خانه | خبر | اخبارایران

انتشار بيانيه شورای ملی سوريه به‌مناسبت سالگرد ۲۵ بهمن در ايران

سه شنبه, 1390-11-25 12:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شورای ملی سوريه در پشتيبانی از راه‌پيمايی ۲۵ بهمن‌ماه بيانيه‌ای منتشر کرد.

به گزارش جنبش سبز دانشجويی ونکوور، بسام القوتلی، عضو شورای ملی سوريه، متشکل از نيروهای مخالف حکومت بشار اسد، روز دوشنبه ۲۴ بهمن‌ماه (۱۳ فوريه)، به مناسبت نخستين سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن در ايران، در حمايت از انقلاب‌های مصر و تونس، بيانيه‌ای منتشر کرد.

در اين بيانيه که به امضای ۷۱ نفر از اعضای شورای ملی سوريه رسيده آمده است: "۱۴ فوريه (۲۵ بهمن‌ماه) نخستين سالگرد راه‌پيمايی جنبش سبز به حمايت از انقلاب‌های عربی است. ما امضا‌کنندگان اين بيانيه، پشتيبانی اين جنبش آزادی‌خواه از انقلاب‌های صورت گرفته را ارج می‌نهيم."

اين عضو شورای ملی سوريه نوشته است: "مهم برای همه ما در اين منطقه اشتراک در مبارزه و آزادی‌خواهی مردم است که ما را به هم نزديک کرده و ارتباط می‌دهد."

بيانيه می‌افزايد: "حکومت‌های سوريه و ايران در اين سال‌ها سعی کرده‌اند تا مردم آزادی‌خواه خود را آزار دهند و منطقه را ناامن کنند. تنها راه موفقيت مردم در اين دو کشور اين است که با يکديگر همکاری کنند و به آرمان‌های گذشته، حال و آينده همديگر احترام بگذارند."

شورای ملی سوريه: تنها راه موفقيت مردم در اين دو کشور اين است که با يکديگر همکاری کنند و به آرمان‌های گذشته، حال و آينده همديگر احترام بگذارند

شورای ملی سوريه پنج‌شنبه ۲۴ شهريورماه سال جاری (۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱) با شرکت۱۴۰ نفر از فعالان و شخصيت‌های سياسی اين کشور در استانبول تشکيل شد که بخشی از نيروهای آن در خاک سوريه هستند.

شورای ملی سوريه می‌گويد ايران در سرکوب معترضان سوری نقش دارد. اين گروه همچنين چندين بار از جمهوری اسلامی ايران خواسته است که از حمايت رژيم دمشق دست بکشد.

ثمير نشار، يکی از اعضای کميته اجرايی شورای ملی سوريه در کنفرانس خبری که يک هفته پيش در استانبول برگزار شد، گفت: "اين شورا شرکت ايران در سرکوب سوری‌ها که به دنبال آزادی هستند را محکوم کرده و از تهران می‌خواهد تضعيف انقلاب سوريه را متوقف کند تا از اين طريق روابط بين مردم دو کشور حفظ شود."

با اين حال جمهوری اسلامی ايران هرگونه دخالت در سرکوب مردم سوريه را رد کرده است.

۲۵ بهمن ماه سال گذشته پس از انتشار فراخوان تظاهرات از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای حمایت از قیام مردم مصر و تونس، مقامات امنیتی اقدام به حبس خانگی این دو رهبر مخالفان دولت و همسرانشان کردند.

برگزاری این راهپیمایی اعتراضی در تهران و برخی شهرستان‌های کشور، منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری، دو تن از معترضان و بازداشت گسترده مردم و فعالان سیاسی شد.

امسال نيز شورای هماهنگی راه سبز امید، طی فراخوانی از مردم خواسته است که در اعتراض به حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، که از ۲۵ بهمن سال گذشته در بازداشت خانگی به‌سر می‌برندد، در راهپیمایی سکوت شرکت کنند.

در همين حال سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ۲۱ بهمن ماه در بیانیه‌ای خواستار آن شد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با احترام به حق آزادی اجتماعات، به راهپیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن در ایران اجازه برگزاری بدهند.

سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه با یادآوری اتفاقات دو سال گذشته، ابراز نگرانی کرد که نیروهای دولتی علیه شرکت‌کنندگان در این تجمع دست به خشونت بزنند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

جنبش سبز شعارش نه غزه ،نه لبنان جانم فدای ایران بود که با سوء استفاده از رنج اقتصادی مردم در ایران و نیز جهت حمایت از نژادپرستان صهیونیت و ضد عرب و ضد مسلمان انتخاب شده بودند ****ضمنا اکثریت هواداران جنبش سبز هم مسلمان و شیعی هستند.لذا بهتر است گردانندگان این نمایش های دست ساز استعمار و استکبار بدانند که مردم و مخصوصا سیاسیون دمکرات ایرانی فهمیده تر از عمال اجنبی میباشند.پاینده ایران و سرنگون باد تمام دوّل دیکتاتور،استعمارگر و مستکبر و نژادپرست

آفرین به مخالفین اسد. اونها فهمیده اند که دشمن مشترک است. به امید آزادی ایران و سوریه.

مبارکه
مورچه فامیل هم پیدا کرد.

انسانیت مرز نمی‌شناسد. درود به همنوعان سوری‌مان. ننگ و نفرت بر جانیان و حامیانشان.
در مقابل اعلام همگامی مردم سوریه و شعارهای امروزمردم در تهران نتوانستم احساسم را کنترل کنم و پیامی ننویسم.
آنچه جمعیت خواستند، مثل مردم سوریه؛ «مرگ بر دیکتاتور» و «مزدور برو گمشو» بود. با تفاوت اینکه در سوریه علاوه بر مزدوران ایرانی حزب‌الله هم مورد خطاب است.

خواهشمندم بزرگواری کنید سلام و سپاسگزاری ما را هم به آزادیخواهان سوری برسانید و اعلام کنید. خدانگهدار همه آزادیخواهان و عدالتجویانی باشد که خود نیز پایبند حقوق و آزادی دیگران هستند. تهران ـ بابک

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما