خانه | خبر | اخبارایران

ابراهیم یزدی به زندان اوین فراخوانده شد

شنبه, 1391-02-02 13:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
 
ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران، جهت اجرای حکم  هشت سال زندان به اوین فراخوانده شد.
سایت “میزان خبر” که از وبسایت‌های نزدیک به این جریان سیاسی محسوب می‌شود، گزارش داده‌ است، ابراهیم یزدی روز دوشنبه، ۲۸ فروردین ماه مطلع شده‌ است که تنها ۲۰ روز مهلت دارد خود را به زندان اوین معرفی کند.
 
بر اساس این گزارش، دادگاه تجدید نظر این فعال سیاسی بدون حضور او و وکیل مدافع برگزار شده‌است در حالی که مسئولان و رئیس دادگاه بدوی به او گفته بودند بودند که پرونده هنوز برای تجدید نظر ارسال نشده‌ است.
 
یزدی پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ برای دفعات مختلف بازداشت شد. اولین این بازداشت‌ها در حالی صورت گرفت که او در بیمارستان بستری بود. او ۸۱ سال دارد و این بازداشت‌ها باعث شد که به عنوان مسن‌ترین زندانی سیاسی در سال‌های اخیر ایران شناخته شود.

 

یکی از موارد اتهامی ابراهیم یزدی بنیان گذاشتن نهضت آزادی ایران است در حالی که او چند سال پس از تشکیل این گروه سیاسی به آن پیوست

دادگاه انقلاب اسلامی سال گذشته ابراهیم یزدی را به اتهام “تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با نهضت آزادی ایران” محاکمه کرد که نتیجه آن، حکم هشت سال زندان بود.


یزدی اما به حکم صادره اعتراض کرد و در این ماه‌ها منتظر برگزاری دادگاه تجدید نظر بود تا دوشنبه این هفته که مطلع شد دادگاه بدون حضور او و استماع دفاعیاتش حکم اولیه را تایید کرده‌است.

 
پیش از این ابراهیم یزدی در دفاعیه خود عنوان کرده بود که دادگاه انقلاب “صلاحیت ذاتی” برای رسیدگی به اتهامات علیه نهضت آزادی و او را ندارد.
 
یکی از موارد اتهامی ابراهیم یزدی بنیان گذاشتن نهضت آزادی ایران است در حالی که او چند سال پس از تشکیل این گروه سیاسی به آن پیوست. نهضت آزادی ایران را چهره‌هایی چون مهدی بازرگان، آیت‌الله طالقانی در سال ۱۳۴۰ تاسیس کردند.
 
این جریان پس از استعفای دولت موقت مهدی بازرگان در پاییز ۱۳۵۸ رفته رفته به حاشیه رانده شد تا جایی که در ‌‌نهایت فعالیت‌های آن را ممنوع کردند. ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت بود و از سال ۱۳۷۳، پس از درگذشت مهدی بازرگان، دبیرکلی نهضت آزادی را عهده‌دار شد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما