خانه | خبر | اخبارایران

مجوز چاپ نشريه "آيين گفت‌وگو" لغو شد

چهارشنبه, 1390-11-19 05:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هيأت نظارت بر مطبوعات ايران، امتياز نشريه "آيين گفت‌وگو" را لغو کرد.

 

اين نشريه متعلق به محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران است.

به گزارش تارنمای بنياد باران، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تايخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ اعلام کرده که امتياز اين نشريه لغو شده است.

دليل لغو امتياز اين نشريه، انتشار "نامنظم" شده است. بر پايه قوانين ايران، نشريات بايد به‌طور منظم منتشر شوند و اگر نشريه‌ای، شش ماه چاپ نشود، مجوزش لغو می‌شود.

با اين حال بنياد باران گفته است: "جلوگيری از انتشار اين نشريه اگرچه به استناد شمول ماده ۱۶ قانون مطبوعات و انتشار نامنظم آن اعلام شده است، اقدامی خارج از رويه متعارف درباره انتشار نشريات، به ويژه در حوزه‌های علمی و فرهنگی است."

بنیاد باران: جلوگيری از انتشار نشريه آیین گفت‌وگو، اقدامی خارج از رويه متعارف درباره انتشار نشريات، به ويژه در حوزه‌های علمی و فرهنگی است

به گزارش باران، نخستين شماره "آيين گفت‌وگو" که بر اساس مجوز رسمی آن "دوماهنامه فرهنگی، اجتماعی، سياسی،‌ اقتصادی" است، در تاريخ ۲۴ آذرماه ۱۳۹۰ با هدف "طرح و تعميق مباحث نظری درباب گفت‌وگو و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها منتشر و با استقبال گسترده و کم‌نظير محافل علمی و فرهنگی و رسانه‌های مختلف، نخبگان و صاحب‌نظران و مردم فرهيخته کشور روبه‌رو شد."

بنياد باران موسسه‌ای است که محمد خاتمی پس از اتمام دوره دوم رياست‌جمهوری‌اش با همکاری چند تن از وزرا، استانداران و برخی مقامات ديگر دو دولت خود تأسيس کرد. باران نام اختصاری "بنياد آزادی رشد و آبادانی ايران" است.

بنياد باران می گويد: "استمرار انتشار اين نشريه برای همه کسانی که دغدغه ايران و اسلام و پاسداشت ميراث انقلاب اسلامی را دارند، می‌توانست سودمند باشد که با لغو امتياز و تعطيلی آن در نخستين گام انتشار، متوقف گرديد."

هيأت نظارت بر مطبوعات ايران، مرجع صدور مجوز چاپ نشريات، تذکر،توقيف و لغو مجوز آن‌هاست.

"يکی‌ از قضات‌ به‌ انتخاب‌ رئيس‌ قوه‌ قضائيه، وزير فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ يا نماينده‌ تام‌الاختيار وی، يکی‌ از نمايندگان‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ به‌ انتخاب‌ مجلس‌، يکی‌ از اساتيد دانشگاه‌ به‌ انتخاب‌ وزير علوم، يکی‌ از مديران‌ مسؤول‌ مطبوعات‌ به‌ انتخاب‌ آنان‌، يکی‌ از اساتيد حوزه‌ علميه‌ به‌ انتخاب‌ شورای‌ عالی‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و يکی‌ از اعضای‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ به‌ انتخاب‌ آن‌ شورا" از اعضای هيأت نظارت بر مطبوعات هستند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما