خانه | خبر | اخبارایران

انتقاد کارکنان صدا و سیما از جداسازی جنسیتی مجریان تلوزیونی

یکشنبه, 1391-02-17 13:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

یک مجری تلوزیونی می‌گوید که دستورالعمل جداسازی مجریان زن و مرد "بدون استدلال منطقی و غیرقابل پذیرش" است.

 
علي اكبر عبدالرشيدي، مجري برنامه "مجله اقتصادي" شبكه جام جم امروز، یک‌شنبه ۱۷ اردیبهشت در گفت‌و‌گو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، طرح جداسازی مجريان زن و مرد در گفت‌و‌گوهاي تلويزيوني را بسیار شبيه به "طرح جداسازی کلاس های دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه‌ها يا استفاده از استاد هم‌جنس براي دانشجويان و پرستار و پزشك هم‌جنس در بيمارستان‌ها" دانست.
 
اين مجري تلويزيون و كارشناس رسانه گفت: "در برخی از برنامه‌هاي تلويزيوني افراد محدودي مي‌توانند در بحث های سياسي يا فرهنگي اجتماعي شركت كنند،به همين خاطر نمي‌توان گفت فلان ميهمان ما بايد آقا يا خانم باشد و بنابراين طرح جداسازی جنسيتي مبنای استدلالی ندارد."
 
در روزهای نخست اردیبهشت سال جاری دستورالعملی از سوی سیمای جمهوری اسلامی برای جداسازی مجریان زن و مرد در گفت وگوهای تلویزیونی صادر شد.
 
یک مجری تلویزیون:در برخی از برنامه‌هاي تلويزيوني افراد محدودي مي‌توانند در بحث های سياسي يا فرهنگي اجتماعي شركت كنند، به همين خاطر نمي‌توان گفت فلان ميهمان ما بايد آقا يا خانم باشد و   طرح جداسازی جنسيتي مبنای استدلالی ندارد
حامد جوادزاده، از تهیه‌کنندگان برنامه‌های تلوزیونی ۳۰ فروردين ۱۳۹۱ به ايسنا، گفت که این طرح چند سال پیش به تصويب رسيده بود ولي تاكنون اجرايي نشده بود. به گفته وی از امسال اين طرح سخت گرفته شده و در بسياري از برنامه‌ها اعمال شده است.
 
این دستورالعمل، واكنش های متفاوتی را بین مجریان تلویزیونی در پی داشته است.  بسیاری از مجریان تلوزیونی از جمله بهروز تشکر، مجري برنامه "تهران بیست" شبكه تهران، و نیما کرمی، مجری برنامه "صبحی دیگر" چنین تفكیكی را موجب "عقب‌ماندگی" در جنگ رسانه ای دانستند وبر این باور بودند كه چنین دستورالعمل‌هایی به منزله پاك كردن صورت مساله است.
 
این در حالی است که برخی از موافقان این طرح از جمله رامين موسوي ملکي، تهيه‌کننده برنامه تلوزیونی "صبحي‌ديگر" معتقد است:" بايد مساله محرم و نامحرمميان مجريان و ميهمانان برنامه‌هاي تلويزيوني رعايت شود."
 
به گزارش تارنمای شیعه آنلاین، ملکی گفته بود: "همه تلويزيون ما را به عنوان يک تلويزيون انقلاب اسلامي مي‌شناسند بنابراين بايد برخي شئونات حفظ شود."
 
هم‌اکنون اجرای طرح‌های جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌ها و بیمارستان های ایران به سایر حوزه ها از جمله به مهدکودک ها نیز سرایت کرده است. به‌دستور وزارت آموزش و پرورش ايران از پايان مردادماه سال گذشته دختران وپسران در کلاس‌های پيش‌دبستانی، اجازه ندارند در کنار هم باشند.
 
وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ايران در دستور خود آورده بود: "اختلاطنوآموزان دختر و پسر در کلاس‌های پيش‌دبستانی ممنوع است و فقط در مراکزی کهتعداد نوآموزان به حد نصاب نرسد اين امر با کسب مجوز از آموزش و پرورشمنطقه بلامانع می‌باشد."
 
موضوع جداسازی جنسیتی در بیمارستان‌ها، نیز نخستین‌بار در مجلس پنجم، زمانی مطرح شد که مرضیه وحید دستجردی، نماینده این دوره مجلس و یکی از طراحان و طرفداران آن بود. اما پیگیری این موضوع هم اکنون با انتخاب وی به عنوان وزیر بهداشت، جدی‌تر شده است.
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما