خانه | خبر | اخبارایران

انتقال پنج زندانی عقیدتی محکوم به اعدام از زندان اهواز

دوشنبه, 1391-03-22 09:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش‌های رسیده از اهواز حاکی از انتقال ناگهانی پنج زندانی عقیدتی محکوم به اعدام در زندان کارون اهواز به "مکانی نامعلوم" است.
 
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از یک فعال حقوق بشر نوشته است که این پنج زندانی به نام‌های عبدالرحمن حیدری، طه حیدری، جمشید حیدری ، منصور حیدری و امیر معاوی، عصر روز شنبه ۲۰ خرداد ماه جاری از بندی که در آن بوده‌اند، خارج شده‌اند.
 
بنا بر این گزارش ماموران زندان اعلام کرده‌اند که این افراد برای اجرای حکم اعدام برده می‌شوند.  
 
این پنج زندانی که از اهالی شهرک ملاشیه شهر اهواز هستند، فروردین ماه سال ۱۳۹۰ در جریان  اعتراضات خیابانی بازداشت شد‌ه‌اند. مقامات امنیتی پس از چندین ماه بی‌خبری خانواده‌ها از وضعیت این افراد، اعلام کردند که آنها به اتهام قتل یک نیروی امنیتی دولتی بازداشت شده‌اند 
کمپین بین‌المللی حقوق بشر به نقل از شاهدان عینی آورده است که گارد ویژه نیروی انتظامی با ورود به بندی که این پنج زندانی در آن نگهداری می‌شدند، آنها را انتقال داده است و خودروهای نیروی انتظامی نیز وارد محوطه زندان شده بودند.
 
این پنج زندانی که از اهالی شهرک ملاشیه شهر اهواز هستند، فروردین ماه سال ۱۳۹۰ در جریان  اعتراضات خیابانی بازداشت شد‌ه‌اند. مقامات امنیتی پس از چندین ماه بی‌خبری خانواده‌ها از وضعیت این افراد، اعلام کردند که آنها به اتهام قتل یک نیروی امنیتی دولتی بازداشت شده‌اند.
 
منبع خبری کمپین بین‌المللی حقوق بشر می‌گوید که خانواده این زندانیان، اتهام  وارد شده به آنها را قبول ندارند و می‌گویند که آنها "زیر شکنجه اعتراف کرده‌اند و از حق دادرسی عادلانه محروم بوده‌اند."
 
۲۶ فروردین ۱۳۹۰  در سال روز وقوع  اعتراضات خیابانی استان خوزستان در فروردین ماه سال ۸۴ ، شهر اهواز شاهد ناآرامی‌هایی در سطح شهر بود.  در این روز شهروندان خوزستانی در شهر اهواز تظاهرات مسالمت‌آميزی در اعتراض به "وضعيت نامطلوب و تبعيض‌آميز" خود برگزار کرده بودند که از سوی نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.
 
سال ۱۳۸۴ برخی شهرهای عرب‌نشین ایران در اعتراض به "تغییر بافت جمعیت" شاهد تجمعات خیابانی بود که درپی آن  چندین نفر کشته و زخمی شدند. تظاهرات هفت سال پیش پس از انتشار نامه منسوب به دفتر ریاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اجرای برنامه‌هایی برای "تغییر جمعیتی استان خوزستان به زیان مردم عرب بومی در مناطق عرب‌نشین استان" برگزار شده بود اما دولت ایران وجود چنین برنامه‌هایی را تکذیب نمود و نامه منتشر شده را جعلی خواند.
 
چندی پیش نیز سازمان عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت شش زندانی عرب  دیگر در زندان کارون اهواز و خطر محکوم شدن آنان به اعدام هشدار داده بود. شماری از این افراد در ششمین سالگرد اعتراضات شهرهای عرب‌نشین در سال ۱۳۸۴ بازداشت شده بودند.
 
به گزارش سازمان عدالت برای ايران در روز ۲۳ دی‌ماه سال ۱۳۹۰ (۱۳ ژانويه ۲۰۱۲) نيز راهپيمايی ديگری از سوی مردم عرب خوزستان برگزار شد که بيش از ۶۰ تن از شرکت‌کنندگان در این تجمعات  دستگير شدند.
 
در  همین زمینه:
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما