خانه | خبر | اخبارایران

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: نیروگاه فردو را تعطیل نخواهیم کرد

دوشنبه, 1391-01-21 15:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس سازمان انرژی اتمی ايران درخواست قدرت‌های جهانی مبنی بر تعطيلی نيروگاه فردو را غيرمنطقی خواند و تأکيد کرد که ايران اين نيروگاه را تعطيل نخواهد کرد.

خبرگزاری نيمه‌رسمی فارس گزارش داده‌ است که فريدون عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران يکشنبه شب ۲۰ فروردين‌ماه (هشتم آوريل) در گفت‌وگو با شبکه تلويزيونی جام جم به اعضای گروه ۱+۵ توصيه کرد که از ايران نخواهند فعاليت نيروگاه فردو را متوقف کند و از غنی‌سازی اورانيوم دست بردارد.

روز گذشته نشريه نيويورک تايمز در گزارشی به نقل از ديپلمات‌های آمريکايی نوشته بود که ايالات متحده آمريکا و متحدان غربی‌ آن در جريان مذاکرات پيش روی با ايران بر سر برنامه‌های هسته‌ای اين کشور از ايران خواهند خواست که بلافاصله تأسيسات هسته‌ای فردو را تعطيل کنند.

در اين گزارش همچنين آمده بود که بحث هر گونه توافق ميان غرب و ايران بر سر نگهداری سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد غنی‌شده منتفی است چرا که اين سوخت می‌تواند در توليد بمب‌های اتمی به‌کار گرفته شود.

به گفته رئيس سازمان انرژی اتمی ايران، تهران می‌تواند توليد اورانيوم ۲۰ درصد غنی‌شده را که برای راکتور تحقيقاتی به آن نياز دارند، متوقف کند و از آن پس در سطح پايين‌تری به غنی‌سازی اورانيوم بپردازد که در توليد انرژی به کار می‌رود

اما رئيس سازمان انرژی اتمی ايران مجموعه اين درخواست‌ها را "غيرمنطقی" خواند و به گروه ۱+۵ پيشنهاد داد که به جای چنين درخواستی با ايران شريک بشوند، "از سرمايه‌گذاری ايران استفاده کنند، مواد بياورند و در عوض مجتمع سوخت تحويل بگيرند."

عباسی با تأکيد بر اين که ايران در زمينه توليد سوخت هسته‌ای به خودکفايی رسيده ‌است اظهار داشت که اين کشور حتی می‌تواند تحت نظارت آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به آموزش کشورهای ديگر نيز در اين زمينه بپردازد.

رئيس سازمان انرژی اتمی ايران افزود: "ما اعلام کرديم که به سوخت ۲۰ درصد نياز داريم و بر اساس مقررات آژانس اين سازمان بايد وساطت می‌کرد تا اين سوخت را در اختيار ما بگذارند، ولی آژانس بين‌المللی انرژی اتمی قدرت لازم را نداشت که کشورهای دارنده سوخت را مجاب کند که آن را با قيمت مناسب در اختيار ما قرار دهند. ما نياز داشتيم و در حال حاضر خودمان اقدام به توليد اين سوخت کرديم و توليد ما در حد نياز ماست."

 

امکان توافق ايران با ۱+۵
 

با اين حال فريدون عباسی در اين مصاحبه از احتمال توافق با غرب نيز سخن گفته ‌است.

خبرگزاری آسوشيتدپرس بخشی از اين مصاحبه را برجسته کرده‌ که در آن فريدون عباسی از امکان تعليق غنی‌سازی اورانيوم سخن گفته ‌است.

به گفته رئيس سازمان انرژی اتمی ايران، تهران می‌تواند توليد اورانيوم ۲۰ درصد غنی‌شده را که برای راکتور تحقيقاتی به آن نياز دارند، متوقف کند و از آن پس در سطح پايين‌تری به غنی‌سازی اورانيوم بپردازد که در توليد انرژی به کار می‌رود.

عباسی اما تأکيد کرده ‌است، تهران زمانی می‌تواند چنين تصميمی بگيرد که به اندازه مورد نياز خود سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد غنی‌شده، ذخيره کرده باشد.

دور جديد مذاکرات هسته‌ای ايران با قدرت‌های جهانی پس از ۱۴ ماه وقفه، روز ۱۳ آوريل برگزار می‌شود.
مکان اين مذاکرات هنوز معلوم نيست.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما