خانه | خبر | اخبارایران

واکنش آمريکا به کشف اورانيوم غنی‌شده ۲۷ درصدی در ايران

یکشنبه, 1391-03-07 07:17
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايالات متحده آمريکا اعلام کرد تا پايان تحقيقات آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در خصوص کشف آثار غنی‌سازی ۲۷ درصدی اورانيوم در ايران هيچ اظهارنظری در اين باره نخواهد کرد.

 

ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا روز شنبه ششم خرداد ۱۳۹۱ گفت: "درباره کشف آثار اورانيوم غنی‌شده به ميزان ۲۷ درصد در ايران نظرات مختلفی وجود دارد، ايران نيز در اين باره نظر خود را دارد که مورد بررسی قرار می‌گيرد، با اين حال ما منتظر کامل شدن تخقيقات آژانس در اين باره هستيم."

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترين گزارش خود که روز جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ منتشر شد، اعلام کرد نشانه‌هايی از غنی‌سازی ۲۷ درصدی اورانيوم را در تأسيسات اتمی فردو در ايران کشف کرده است.

رئيس سازمان انرژی اتمی ايران:‌ ما به آقای آمانو می‌گوييم اين موارد را در گزارش ننويسيد وقتی در حال بحث کردن بر موضوعی هستيم چرا آن را گزارش می‌دهيد زيرا اذهان را مخدوش می‌کند، اگر اشتباه تکنيکی صورت می‌گيرد قابل کشف است که اشتباه بوده است

با اين حال منابع ديپلماتيک به آسوشيتدپرس گفته‌اند اين کشف لزوماً به اين معنا نيست که ايران به‌طور پنهانی توان غنی‌سازی اورانيوم را افزايش داده بلکه ممکن است اين درجه از غنی‌سازی به دليل اشکالات فنی ايجاد شده باشد.

در گزارش آژانس که روز جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ منتشر شد، آمده است که ايران به آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفته اورانيوم با غنای بالاتر "ممکن است به دلايل فنی که از کنترل اپراتور خارج است، اتفاق بيفتد."

کارشناسان سازمان بين‌المللی انرژی اتمی در حال بررسی و تحقيات درباره اين موضوع هستند.

علی اصغر سلطانيه، سفير ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی کشف آثار اورانيوم ۲۷ درصدی را يک "بحث فنی" دانسته است.

وی گفته است: "پرداختن به اين مسائل جزئی و فنی که در تأسيسات غنی‌سازی کشورهای ديگر نيز رخ می‌دهد، نشانه اهداف سياسی برخی از رسانه‌ها است."

به گفته سلطانيه "برجسته‌سازی و سياسی کردن اين موضوع فنی، نشان‌دهنده تلاش برخی برای مخدوش کردن فضای همکاری سازنده ايران و آژانس است."

فريدون عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران نيز گفته است: "در گزارش روز گذشته (جمعه پنجم خرداد) يوکيا آمانو (مديرکل آژانس) به اين موضوع (اورانيوم ۲۷ درصدی) اشاره شده است که چنين موضوعی مشاهده شده و در حال بحث است."

وی افزوده است: "ما به آقای آمانو می‌گوييم اين موارد را در گزارش ننويسيد وقتی در حال بحث کردن بر موضوعی هستيم چرا آن را گزارش می‌دهيد زيرا اذهان را مخدوش می‌کند. گويا ما غنی‌سازی ۲۷ درصد انجام داده‌ايم. در حالی که غنی‌سازی ۲۷ درصد اساساً مورد نياز ما نيست. ما می‌توانيم بالاتر از اين غنی‌سازی انجام دهيم زيرا اين ماشين‌ها قدرت دارند. اگر اشتباه تکنيکی صورت می‌گيرد قابل کشف است که اشتباه بوده است."

به گفته اين مقام هسته‌‌ای ايران "موضوع غنی‌سازی ۲۷ درصد هيچ بحث خاصی نيست که بخواهد به مناقشه بين ما و ديگران تبديل شود."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما