خانه | خبر | اخبارایران

آمریکا: هیچ‌گونه اخلالی در تنگه هرمز تحمل نمی‌شود

پنجشنبه, 1390-10-08 14:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايالات متحده آمريکا می گويد اجازه نمی دهد ايران در جريان حرکت کشتی‌ها در تنگه هرمز اخلال ايجاد کند.

 

به گزارش رويترز، ناوگان پنجم آمريکا روز چهارشنبه ۲۸ دسامبر ۲۰۱۱ (هفتم دی ۱۳۹۰) اعلام کرد: "هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بين‌المللی هرمز تهديد کند، به وضوح در جامعه جهانی جايی نخواهد داشت و هيچ‌گونه اخلالی در اين تنگه تحمل نمی‌شود."

موضع‌گيری ناوگان پنجم آمريکا، پاسخی به سخنان محمدرضا رحيمی، معاون اول رئيس‌جمهور ايران است که سه‌شنبه گفته بود: "اگر بنا باشد نفت ايران را تحريم کنند، يک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد."

آمريکا پيشتر نيز گفته بود تنگه هرمز "خط قرمز" اين کشور است و نمی‌گذارد ايران اين تنگه را مسدود کند.

تحليلگران می‌گويند ايران به‌طور بالقوه توانايی ايجاد اخلال در رفت و آمد کشتی‌ها در تنگه هرمز را دارد اما چيزی که مشخص نيست اين است که معلوم نيست ايران بتواند اين اقدام را طولانی‌مدت انجام دهد.

برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نيز از ايران خواست در صورت تحريم صادرات نفت ايران، قوانين بين‌المللی را رعايت کند و تنگه هرمز را مسدود نکند.

تحليلگران می‌گويند ايران به‌طور بالقوه توانايی ايجاد اخلال در رفت و آمد کشتی‌ها در تنگه هرمز را دارد اما چيزی که مشخص نيست اين است که معلوم نيست ايران بتواند اين اقدام را طولانی‌مدت انجام دهد

تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کيلومتر عرض و ۲۰۰ کيلومتر طول است که خليج فارس و دريای عمان را به هم متصل می‌کند.

در حال حاضر همه نفت توليدی عراق، کويت و قطر و بخش زيادی از نفت توليدی عربستان و امارات و همچنين بخشی از گاز توليدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند. روزانه بيش از ۱۵ ميليون بشکه نفت يعنی حدود ۱۷ درصد نفت مورد نياز دنيا از اين تنگه عبور می‌کند.

در چند سال گذشته بارها مقام‌های نظامی ايران از احتمال بستن تنگه هرمز که يک سوم نفت مورد نياز دنيا از آن‌جا عبور می‌کند، به عنوان "برگ برنده" اين کشور نام برده‌اند.

در همين حال ارتش ايران چند روز پيش اقدام به برگزاری يک مانور نظامی در خليج فارس کرد.

حبيب‌الله سياری، فرمانده نيروی دريايی ارتش ايران گفته است تصميم‌گيری درباره بستن تنگه هرمز بر عهده مقام‌های ارشد حکومت ايران است. وی همچنين گفته بود هدف از مانور نظامی در خليج فارس، بستن تنگه هرمز نيست اما "ايران توان چنين کاری را دارد."

کشورهای غربی در حال مذاکراتی برای تحريم خريد نفت ايران هستند. تحريم خريد نفت ايران بخشی از تحريم‌هايی است که در چارچوب فشار عليه ايران برای توقف برنامه اتمی اين کشور مطرح شده است.

کشورهای غربی می‌گويند نگران هستند که ايران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ايران همواره اين اتهام را رد می‌کند و می‌گويد برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آميز" دارد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

باید دانست که آمریکا که این همه از آزادی دریاها حمایت می کند خود اجرا کننده قانون بین المللی دریاها به نام United Nations Convention on the Law of the Sea نیست. این پیمان را نماینده آمریکا فقط امضا کرده اما هرگز در کنگره آن کشور تصویب نشده و عملاً آمریکا متعهد به آن نبوده و قوانین داخلی خود را در این دریاها اجرا می کند.

امریکا به کدام قانون بین المللی احترام گذاشته است؟حتی به قوانین ضد تروریستی هم احترام نمیگذارد و بدتر اینکه دولتهای امریکا جمله حامی و پروزش دهنده تروریزم می باشند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما