.

روابط ايران و آذربايجان چند ماهی است دچار تنش شده است. اواخر سال گذشته خورشيدی نيز وزارت امنيت ملی جمهوری آذربايجان اعلام کرد ۲۲ ايرانی را به اتهام "جاسوسی" در اين کشور بازداشت کرده است.

ايران همچنين جمهوری آذربايجان را به همکاری با "سرويس‌های جاسوسی اسرائيل" در ترور دانشمندان هسته‌ای ايرانی متهم می‌کند اما آذربايجان اين اتهام را رد کرده است.

با اين حال محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران در ديدار با صفر ابی‌اف، وزير دفاع آذربايجان در تهران روابط دو کشور را روابطی عميق و برادرانه توصيف کرد و گفت:‌ "اين روابط هيچ‌گاه تحت تأثير حوادث مقطعی قرار نخواهد گرفت."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما