خانه | خبر | اخبارایران

موج گرانی‌های سال ۱۳۹۱ از راه رسيد

شنبه, 1391-01-26 18:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

موج گرانی‌های سال جديد در بازار ايران به مواد شوينده و کالاهای خوراکی مانند روغن، برنج، تخم‌مرغ و محصولات لبنی رسيد.

به گزارش رسانه‌های داخل ايران، از نيمه دوم ماه فروردين برخی کالاهای خوراکی و مصرفی افزايش قيمت چشمگيری را تجربه کرده‌اند که در برخی موارد اين افزايش قيمت به ۲۰ درصد می‌رسد.

بر اين اساس، قيمت کالايی مانند روغن نباتی ، ۱۵ تا ۲۰ درصد و قيمت پودر شوينده و مايع ظرفشويی دست‌کم ۱۱ درصد گران شده‌ است.

قيمت برنج ايرانی نيز در مقايسه با آخرين روزهای سال ۱۳۹۰، هفت تا هشت درصد گران شده‌ است و در فروشگاه‌های مختلف به قيمت ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

قيمت کالايی مانند روغن نباتی ، ۱۵ تا ۲۰ درصد، قيمت پودر شوينده و مايع ظرفشويی دست‌کم ۱۱ درصد و برنج هفت تا هشت درصد گران شده‌ است

خبرگزاری مهر گزارش داده ‌‌است که گرانی‌ برخی کالاها مانند پودر شوينده يا روغن نباتی با تأييد و مجوز دولت و سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان همراه بوده‌است، در حالی که محصولاتی مثل شير و ديگر فرآورده‌های لبنی، مجوزی برای افزايش قيمت نداشته‌اند.

اين خبرگزاری به نقل از محمد قبله، معاون سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان می‌نويسد که دليل افزايش قيمت کالاهايی مانند روغن نباتی يا مواد شوينده، افزايش نرخ رسمی ارز از ۱۱۵۰ تومان به ۱۲۲۶ تومان بوده‌است.

به گفته محمد قبله، ۹۰ درصد قيمت کالايی مانند روغن نباتی وابسته به واردات روغن خام است که با افزايش نرخ ارز، اين کالا نيز گران‌تر می‌شود.

اين مسئله در مورد شوينده‌ها نيز صادق است که به محصولات پتروشيمی وابستگی دارند.

محمد قبله گفت: "بر اساس قانون بورس، قيمت برای محصولات پتروشيمی، منفی و مثبت A درصد فوب خليج فارس است که قيمت فوب بسته به تغييرات نرخ ارز، افزايش يافته‌است. شوينده‌ها وابستگی زيادی به محصولات پتروشيمی دارند و به دليل مسائل مذکور، اجازه داده شد که افزايش قيمت برای پودر و ساير شوينده‌ها اعمال شود."

بر اين اساس قيمت پودر شوينده دستی و ماشينی به ترتيب ۹.۲ و ۱۱.۷ درصد افزايش يافته‌است و به قيمت‌های ۷۱۰ تومان و ۹۵۰ تومان عرضه می‌شود. مايع ظرف‌شويی ۱۰۰ گرمی نيز با ۱۱.۷ درصد افزايش قيمت، به ۱۱۰۰ تومان رسيده ‌است.

در روزهای اخير گزارش‌هايی نيز از گران شدن تخم مرغ در ايران منتشر شده بود به‌طوری که قيمت يک شانه تخم مرغ در برخی شهرها به بيش از ۶۰۰۰ تومان رسيده ‌است.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا) هم در آستانه سال جديد ايرانی گزارشی منتشر کرد که حکايت از گران شدن ۱۰ درصدی ميوه‌جات به نسبت سال قبل داشت.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما