خانه | خبر | اخبارایران

هشدار رئيس صندوق بين‌المللی پول درباره افزايش ۳۰ درصدی قيمت نفت

پنجشنبه, 1391-01-03 06:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کريستين لاگارد، رئيس صندوق بين‌المللی پول هشدار داد در صورت اختلال در روند صادرات نفت ایران، قيمت نفت تا ۳۰ درصد افزايش خواهد يافت.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لاگارد که برای سفری دو روزه به هند رفته است، روز چهارشنبه دوم فروردين ۱۳۹۱ گفت افزايش قيمت نفت برای اقتصاد جهانی "پيامد‌های جدی" به دنبال دارد.

رئيس صندوق بين‌المللی پول افزود: "افزايش ناگهانی قيمت نفت تأثيرهای جدی بر اقتصاد جهانی بر جای خواهد گذاشت و اقتصاد کشورهای واردکننده نفت، به‌ويژه کشورهای فقيرتر را با چالش مواجه خواهد کرد."

اتحاديه اروپا ۲۳ ژانويه ۲۰۱۲ اعلام کرد از ژوئيه ۲۰۱۲ (۱۱ تير ۱۳۹۱) واردات نفت را از ايران متوقف خواهد کرد.

کريستين لاگارد: افزايش ناگهانی قيمت نفت تأثيرهای جدی بر اقتصاد جهانی بر جای خواهد گذاشت و اقتصاد کشورهای واردکننده نفت، به‌ويژه کشورهای فقيرتر را با چالش مواجه خواهد کرد

همچنين آمريکا سال گذشته خورشيدی بانک مرکزی ايران را مورد تحريم داد و چون مبادلات مربوط به خريد و فروش نفت ايران از طريق سيستم بانک مرکزی انجام می‌شود، هرگونه مراوده مالی کشورها با اين بانک باعث خواهد شد تا موسسات مالی‌شان مورد تحريم آمريکا قرار گيرد و نتوانند در آمريکا فعاليت کنند.

بر همين پايه شماری از کشورها خريد نفت خود را از ايران کاهش داده‌اند تا با تحريم‌های آمريکا مواجه نشوند.

تحريم بانک مرکزی و تحريم نفت ايران از سوی قدرت‌های غربی واکنشی است به برنامه اتمی ايران که به گفته غرب ممکن است ابعاد نظامی داشته باشد.

با اين حال ايران همواره با تأکيد بر اينکه برنامه اتمی‌اش صرفاً صلح‌آميز است، در برابر تحريم‌ها واکنش سرسختانه نشان داده و گفته است در مقابل فشارهای بين‌المللی تسليم نمی‌شود.

ايران همچنين تهديد کرده در صورتی که نتواند نفت خود به بازارهای جهانی صادر کند، اجازه نخواهد داد قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور کند.

اين تهديد ايران باعث بروز نگرانی‌هايی در خصوص افزايش قيمت نفت شده است.

تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کيلومتر عرض و ۲۰۰ کيلومتر طول است که خليج فارس و دريای عمان را به هم متصل می‌کند. روزانه حدود ۲۰ درصد نفت مورد نياز دنيا از اين تنگه عبور می‌کند.

ايالات متحده آمريکا نيز در واکنش به احتمال بسته شدن تنگه هرمز، قصد دارد توان نظامی خود را در خليج فارس تقويت کند.

آمريکا هم‌اکنون در خليج فارس دارای چهار ناو است. ناو آبراهام لينکلن، ناو هواپيمابر آمريکا در خليج فارس است. ناو کيپ سنت جورج، رزم‌ناو است. ناوهای مومسن و استرات نيز ناوشکن هستند.

پس از بالاگرفتن تنش‌های لفظی بر سر تنگه هرمز، آمريکا اعلام کرد هر کشوری که آزادی رفت و آمد را در تنگه بين‌المللی هرمز تهديد کند، به وضوح در جامعه جهانی جايی نخواهد داشت و هيچ‌گونه اخلالی در اين تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ايران نيز در واکنش به اين هشدارها اعلام کرد تهديد را با تهديد پاسخ خواهد داد.

در همين حال روزنامه آمريکايی نيويورک‌تايمز اواخر دی‌ ۱۳۹۰ نوشت باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمريکا در خصوص تنگه هرمز نامه‌ای به آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ارسال کرده است.

سردار يدالله جوانی، از مسئولان سپاه پاسداران درباره محتوای نامه باراک اوباما گفته است: "نامه مذکور با وجود تبليغ رسانه‌های غربی مبنی بر تهديد‌آميز بودن، با ادبياتی ملايم و با طرح برقراری امنيت با کمک ساير کشورها در خليج فارس نوشته شده بود."

به گفته وی در اين نامه همچنين "ضرورت بازماندن مسير انتقال انرژی از خليج فارس و تنگه هرمز به آب‌های آزاد" مطرح شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما