خانه | خبر | اخبارایران

"ارتباط ايران با اينترنت جهانی مسدود می‌شود"

سه شنبه, 1390-10-13 08:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک عضو انجمن "نظام صنفی رايانه‌ای" ايران گفته است با راه‌اندازی شبکه ملی اينترنت در اين کشور، ارتباطات اينترنتی ايران از اينترنت جهانی جدا می‌شود.

 

به گزارش روزنامه روزگار چاپ تهران، پيام کرباسی، سخنگوی انجمن نظام صنفی رايانه‌ای گفته است: "با راه‌اندازی اينترنت ملی، متوليان می‌توانند سرعت دسترسی به سايت‌های مورد نظرشان را تا دو مگابايت بر ثانيه افزايش دهند، به طور مثال کاربر داخلی می‌تواند وارد سايت صدا و سيما شود و برنامه‌های آن را به طور زنده ببيند."

وی در توضيح جداسازی اينترنت ايران از اينترنت جهانی به روزگار گفته است: "همان طور که شما در روزنامه‌تان شبکه داريد و ديگران نمی‌توانند وارد آن شوند و يا اگر شبکه خودتان محدوديتی ايجاد کند، امکان دسترسی به برخی سايت‌ها را نخواهيد داشت."

به گفته يکی از مديران ارائه دهنده اينترنت در تهران، در صورت آغاز به کار شبکه ملی اينترنت، کل محدوده ايران به شکل يک شبکه در می‌آ‌يد که متوليان آن اجازه می‌دهند کاربران به کدام سايت‌ها سر بزنند يا کدام سايت‌ها با کمترين سرعت ممکن در دسترس باشند

يک عضو کميسيون اينترنت انجمن نظام صنفی ريانه‌ای ايران نيز که نامش فاش نشده، به روزگار گفت: "تلاش برای راه‌اندازی اينترنت ملی عامل کندی سرعت و اختلال در اينترنت در چند هفته اخير است."
به گفته فعالان حوزه اينترنت در ايران، تا دو هفته ديگر اينترنت ملی در ايران راه‌اندازی می‌شود. مسئولان دولتی نيز گفته‌اند اينترنت ملی حداکثر تا ۲۲ بهمن سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

به گفته يکی از مديران ارائه دهنده اينترنت در تهران، در صورت آغاز به کار شبکه ملی اينترنت، "کل محدوده ايران به شکل يک شبکه در می‌آ‌يد که متوليان آن اجازه می‌دهند کاربران به کدام سايت‌ها سر بزنند يا کدام سايت‌ها با کمترين سرعت ممکن در دسترس باشند."

وی که نامش فاش نشده، گفته است: "ما در منحنی‌ها مشاهده می‌کنيم که در طول روز بارها مسير خروج اطلاعات از کشور عوض می‌شود. در ساعاتی از روز می‌ينيم که اطلاعات کشور از کانال ترکيه خارج می‌شود اما چند ساعت بعد متوجه می‌شويم کانل‌ها عوض شده و اطلاعات مسير جنوب کشور را در پيش گرفته است. ظاهراً اين آزمون و خطاها برای راه‌اندازی اينترنت ملی تا کمتر از دو هفته ديگر است."

در چند هفته اخير که سرعت اينترنت در ايران به شدت کاهش يافته است، دسترسی به سايت‌های دولتی و سايت‌های فيلترنشده با مشکل کمتری روبرو است اما استفاده از وی‌پی‌ان برای مراجعه به سايت‌های فيلتر شده، سرعت اينترنت را به طرز محسوسی کاهش می‌دهد. اين کاهش شديد سرعت امکان دسترسی به سايت‌های فيلترشده را در اغلب موارد ناممکن می‌کند.

پيام کرباسی در همين باره به روزگار گفته است: "تصور کنيد سيستم پايشی وجود دارد که تک تک بسته‌های ارسالی از طريق اينترنت را چک می‌کند و اجازه تردد به آن‌ها را می‌دهد يا آن را غيرتميز تشخيص می‌دهد در اين شرايط به خاطر حجم بالای بسته‌های اطلاعات، برخی از آن‌ها در نوبت چک می‌مانند و همين مسأله باعث کاهش سرعت می‌شود."

رضا تقی‌پور، وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات ايران اسفند ۱۳۸۹ از تشکيل هسته‌های اوليه ايده "اينترنت پاک" در ايران خبر داد و ابراز اميداوری کرده بود پس از شروع اين طرح در ايران، اينترنت پاک در اختيار تمام بشريت قرار ‌گيرد.

چند ماه پيش نيز علی آقامحمدی، معاون نظارت و هماهنگی در سياست‌های اقتصادی معاون اول رئيس‌جمهوری ايران، گفت نخستين شبکه اينترنت "حلال" که از سايت‌های غيراخلاقی پاک شده است، در ايران راه‌اندازی می‌شود.

سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی غيردولتی در دفاع از آزادی اطلاع‌رسلانی است، اينترنت ملی ايران را "طرحی عليه آزادی بيان و اينترنت جهانی" توصيف کرده و آن را در خدمت "تشديد سانسور و کنترل گسترده شهروند وب‌نگاران" ناميده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

نرخ "افسران جنگ نرم" جنجال آفرید
دستمزد کامنت‌گذاری؛ ساعتی هفت‌هزار تومان

http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/archive/2012/january/02/...

نتونستم عضوشم یکی منو ثبت نام کنه بی زحمت
dashmamad70@yahoo.com

این تلاشهای یک حکومت فاشیستیه که اصولا با هر گونه ارتباطی مخالفه و از اطلاع رسانی وحشت داره،کارهایی از این دست افکار جامعه را فلج میکنه و به نظر من باید به هر طریق ممکن در مقابل این مساله واکنش نشان داد.

من عاشق پاکی هستم و فدای هر چه و هر که پاک است. اصولا این عشق ارث نیاکانی من است و بسا لذت بخش در خدمتم. خیال نکنید دنبال ساعتی هفت دلار هستم ها. به همین سه سال گذشته نگاه کنید و ببینید با کلی اسم رمزی چه پاکسازی ها کردم. یا فکر نکنید وقتی اسم منصور پیری را استفاده میکنم واقعا پیرم. از پیری متنفرم ولی وظیفه وظیفه است. آنکه رمز را میگیره خودش میدونه.
.......
برادری - کارشناس ارشد

باش تا صبح دولتت بدمد

*شهروندان وب‌نگار

خیلی خوب است! آرام آرام داریم به کرۀ شمالی می پیوندیم!!

اشتباه به طولتان رساندن
این اینترنت قرار هستش در کنار اینترنت جهانی قرار بگیره و اصلا قرار نیست اینترنت رو حذف کنن
این هم نمونه سایتی که اینترنت ملی میده
http://asiatech.ir

خودشون که نفهمیدن گویا دارن چی میگن ولی از شما بعیده . (سرعت دسترسی به سايت‌های مورد نظرشان را تا دو مگابايت بر ثانيه افزايش دهند) تا 2 مگابایییییییییییییییت ، نه عزیزم اون 2 مگا بیت بر ثانیه هستش .

بمیرین همه تون ما یه نفس راحت بکشیم...آشغالای عقده ای....

اگه واقعا اينترنتم قطع كنن،چند سال ديگه ناسا به جاى مريخ بايد كاوشگر بفرسته ايران.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما