خانه | خبر | اخبارایران

نگرانی پارلمان اروپا از وضعيت نرگس محمدی و دانشجويان زندانی

جمعه, 1391-03-19 14:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

باربارا لوخبيلر، رئيس کميسيون حقوق بشر پارلمان اروپا و تاريا کرونبرگ، رئيس هيئت نمايندگی امور ايران و اروپا در پارلمان اروپا در نامه‌ای به سفير جمهوری اسلامی ايران در بروکسل نسبت به وضعيت نرگس محمدی و ۳۰ تن از فعالان دانشجويی در زندان ابراز نگرانی کردند.

باربارا لوخبيلر و تاريا کرونبرگ در نامه خود نوشته‌اند: "نرگس محمدی و دانشجويان مورد نظر، صرفأ به دليل اظهار حقوق مدنی و برای دفاع از آزادی بيان، که منطبق بر موازين کنوانسيون مدنی و حقوق سياسی سازمان ملل است و توسط ايران نيز امضا شده، زندانی شده‌اند."

آن‌ها افزوده‌اند: "اخبار موثق از منابع گوناگون، بيانگر آن است که نرگس محمدی، روزنامه‌نگار مورد احترام و مدافع حقوق بشر، جهت گذراندن شش سال محکوميت، با وجود وضعيت رو به وخامت سلامتی‌اش زندانی شده است."

به‌گفته اين دو مسئول پارلمان اروپا، طبق قوانين بين‌المللی، مقامات جمهوری اسلامی ايران مسئوليت مستقيم تضمين و حفظ سلامتی فيزيکی و روانی زندانيان را بر عهده دارند.

باربارا لوخبيلر و تاريا کرونبرگ در پايان نامه خود خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی ايران آورده‌اند: "ما در انتظار دريافت آخرين اطلاعات در مورد اين افراد، از سوی شما هستيم، از جمله محل نگهداری آنان و اقداماتی که دولت شما در اطمينان حاصل کردن از رفتار انسانی منطبق با قراردادهای بين‌المللی با زندانيان دارد."

در پايان اين نامه اسامی۳۰ فعال دانشجو که هم‌اکنون در زندان‌های ايران به‌سر می‌برند آمده است.

باربارا لوخبيلر و تاريا کرونبرگ: ما در انتظار دريافت آخرين اطلاعات در مورد اين افراد، از سوی شما هستيم، از جمله محل نگهداری آنان و اقداماتی که دولت شما در اطمينان حاصل کردن از رفتار انسانی منطبق با قراردادهای بين‌المللی با زندانيان دارد

۲۹ فروردين ماه سال جاری اتحاديه انجمن‌های اسلامی دانشجويان سراسر کشور (دفتر تحکيم وحدت) و سازمان دانش‌آموختگان ايران اسلامی (ادوار تحکيم وحدت) با انتشار فراخوان مشترک و اسامی ۳۰ دانشجوی زندانی در ايران از همگان خواستند تا به کارزار سراسری برای اعتراض به تداوم حبس اين دانشجويان با عنوان "صدای دانشجويان در بند باشيم" بپيوندند.

اين کارزار روز هفتم ارديبهشت‌ماه از سوی شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل و جمعی از سازمان‌های بين‌المللی حقوق بشری و گروه‌های دانشجويی، آغاز به‌کار کرد.

در رابطه با وضعيت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نايب رئيس کانون مدافعان حقوق بشر در زندان نيز روز گذشته بيش از ۴۰۰ تن از فعالان و حاميان جنبش زنان ايران طی نامه‌ای به ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان آن شدند تا هرچه جدی‌تر به وضعيت نرگس محمدی رسيدگی شود.

همچنين بيش از۳۵۰ نفر از فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر ۱۶ ارديبهشت‌ماه سال جاری طی بيانيه‌ای با اعتراض به بازداشت نرگس محمدی، خواستار "آزادی فوری و بی‌قيد و شرط" او شدند.

نرگس محمدی در سال ۱۳۸۹ دستگير شده بود که در زندان مبتلا به فلج ادواری عضلانی شده و پس از آزادی مدت‌ها تحت درمان بود.

دادگاه بدوی با متهم کردن نرگس محمدی به "اجتماع و تبانی عليه امنيت کشور، عضويت در کانون مدافعان حقوق بشر و فعاليت تبليغی عليه نظام جمهوری اسلامی ايران" وی را به ۱۱ سال زندان محکوم کرده بود. اين حکم در دادگاه تجديدنظر به شش سال تقليل يافت و ۱۴ اسفندماه سال گذشته به وکيل خانم محمدی ابلاغ شد.

وی روز يک‌شنبه سوم ارديبهشت‌ماه سال جاری از سوی مأموران امنيتی زنجان بازداشت و برای اجرای حکم شش سال حبس تعزيری، به زندان اوين تهران منتقل شد.

وی پس از آن‌که در روز دوم ارديبهشت‌ماه برای اجرای حکمش از سوی اداره اطلاعات زندان احضار شد، عصر‌‌ همان روز در مقابل خانه پدری‌اش در زنجان بازداشت و روز بعد به بند زنان زندان اوين تهران منتقل شد اما پس از مدتی بار ديگر به زندان زنجان فرستاده شد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما