خانه | خبر | اخبارایران

افزايش ۱۰ درصدی ابتلا به ايدز در ايران از طريق رابطه جنسی

سه شنبه, 1391-03-09 18:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آمار مبتلايان به بيماری ايدز در ايران طی مدت هفت ماه به ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر رسيد.

خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) امروز سiشنبه نهم خردادماه به نقل از اداره کنترل ايدز مرکز مديريت بيماری‌های واگير اعلام کرد که برپايه آمار جمع‌آوری شده از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تا يکم دی‌ماه ۱۳۹۰ (سه ماهه سوم سال) در مجموع ۲۳ هزار و ۹۰۲ نفر بيمار مبتلا به ويروس اچ.آی.وی (ايدز) در ايران شناسايی شده‌اند.

اين در حالی است که پيش از اين در مهرماه سال گذشته، عباس صداقت، رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رسانی وزات بهداشت، درمان و آموزش (وبدا) از شناسايی ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر مبتلا به اچ.آی.وی تا تاريخ يکم تيرماه سال ۱۳۹۰ خبر داده بود.

۹۱ درصد از بيماران شناسايی شده مبتلا به ايدز در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۰ را مردان و ۹ درصد بقيه را زنان تشکيل می‌دهند.

ابتلا به بيماری ايدز در سال ۱۳۸۹ از ۱۰/۳ درصد برقراری روابط جنسی از سال‌های گذشته به ۲۰/۷ درصد و نيز انتقال از مادر به کودک از ۰/۹ درصد به ۲/۷ درصد در سال ۱۳۸۹ رسيده است

افزون بر اين، تاکنون سه هزار و ۳۰۵ نفر بيمار مبتلا به ايدز در ايران شناسايی شده است. همچنين چهار هزار و ۵۶۲ نفر از افراد مبتلا به اين بيماری نيز فوت کرده‌اند.

۴۶.۵ درصد از مبتلايان به بيماری ايدز در زمان ابتلا به بيماری در بالاترين نسبت در سنين گروه‌های سنی يعنی بين گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال بوده‌اند.

از سال ۱۳۶۵ دلايل دچار شدن به بيماری ايذر در ايران به ترتيب، تزريق با وسائل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۶۹/۷ درصد)، رابطه جنسی (۱۰/۳ درصد). دريافت خون و فرآورده‌های خونی (يک درصد) و انتقال از مادر به کودک (۰/۹ درصد) بوده است.

بررسی آمار ياد شده در مقايسه با گزارش دلايل ابتلا به بيماری ايدز در سال ۱۳۸۹ بيانگر رشد بی‌سابقه آمار مبتلايان به اين بيماری از راه برقراری روابط جنسی و نيز از طريق انتقال بيماری از مادر مبتلا به کودک است.

ابتلا به بيماری ايدز در سال ۱۳۸۹ از ۱۰/۳ درصد برقراری روابط جنسی از سال‌های گذشته به ۲۰/۷ درصد و نيز انتقال از مادر به کودک از ۰/۹ درصد به ۲/۷ درصد در سال ۱۳۸۹ رسيده است.

اين در حالی است که بيماری ايدز در بين کودکان کار در ايران نيز افزايش يافته است.

در خردادماه جاری، فرشيد يزدانی، عضو هيئت مديره انجمن حمايت از حقوق کودکان در ايران با بيان اين مطلب به خبرگزاری کار ايران (ايلنا) گفته بود: "نزديک به ۴/۵ درصد از کودکان کار و خيابان (بيشتر کودکان "زباله‌گرد و دستفروش") به ويروس ايدز آلوده هستند که اين رقم ۴۵ برابر متوسط کشوری است و می‌تواند با شيوع اين بيماری در ميان زنان ويژه (روسپی) برابری کند."
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما