خانه | خبر | اخبارایران

خبرهای لحظه به لحظه اعتراضات ۲۵ بهمن‌

سه شنبه, 1390-11-25 15:26
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
۲۵ بهمن، شاهد جرقه‌های اعتراضی در تهران بود. از شهرستان‌های بزرگ خبرهای پراکنده‌ای در این مورد به گوش می‌رسد. اعتراض‌هایی که یادآور حضور "جنبش سبز" در خیابان در سال گذشته بود، از شب ۲۵ بهمن آغاز شد. برخی از گزارش‌ها حاکی از این است که در برخی از مناطق تهران همزمان با انتشار این خبر نیز شعارهای شبانه به گوش رسید. اما موضوع ثابت خبرهای امروز حضور سنگین نیروهای امنیتی در تهران و شهرهای بزرگ بود.

 از روز‌ها قبل حکومت تلاش کرده بود در ارتباط‌های اینترنتی اختلال ایجاد کند. در روز ۲۵ بهمن در برخی نقاط تهران در ارتباط با تلفن همراه نیز اختلال ایجاد کردند.

خبرهایی که در زیر می‌خوانید به تدریج به "زمانه" رسیده و در سایت منعکس شده است. ما ‌‌نهایت تلاشمان را برای بهره‌گیری از منابع معتبر کرده‌ایم. ولی در همه موردها امکان کنترل مضاعف وجود نداشته است.

 

گفت‌وگوی راديو زمانه با يک شاهد عينی رويدادهای ۲۵ بهمن‌ماه

 
خبرها:

- از شب گذشته تاکنون بر روی سايت يوتيوب ویدئوهایی منتشر شده که در آن مخالفان به سر دادن شعار و فرياد الله اکبر بر پشت بام‌های خانه‌های خود پرداخته‌اند.

- شب گذشته برخی از سايت‌های خبری از جمله خبرگزاری مهر از ترافيک سنگين خيابان‌های تهران خبر دادند که تا ساعت‌ها ادامه داشت. خبرگزاری مهر دليل اين ترافيک را اشکال در خطوط مترو تهران عنوان کرد.

- اس‌ام‌اسی از ديروز به‌صورت رندم برای شهروندان ارسال شده که مضمون آن اين است: "شهروند محترم؛ در صورت ارتباط با شبکه‌های ضد انقلاب بيگانه يا شرکت در هرگونه تجمع غيرقانونی با شما برابر اصل ۴۹۸،۵۰۰ و ۵۰۸ قانون مجازات‌های اسلامی برخورد خواهد شد."

اس‌ام‌اسی از ديروز به‌صورت رندم برای شهروندان ارسال شده که مضمون آن اين است: "شهروند محترم؛ در صورت ارتباط با شبکه‌های ضد انقلاب بيگانه يا شرکت در هرگونه تجمع غيرقانونی با شما برابر اصل ۴۹۸،۵۰۰ و ۵۰۸ قانون مجازات‌های اسلامی برخورد خواهد شد

- برپايه گزارش‌های اوليه که از سوی شاهدان عينی به راديو زمانه رسيده است امروز در سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن‌ماه مأموران امنيتی و انتظامی در برخی خيابان‌های پايتخت از جمله ولی‌عصر و بلوار کشاورز حضور گسترده‌ای دارند.

- برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نيروهای امنيتی در حال تعطيل کردن مغازه‌های ميدان هفت تير هستند.

- تارنمای جنبش راه سبز (جرس) نيز گزارش داده است که نقاط مرکزی تهران، از حدود ظهر امروز به طور محسوسی فضای امنيتی به خود گرفته و لباس‌شخصی‌های موتورسوار و همچنين يگان‌های ويژه پاسداران، ضمن مانور و گشت‌های خيابانی، در برخی نقاط مستقر شده‌اند.

- تارنمای ايران پرس نيوز نيز گزارش داده است که با نزديک شدن به ظهر و زمان برگزاری تظاهرات، نيروهای امنيتی و لباس شخصی‌ها به تدريج در ميادين و تقاطع‌های اصلی شهر تهران در حال استقرار هستند.

- از ساعت ۱۲ يکی از اين يگان‌های پليس ضد شورش و تعداد زيادی از خودروهای نيمه‌زرهی و بين ۵۰ تا ۶۰ دستگاه موتور سيکلت در پادگان عشرت‌آباد (حوزه نظام وظيفه) استقرار يافتند.

- گفته می‌شود از ميدان امام حسين تا ميدان آزادی در تقاطع‌های اصلی و ميدان‌های فردوسی و انقلاب خودروهای نيروی انتظامی رفت و آمد شهروندان را زير نظر گرفته که هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

روزنامه "گازاته" مونترال (کانادا) در مطلبی نوشته است به خبرنگاران خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه اجازه حضور در سطح شهر داده نشده و پلیس با اتوبوس و موتورسیکلت میدان‌های کلیدی شهر را در اختیار گرفته است

- گشت‌های لباس‌شخصی‌ها با موتورهای سنگين و پوشش‌های مشخص در مسير خيابان انقلاب به چشم می‌خورند و به کليه کتاب‌فروشی‌ها و مغازه‌های خيابان انقلاب و آزادی ابلاغ شده است که در صورت شلوغ شدن خيابان بلافاصله پس از اخطار نيروی انتظامی بايد مغازه‌های خود را تعطيل کنند.

- برخی گزارش‌های تأييد نشده از دستگيری چند نفر از مردم توسط نيروهای امنيتی خبر داده‌اند.

- سرعت اينترنت به‌شدت کاهش يافته است و ارسال ای‌ميل تقريبأ ناممکن است.

- از بامداد امروز دسترسی به برخی از وب‌سايت‌های نزديک به حکومت ايران از جمله رجانيوز، جوان آنلاين و سپاه‌نيوز نيز ناممکن است.

ـ مصطفی کواکبيان مدير مسئول حزب مردم‌سالاری و نماينده مردم سمنان در مجلس و حجت‌الاسلام‌ مجتبی ذوالنور جانشين نماينده ولی فقيه در سپاه امروز در دانشگاه تهران مناظره داشتند که بدون دليل لغو شده است. کسانی که برای شرکت در مناظره به دانشگاه تهران رفته بودند، به بيرون دانشگاه هدايت شده‌اند.

- جو ميدان انقلاب امنيتی است اما حضور تظاهرکنندگان راهپيمايی سکوت محسوس نبوده است.

- حضور پر رنگ مأموران امنیتی در حوالی میدان ونک. صدای شعار راهپیمایان در این منطقه شنیده می‌شود.

درگیری در فرعی‌های خیابان هفت حوض شدید بوده  و شليک گاز اشک‌آور نیز گزارش شده است

ـ روزنامه "گازاته" مونترال (کانادا) در مطلبی از صف‌آرایی پلیس در تهران برای مقابله با معترضان خبر داد. این روزنامه کانادایی نوشته است به خبرنگاران خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه اجازه حضور در سطح شهر داده نشده و پلیس با اتوبوس و موتورسیکلت میدان‌های کلیدی شهر را در اختیار گرفته است.

ـ ساعت ۱۷ عصر تهران: گروهی از مردم در خيابان آزادی مشغول شعار دادن هستند.

ـ تردد پرتعداد لباس شخصی‌ها با موتور در خيابان وليعصر حد فاصل چهارراه وليعصر تا تقاطع تخت طاووس. از تجمعات مردمی خبری نيست.

ـ شاهد عینی از شیراز: خیابان‌های نمازی و ملاصدرا کاملأ امنیتی است. تجمع‌های پراکنده شیرازی‌ها. میدان الم شیراز و خیابان چهاراه املاصدرا به طرف فلکه نمازی حضور نیروهای یگان ویژه و حضور پراکنده.

ـ ساعت پنج عصر تهران: گزارشات رسيده از نقاط مختلف شهر حکايت از آن دارد که تجمعات پراکنده‌ای حوالی چهارراه ولی‌عصر شکل گرفته است و پليس برای نخستين بار نيروی ضد شورش زن آورده است. گفته می‌شود اين زنان پليس همان‌هايی هستند که آموزش "نينجا" (نوعی ورزش رزمی) را ديده‌اند.

ـ قطعی و محدوديت گسترده دسترسی به اينترنت؛ خبری که دفتر رويترز در دبی مخابره کرده تاکنون مهم‌ترين خبری است که رسانه‌های خارجی آن را بازتاب می‌دهند. شيکاگو تريبون آخرين آن‌هاست.

قطعی و محدوديت گسترده دسترسی به اينترنت؛ خبری که دفتر رويترز در دبی مخابره کرده تاکنون مهم‌ترين خبری است که رسانه‌های خارجی آن را بازتاب می‌دهند

ـ ساعت پنج و نيم عصر تهران: خیابان تخت طاووس تهران، سر خيابان فتحی شقاقی روبه‌روی هتل بزرگ، مملو از نیروهای امنیتی است که سعی در پراکنده کردن مردم دارند، اما مردم باز هم جمع می‌شوند و شعار "مرگ بر ديکتاتور" سرمی‌دهند. افزون بر نیروهای امنیتی در اين منطقه نيروهای لباس شخصی نيز به تعداد زياد حضور دارند.

- يک پايگاه اطلاع‌رسانی مصری در مطلبی با عنوان "ايران در انتظار نخستين اعتراضات مخالفان در طی ۱۲ ماه گذشته" به فراخوان حضور حاميان جنبش سبز در تظاهرات امروز پرداخته است. وب‌سايت بيکيا مصر می‌نويسد: مقام‌های محلی تهران اعلام کرده‌اند که برای مقابله با تجمعات مردم تهران در آمادگی به‌سر می‌برند.

ـ بر پايه خبری که به‌ کانون حمايت از خانواده جان‌باختگان و بازداشتی‌ها رسيده، مردم شيراز تظاهرات را با شعار "باغيرت، حمايت، حمايت" آغاز کرده‌اند. بنا به اين خبر بر تعداد جمعيت افزوده می‌شود و فيلم اين تظاهرات متعاقبأ منتشر خواهد شد.

ـ تارنمای خانه حقوق بشر ايران (هرانا) خبر داده است که در ساعت ۱۸به‌وقت ايران خیابان توحید تهران به سمت پیاده‌روها مملو از جمعیت است، اما تجمعی شکلی نگرفته است.

ـ ساعت پنج عصر به وقت ايران از خيابان اسکندری تهران گزارش شد که تظاهرات در اين خيابان همچنان ادامه دارد.

يک شاهد عينی: مهم‌ترين ويژگی نيروهای امنيتی امروز عصر در خيابان‌های تهران که با روزهای مشابه گذشته متفاوت بود، تلاش برای عدم برخورد و پرهيز از خشونت فيزيکی بود

ـ ساعت ۱۸ خيابان آزادی، حد فاصل دانشگاه تهران تا خيابان دکتر قريب: حضور جمعيت زيادی از نيروهای ويژه به همراه بسيجيانی که صورت خود را پوشانده‌اند و نيروهای انتظامی قابل مشاهده است. لباس‌شخصی‌ها نيز با موتور به سرعت در حال تردد هستند. جمعيت به طور غيرطبيعی در پياده‌روها افزايش پيدا کرده و مردم در حال تردد هستند. هر کجا که جمعيت افراد پياده و مردم عادی زياد می‌شود، نيروهای بسيجی مردم را به خيابان‌های فرعی هدايت می‌کنند. در خروجی متروی انقلاب نيز مأموران نيروی انتظامی مستقر شده و از شهروندان با دوربينی بر روی سه‌پايه، فيلم‌برداری می‌کنند.

ـ صفحه فیس‌بوک "من در انتخابات شرکت نمی‌کنم" از اصفهان گزارش داده که جمعيت پياده‌روهای اطراف رودخانه زاينده‌رود و خيابان چهارباغ رو به افزايش استو ترافيك سنگينی خيابان مطهری و اطراف ميدان انقلاب و خيابان چهارباغ را فرا گرفته است. همچنین در تهران صدای شلیک تیر هوایی به گوش رسیده است.

ـ درگیری در فرعی‌های خیابان هفت حوض شدید است و شليک گاز اشک‌آور نیز گزارش شده است. همچنين در شهرک اکباتان، فازهای يک و دو فریاد "مرگ بر دیکتاتور" به گوش می‌رسد و شکل‌گیری تجمع مردم در فاز سه اين شهرک گزارش شده است.

ـ تلفن‌های ثابت منطقه انقلاب و سیستم پیامک در بسیاری از مناطق تهران از کار افتاد.

ـ در ادامه حملات سايبری سايت بسيج‌نيوز از کار افتاد.

ـ کانون حمايت از خانواده جان‌باختگان و بازداشتی‌ها نوشته است دو سطل زباله در حد فاصل انقلاب و آزادی در خيابان خوش شمالی توسط معترضان به آتش کشيده شد.

ـ يک شاهد عينی: مهم‌ترين ويژگی نيروهای امنيتی امروز عصر در خيابان‌های تهران که با روزهای مشابه گذشته متفاوت بود، تلاش برای عدم برخورد و پرهيز از خشونت فيزيکی بود. گويا مأموران از ايجاد هيجان در خيابان‌ها منع شده‌اند، در حدی که حتا می‌شد تفاوت ظاهری را در لباس‌شخصی‌ها و برخوردهای آن‌ها نيز مشاهده کرد.

بنا بر گزارش‌هایی از تهران، با تاریک شدن هوا، شمار بیشتری از معترضین از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

گروه‌های ناشناسی از فعالان سایبری ایران امروز وب‌سایت های نزدیک به حکومت را مورد حمله قرار دادندپایگاه‌های خبری "رجا نیوز"،"جوان آنلاین"، "سپاه نیوز" و "بسیج نیوز" از این جمله اند

 - در تقاطع خیابان اسکندری تا خیابان نواب، یک اتوبوس و سه ون مملو از دستگیر شدگان مشاهده شده است. اکثر بازداشت‌شدگان جوان هایی بودند که کوله پشتی به همراه داشتند. کسانی هم که مورد تردید مأموران قرار می‌گرفتند، بازداشت می‌شده اند.

 
- به گفته یک منبع مطلع از تهران، تعداد زیادی از دستگیرشدگان، امروز غروب در حیاط پلیس آگاهی خیابان کارگر در حیاط بلاتکلیف مانده اند،‌ به آنها گفته شده که همین امشب آزاد می شوند. حتی موبایل های دستگیرشدگان نیز از آنها گرفته نشده است.

- سایت "جوان آن‌لاین" از پایگاه‌های خبری نزدیک به حکومت لحظاتی پیش خبر ترافیک سنگین و نامتعارف در تهران را تأیید کرد. جوان‌آن‌لاین گزارش می‌دهد: "ترافیک سنگین شامگاهی در اغلب خیابان‌های تهران، پایتخت‌نشینان را غافلگیر کرد.  در حال حاضر در اغلب خیابان‌های اصلی تهران به‌خصوص خیابان آزادی حجم بالای خودروها باعث ایجاد ترافیک سنگین شده است."


جوان آن‌لاین همچنین از افرایش جمعیت در میدان‌های شهر تهران خبر داد، اما رانندگان تاکسی را مسبب این امر دانست.

- یک شاهد عینی نیز از شهر رشت خبر داده که در خیابان مطهری این شهر، حد فاصل سه راه حاجی آباد به سمت چهار راه میکائیل، جمعیت بسیار زیادی حضور دشتند. حضور نیروهای امنیتی ، نیروهای ویژه ضد شورش ، گروه های بسیجی موتور سوار و لباس شخصی بسیار زیاد بود. شعار خاصی داده نشد و تا این لحظه کسی بازداشت نشده. اما جو به شدت ملتهب بود ...

 
ـ گروه‌های ناشناسی از فعالان سایبری ایران امروز وب‌سایت های نزدیک به حکومت را مورد حمله قرار دادند. پایگاه خبری "رجا نیوز" و "جوان آنلاین" از ظهر روز ۲۵بهمن ماه از دسترس خارج شدند. همچنین همزمان با آغاز تجمعات پراکنده در تهران، فعالان سایبری ناشناس پایگاه‌های خبری "سپاه نیوز" و "بسیج نیوز" را هم از دسترس خارج کردند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

همانطور که انتظار میرفت مردم معترض از ارس جانشان بیرون نیامدند. حالا این وظیفه رهبران "جرس" است که از مردم بهواهند هرسه شنبه را در خانه بمانند و خیابان ها را خلوت و دولت را بایکوت کنند. این تنها راه نگهداری و تشکل مردم حول معور ازادی است. شاید بعد از ایجاد انسجام و یکپارچگی بیشتر در اینده دور یا نزدیک بتوان انها را به خیابان اورد. زاه حل همان راه حل گاندی است مبارزه بی خشونت و ایجاد همبستگی است.

امان از ما جماعت غرغروی همیشه منفی باف.آقای محترم شما چه جوری ساعت 4.30 فهمیدید هیچ خبری نمیشود?!نکند شما هم علم غیب دارید?!

با سلام
من نمی دانم مردم دیگر از چه چیزی می ترسند؟
چه چیزی برای از دست دادن دارند؟
این همه ستم را بر خود روا می دارند ولی جرائت اعتراض بخود نمی دهند.
کافی است یک هفته مثل مردم سوریه بپا خیزیم تا نگاه دنیا را بسوی خود جلب کرده و پایه های ستم را فرو ریزیم.

متاسفانه رهبری تظاهرات دست کسانی افتاده که حتا حرف زدن خودشان را هم بلد نیستند. خوب است شما به این آقای اردشیر امیر ارجمند گوش کنید و تا بفهمید که چقدر این بابا رهبر است و جانشین میرحسین موسوی که ده سر و گردن از همشان بالاتر است اگر چه هنوز هم فکر می کند که می شود این حکومت را نجات داد. آری تقصیر مردم هم هست٬ اما شما یک لحظه فکرش را بکنید که چقدر این کلمه ایها و جرسی ها خودی و غیر خودی دارند. **** اینان در بهترین نوعش می خواهند جمهوری اسلامی + ۱ یا شماره ۲ برای ما رقم بزنند. فوق فوقش می خواهند دوباره آخوندی ******را برما بگمارند. برای همین هم مردم و اینها با هم اشتباه کردذه اند. آری خوب است شما خانمهای اصلاحطلب را ببینید که حتا در ممالک آزاد هم با چادر و روسری ظاهر می شوند و این یعنی اینکه سرشان به قرآنشان سپرده شده که می گوید: اشداء الاکفار و رحماء بینهم. یعنی خشونت کنید با بیدینان و بین خودتان مهربان باشید... و ٬ وقاتلوهم حتا لاتکونالفتنه! بکشیدشان تا آخرین نفر برای خاتمه دادن به فتنه. وبرای همین هم هست که امام علی دوران قداره بند نامرد علی آقا خان خامنه ای**** ما را فتنه گر می نامند٬ او ما را فتنه گر می نامد تا با این فتوای قرآن بتواند مارا بکشد. و اینرا همه ی آخوندان قبول دارند٬ همه ی جرسی ها و کلمه ایها این آیات را قبول دارند. اگر قبول ندارند اعلام کنند. ******

مردم ایران امروز با نوع تظاهرات٬ حکومت ایران با نوع قرق کردن خیابانها در حقیقت چراغ سبز حمله به ایران را دادند. حکومت اگر ذره ای ملی بود٬ ذره ای شعور داشت٬ ذره ای مرد بود. اجازه می داد مردم بیایند و تظاهرات کنند و بروند. مردم هم اگر دلشان می خواست که آمریکا و اسراییل حمله نکنند خب آنها به خیابان می آمدند. مردم و حکومت هر دو خواهان حمله ی نظامی هستند. اما حکومت یک اشتباه می کند و آن اینکه خیال می کند این حمله چنان خواهد بود که او فرصت کند تجدید قوا کند و به جای جنگ مردم را سرکوب نماید. ولی اینچنین بر می آید که با غلوهای ایران و بل گرفتن آمریکا از این بلوف های نخ نما غرب به اندازه شصت بار انهدام و اعدام ایران نیرو و اسلحه و مهمات مصرف خواهد کرد. غرب محتاج این جنگ است و ایران که چه مردمی که در حد جنون و بیماری صبورند و چه این حکومت خطرناک برای جهان دودستی این جنگ را به غرب تقدیم خواهد کرد. غرب را نگاه کنید٬ یونان یک کورک روی لپش است٬ یک جوش روی صورتش است که از عمق فاجعه ی اقتصادیشان خبر می دهد. جنگ با ایران و تخریب آن دست کم برای پنجاه سال برای آنها تولید کار خواهد کرد. برای همین باید به**** که رهبری جنبس سبز را به عهده گرفتند و آنرا بیش از پیش اسلامیش کردند و مردم را زده کردند٬ و هم مردمی که به صورت انبوه از خانه بیرون نیامدند و بر علیه هر دو خطر : یعمنی حمله خارجی و این حکومت ضد ایرانی قیام نکردند هشدار داد که در نه چندان دور چنان دماری از روزگار هر دوتاتان درآید که خمینی را از قبر بیرون آورید و آتشش بزنید و...

شاید بتوان گفت که رهبری جنبش برای همیشه از دست کسانی چون اصلاحطلبان حکومتی بدر رفته باشد. چرا که مردم کل این حکومت را نمی خواهند و این نظام را پس می زنند و پیروان موسوی هنوز نفهمیده اند که اگر موسوی که آدم عاقلی ست از بیرون خبر داشت دیگر بفکر نظام نبود. اما چنانکه در بالا هم کسی نظر داده مردم دیگر کل این دین سیاسی و این حکومت عدالت علوی را نمی خواهند. برای همین هم به درخواست کنندگانی که خودشان در انگلیسی نشسته اند که سی و دوسال مرگ برش گفته اند و آنجا گوشت ذبح اسلامی می خرند را رد کردند. امروز حقیقتش این است که تنها برنده این ماجرا رضا پهلویست. بنده البته و صد هزار البته جمهوریخواهم اما و اما رضا پهلوی امروز طرفدارانش بسی بیشتر از همه کسند در ایران. برای همین هم بنده از ایشان تقاضا دارم تا با اعلام جمهوریخواهی خود تمامی ضروف را یککاسه کند. او اگر چنین کند و با در این راستا حرکت کند هم حرکتی تاریخی خواهد کرد و هم نامش به عنوان شخصیتی تاریحسار و شجاع در تاریخ ایران خواهد ماند. رضا پهلوی حرف مرا گوش کن و نه حرف آدمهای فسیلی که دورت را گرفته اند. شادباشی و نه شاه!!

من از پل حافظ تا نواب رفتم و تمام پیاده رو پر از مردم بود. یگان ویژه هم که طبق معمول ریخته بودن توی خیابون . به هر حال خیلی امیدوار شدیم. اونهایی که کامنت گذاشتن مسلما توی خیابون نبودن وگرنه حضور مردم رو به چشم میدیدند

این به بعد باید رهبری نظام به بیرون از نظام اساس کشی کند٬ البته اساس کشی کرده است٬ باید جرسی ها و کلمه ایها آنرا برسمیت بشناسند. *****.  اگر به سایتها ی راه امیدی ها سر بزنید ناامید می شوید غیر از نوحه خوانی و قرآن و مصیبت و دعا نیست که نیست. خوشبختانه نظرات دیگری نیز هست که نظر مرا تایید می کند. من فکر می کنم مردم خوب فهمیدند که نیامدند و ترس از حکومت نبود که نیامدند. ترس از این بود که دوباره جرسی ها بیایند و سوار شوند و بقول نویسنده ی بالا جمهوری باز هم اسلامیتر درست کنند. اینرا البته بنی صدریها هم می خواهند اما خوشبختانه مردم بیدار شده اند.

22بهمن ملت روی فرزندان اجنبی رو کم کردن..*****

من پارسال 25 بهمن حسابی باتوم خوردم که تارهای عضلات رانم پاره شد و یکی دو ماه درگیرش بودم. امروز مردم از سال پیش بیشتر بودند ولی راهپیمایی سکوت بود. ندیدم کسی شعار بدهد ولی خیلیها رو گرفتند. ای کاش امروز میدان انقلاب بودید و حسابی روحیه میگرفتید. همیشه از یک هفته قبل از تظاهرات به این فکرم که آیا من مثلا بیست و پنجم هم همراه خانواده هستم و در این تخت نرم و گرم میخوابم. بله ما هم میترسیم ولی میریم، با سکوت و ترس رژیم نشان میدهد که ضربه خورده است. آنهایی که از تندی میگویند، یا جیره خوارند و یا خجلت زده سایرینند و بهانه می آورند.
من سال 57 شانزده ساله بودم و در همه تظاهرات شرکت میکردم. به نظر من اگر شاه مثل بشار اسد رفتار میکرد، رفتار ایرانیهای سی سال پیش مثل سوریهای امروز بود. مردم ما سی سال فقط تجربه کسب کرده اند!!!! نباید ما را با سوریها مقایسه کنید، ضمن آنکه احترام بسیاری برای آنان قایلم.

رجانیوز و سپاه نیوز رو من به نماینگی از ملت با ddos هک کردم.هنوزم بالا نیومدند

اعتراض و راهپیمایی حق هر ایرانی و عملی ضروری جهت پیشبرد اهداف مردمسالارانه است و مخالفت با آن هم مخالفت با دمکراسی است.متاسفانه نه حکام و نه معترضین هیچ یک دارای فرهنگ مردم سالاری نیستند.لذا رفتارهایی را از خود نشان میدهند که در تضاد با بیاناتشان است.
متاسفانه دخالت اجنبی در تشویق ما جهت براندازی نظام مانع حرکت اصولی سیاسیون ایرانی شده و افراد فرصت طلب و مستبدی هم تلاش دارند بر دوش معترضین بنشینند و با رهبر خواندن خود،جای اقای خامنه ای و یا احمدینژاد را تسخیر نمایند.
مثال ساده ای میزنم:اگر این کسانی که فراخوان داده اند،ایرانی باشند و یا سیاسی باشند،خود در صفوف معترضین قرار میگیرند و هم پای دیگران به سیاستهای غلط مسئولین اعتراض میکنند و یا با ایجاد جنبشی مستقل و اهدافی شفاف و مردم فهم به میدان مبارزه میروند.ضمنا فراموش نکنید که صهیونیستها در حال ریختن بنزین بر روی آتش خشم مردم هستند و هرگونه اختلال در کشور و کج اندیشی به ضرر خود ماست.
راه مبارزه پیشنهادی من این است که به دمکراسی احترام بگذاریم و از دولتمردان هم بخواهیم که انان نیز بپذیرند که بدون قبول اصول و قوائد مردم سالاری قادر به کشورداری نیستند.دمکراتهای ایران میتوانند با براه انداختن یک جنبش جدید با نام جنبش صلح و گرفتن مجوز از وزارت کشور ،یک تجمع و راهپیمایی ایرانی را تدارک دیده و نسبت به اهداف خصمانه و جنگ افروزی دوّل امریکا و اروپایی و انگل چسبیده به انان (رژیم تروریست صهیونیستی ) و همچنین نسبت به لغو تحریمهای ضد ایرانی اقدام کرده و سازمان ملل را مجبور به لغو تحریمهای ضد بشری نماییم و نیز با شعار آشتی ملّی و مشارکت عموم در امور کشور ، از آقای خامنه ای و مخالفین سیاسی حزبی - سازمانی در خواست کنیم که انان هم حقوق مردم مسلمان و غیر مسلمان را بیش از این تضیع نکنند.
غنی سازی حق همه کشورهاست و غرب نباید به بهانه ساختن بمب اتمی ،مانع از رشد دانش و فن آوری در کشورمان شود.اگر توجه کرده باشید صهیونیستها برای تحریک جامعه بین المللی سناریوی بمب گذاری در خارج را امروز هم اجرا کردند و عوامل آنان هم تلاش کردند که امروز نظام را هم با مردم درگیر کنند که بدینوسیله امریکا و غرب را تحریک به جنگ با ایران کنند.لذا دقت در امور سیاسی جهانی و داخلی و آگاه شدن به اهداف زیرکانه و ضد ایرانی یهودیان و صهیونیستها به ما کمک میکند که در مسیری حرکت کنم که منافع ملّی مان به خطر نافتد.پاینده ایرن و پیروز باد مبارزات عدالت خواهی و آزادی خواهی مردم تحت ستم ایران و جهان

امنیت ما و «امنیت آن ها»

بهروز نظری

تحریم‌های مرگبار علیه مردم ایران با بیشرمی و سرعت تمام اعمال شده و گسترش پیدا میکنند. هر روز تحریم‌های تازه تری اعلام میشود و هر روز که میگذرد دولت‌های بیشتری به کاروان مدافعان و مجریان تحریم‌های اقتصادی علیه ایران می‌‌پیونند. تحریم‌هایی‌ که به بهانه دفاع از امنیت ایالات متحده و به اصطلاح جامعه جهانی‌ توجیه، تصویب و پیش برده میشوند گلوی مردم ایران را میفشارد. امنیت معیشت مردم ایران در کشتار گاه "امنیت جهانی‌" قربانی میشود. گویی که جمهوری اسلامی به اندازه کافی‌ و به تنهایی‌ حق کار، نان، مسکن، آموزش و بهداشت مردم ما را به بهانه دفاع از امنیت نظام لگدمال نمیکند؛ گویی که نظام ولایی حق مسلم مردم ایران برای اندیشیدن، برای متشکل شدن، و برای حق تعیین سرنوشت خود را هر سال، هر روز، و هر دقیقه انکار نمیکند؛ و گویی که سیاست‌های جمهوری اسلامی و "هدفمند" کردن یارانه‌ها سفره خالی‌ کارگران و زحمتکشان ایران را مورد تعرض قرار نداده اند، که هم اکنون مردم ما نیازمند تحریم‌های هدفمند ایالات متحده و متحدانش شده اند!

سنگینی‌ غیر قابل تحمل تحریم‌های اقتصادی بر گرده مردم ایران غیر قابل انکار است، و حتی تبلیغات جمهوری اسلامی و دولت ایالات متحده در این مورد دیگر کارساز نیست. تاکید ایالات متحده بر "هوشمند" بودن تحریم‌های مرگبار علیه ایران دقیقا برای پنهان کردن این واقعیت صورت می‌گیرد که این تحریم‌ها نه رژیم که مردم را مورد حمله قرار میدهند. روزنامه نیو یورک تایمز هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد که فشار تحریم‌های اقتصادی بر گرده مردم ایران است و ابراز نگرانی کرد که همین واقعیت به افزایش تنفر مردم ایران از غرب و پیچیده تر شدن تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از برنامه هسته ای‌ جمهوری اسلامی منجر خواهد شد. با اینهمه و بگفته مکس بلومنتال، خبرنگار و نویسنده آمریکایی، توحش جمعی‌ سیاستمداران ایالت متحده برای "خفه کردن" مردم ایران غیر قابل انکار است. یک نماینده دمکرات مجلس ایالت متحده گفته است که هر بار تحریم تازه ای‌ علیه ایران صادر میشود حلقه طناب دار گردن اقتصاد ایران را بیشتر میفشارد. یک سناتور جمهوری خواه از این هم فراتر رفته و در پاسخ به این سوال که آیا واقعا شما دنبال حکومت ایران هستید و یا لقمه را از دهان مردم ایران بیرون می‌کشید، گفته است: بیرون کشیدن لقمه از دهان شهروندانی که حکومتشان قصد حمله به خاک آمریکا را دارد خوب است!

انتشار نتایج نظر سنجی موسسه جهانی‌ گالوپ از تاثیر تحریم‌ها بر زندگی‌ مردم نشان میدهد که تاثیر تحریم‌ها را اکثریت مردم ایران لمس میکنند. بنا به این گزارش گالوپ نزدیک به نیمی از شرکت کنندگان در این نظر سنجی گفته اند که در طول یک سال گذشته روز‌هایی‌ بوده است که آنها برای خرید غذا ی‌ مورد نیاز خود و یا خانواده پول کافی‌ نداشته اند. این رقم در نظر سنجی مشابهی‌ در سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۵ درصد بود. نکته قابل توجه در مورد گزارش گالوپ این است که این نظر سنجی پیش از تحریم بانکی و نفتی‌ ایران صورت گرفته و منعکس کننده فاجعه اقتصادی ناشی‌ از تازه‌ترین تحریم‌ها و سقوط آزاد اقتصاد ایران و ارزش ریال نیست. گزارش فائو، سازمان جهانی‌ خواروبار و کشاورزی، نیز از وضعیت تولید و مصرف غلات در ایران، گوشه هایی‌ از عمق فاجعه اقتصادی در ایران را به نمایش می‌گذرد. بر اساس گزارش این سازمان پیشبینی‌ میشود که تولید گندم، جو و ذرت نزدیک به ۳ میلیون تن در سال جاری میلادی کاهش پیدا کند. همین گزارش پیشبینی‌ می‌کند که میزان صادرات غلات ایران که سال گذشته ۴۰۰ هزار تن بود به صفر خواهد رسید و میزان واردات غله از ۴ میلیون تن به بیش از ۶.۵ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد. گزارش فائو نیز بدون در نظر گرفتن تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تنظیم شده است. گزارش وزارت کشاورزی جمهوری اسلامی نشان میدهد که در هفت ماه نخست سال جاری واردات ذرت ۳۶ درصد و واردات برنج ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده است. گزارشات دیگری نشان میدهند که محصولات کشاورزی شش قلم اصلی‌ واردات ایران است. در چنین شرایطی گزارش خبرگزاری رویترز از خوداری دست کم ۱۰ کشتی حامل غله و مواد غذائی از تخلیه محموله خود در بنادر ایران از ابعاد فاجعه تحریم‌ها در ایران پرده برمی‌دارد.

در کنار این ارقام و واقعیت ها، اعلام افزایش ۲۰ درصدی خط فقر، افزایش ۷۰ درصدی هزینه‌های زندگی‌ کارگران، انتشار خبر زیر خط فقر بودن اکثریت عظیم بازنشستگان در ایران، پیشبینی‌ اخراج‌های وسیع و افزایش بیکاری ناشی‌ از اقتصاد ورشکسته ای‌ که زیر فشار خرد کننده تحریم‌های بین‌المللی به سختی نفس میکشد، و همچنین سقوط آزاد ارزش ریال، و کاهش درآمد‌های نفتی‌ دولت، مسایل و واقعیت‌هایی‌ نیستند که از چشم مقامات ایالات متحده و متحدانشان پنهان بمانند. چنین تحریم‌هایی‌ هیچ ربطی‌ به برنامه هسته ای‌ رژیم ولایی ندارد و نوک تیز و آغشته به زهر این تحریم‌ها معیشت و زندگی‌ مردم ایران را مورد حمله قرار داده است. ابعاد فاجعه ای‌ که ایالات متحده به بهانه دفاع از امنیت جهانی‌ بر سر مردم ایران میاورد نه از "هوشمندی" که از توحش تحریم‌ها علیه مردم ایران پرده برمیدارند. ایالت متحده و متحدانش دست در دست جمهوری اسلامی تلاش میکنند تا مردم ایران را بیش از پیش به خاک سیاه بنشانند. تنها جنایت کاران جنگی، فاشیست‌های حاکم بر ایران و مردم فروشان شیفته غرب و جمهوری اسلامی میتوانند تاثیر تحریم‌ها را بر مردم ایران نادیده بگیرند، تحریم‌ها را "هوشمند" قلمداد کنند، و فقر و فلاکت تحمیل شده به مردم ایران را بهایی اعلام کنند که مردم ایران باید بپردازند.

۲۴ بهمن ۱۳۹۰ / ۱۳ فوریه ۲۰۱۲

جنبش سبز زنده است اما اتفاقات امروز چراغ قرمزی بود به تحریم‌های که مردم را هدف بگیرد.نه به حراج آثار باستانی ایران .نه به استفاده ابزاری از جنبش سبز برای مطیع کردن جمهوری اسلامی.جنبش سبز جنبش آزادی خواهیس نه سپر بالای اسرائیل

با سلام . به اون دوست عزيزي كه نوشته من نميدانم مردم ديگر از چه چيزي يترسن و بايد 1 هفته مثل مردم سوريه قيام كنن بايد بگويم شما كه اين نظر را داريد پس چرا در خانه نشسته و ساعت 18.39 دقيقه اين متن را ارسال كرده ايد ؟ اين ساعت شما هم بايستي در خيابان باشيد .

بسیجیان صورتهای خود را پوشانده اند ، چون از مردم خود خجالت میکشند ، اینها هم فرزندان همین مردمند که از بد حادثه مجبور شده اند به خیابان بیایند .

امروز ٢٦ بهمن و هنوز ارتش سایبیریشون نتونسته سایت رو برگردونه!!

من برای مودم ایران احترام قایلم، خیلی باهوشند اصلا ار کوره در نمیروند، بهترین برخورد با خشونت ارامش و ذکاوت است

برای سومین روز متوالی rajanews داون شد.خسته شدم از بی عرضگی ارتش سایبری ایران که حریف من تکی هم نشدند

دم همه ی آذربایجانیای عزیز،گرم که فریب حیله های اینارو نخوردن ومث دوسال قبل،فقط تماشاکردن،جنبش به اصطلاح سبز،درآذربایجان عزیز،مرده

برادرmansour piry khanghah نوشتي:"... فقر و فلاکت تحمیل شده به مردم ایران را بهایی اعلام کنند که مردم ایران باید بپردازند..."..
ريس اطلاعاتان گفته : "...جزو مجموعه نظام اند و رفتند ميلياردی سکه خريدند.."..
برادران شماها که وضعتان توپ است ؟!...

برادر مجاهد که مرا مورد خطاب قرار داده ای!
شما از رهبر عالیقدر خود (رجوی ) بپرسید که بهای مزدوری برای صهیونیزم و استکبار و استعمار چه میزان است که مردم ستمدده ایران با پرداخت آن، از شر مزدوران خلاص گردند.همچنین از رفقای چپ افراطی هم بپرسید که هزینه تغییر فرکانس آنان چه می باشد که نیروهای دمکرات و چپ های واقع گرا نسبت به پرداخت آن اقدام عاجل نمایند.سپاسگزارم.
هموطن مطلبی بنویس که دیگران و مخصوصان مرا توجیه و متقاعد کنی.٣٣ سال است که فحاشی و تهمت زنی و مزدوری و ترور را ترویج داده اید و یک خلع سیاسی را در کشور بوجود آورده اید.اکنون هم که خود مسلمانان(همان بسیجیان،سپاهیان،بچه آخوندها،و دیگر حزب اللهی ها)به عبارت دیگر اکثریت اصلاح طلبان در جنبش سبز به جمع دیگر معترضین پیوسته اند هم شما دست از تخریب و ترور شخصیتب خود برنداشته اید.آیا بهتر نیست که با بیان مطالبی متفکرانه به مشکلات جامعه و جنبش بپردازید و به جای اینکه سؤالات انحرافی بنمائید ،راه حلی به مردم نشان دهید؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما