خانه | خبر | اخبارایران

اوباما: از ايران خواسته‌ايم هواپيمای بدون سرنشين را به آمريکا بازگرداند

سه شنبه, 1390-09-22 06:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمريکا گفت از ايران خواسته‌ايم تا هواپيمای بدون سرنشين ايالات متحده را به اين کشور بازگرداند.

 

به گزارش سی‌ان‌ان، اوباما روز دوشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر ۱۳۹۰) در يک نشست خبری مشترک با نوری المالکی، نخست وزير عراق گفت: "ما خواهان بازگرداندن آن (هواپيمای بدون سرنشين) شده‌ايم، بايد ببينيم ايران چگونه پاسخ می‌دهد."

مقام‌های نظامی ايران می‌گويند يکشنبه چهارم دسامبر (۱۳ آذر ۱۳۹۰) نيروهای مسلح اين کشور اين هواپيما را در کاشمر و در فاصله ۲۲۵ کيلومتری مرز افغانستان توانسته‌اند به زمين بنشانند.

حسين شيخ‌الاسلام، مشاور بين‌الملل رئيس مجلس ايران: پهباد RQ-۱۷۰ از قابليت‌های ويژه‌ای در عرصه جاسوسی برخوردار است و می‌تواند در دادوستد اطلاعاتی ايران با رقبای آمريکا نقش مهمی ايفا کند

چند مقام سپاه پاسداران گفته‌اند ايران اين هواپيما را به آمريکا برنمی‌گرداند. ايران همچنين از سازمان ملل خواسته تا "تجاوز" آمريکا را به حريم هوايی‌اش محکوم کند.

"پهباد آمریکایی هک شده است"

فريد زکريا، سردبير مجله آمریکایی نيوزويک و رابرت بائر، افسر پيشين آژانس اطلاعات مرکزی آمريکا (سيا) در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان اعلام کردند هک‌شدن پهباد RQ-۱۷۰ نشان‌دهنده "جنگ الکترونيکی پنهان" بين ايران و آمريکاست.

رابرت بائر گفت: "فکر می‌کنم آ‌ن‌چه رخ داده اين است که اين هواپيما يا از طريق هک‌کردن پايين آورده شده يا اين که فرود آمده است. با اين حال هيچ نشانی از آسيب به آن وجود ندارد و اين برای من جای سوال دارد."

مقامات آمريکايی در ابتدا اعلام کرده بودند هيچ نشانه‌ای از اينکه اين هواپيما متعلق به آمريکا باشد، وجود ندارد. اين سخنان مقام‌های آمريکايی باعث شد ايران تصاويری را از اين هواپيما از تلويزيون دولتی اين کشور پخش کند که ظاهراً سالم به نظر می‌ر‌سيد.

بائر هم‌چنين گفت احتمال دارد ايران تکنولوژی اين هواپيما را در اختيار روسيه و چين قرار دهد.

حسين شيخ‌الاسلام، مشاور بين‌الملل رئيس مجلس ايران گفته است: "پهباد RQ-۱۷۰ از قابليت‌های ويژه‌ای در عرصه جاسوسی برخوردار است و می‌تواند در دادوستد اطلاعاتی ايران با رقبای آمريکا نقش مهمی ايفا کند."

فريد زکريا نيز گفت: "احتمالاً مقامات ايرانی به اين نتيجه رسيده‌اند که در سامانه هدايت هواپيماهای بدون سرنشين آمريکايی که بر فراز آسمان اين کشور در حال عمليات دايمی هستند، نفوذ کنند و با هک‌کردن آن‌ها، اين پهبادها را به زمين بنشانند."

به گفته سردبير مجله نيوزويک "با توجه به اينکه خسارت چندانی به اين هواپيما وارد نشده، احتمال زيادی وجود دارد که ايرانی‌ها به نوعی اين کار (هک‌کردن) را کرده باشند."

وی افزود: "اينکه گفته می‌شود ايرانی‌ها نمی‌دانند با اين هواپيمايی که در اختيار دارند چه کار کنند به هيچ‌وجه درست نيست، اين‌گونه اظهارات احمقانه است. ايران کشوری بسيار پيشرفته‌ است. جامعه ايران پيشرفته است. جمعيت ايران ۷۰ ميليون نفر است. ايرانی‌ها سانتريفيوژ می‌سازند. ايرانی‌ها برنامه هسته‌ای خود را دنبال کرده و در ساخت هواپيماهای بدون سرنشين نيز از فناوری‌های بسيار پيشرفته استفاده می‌کنند. ايرانی‌ها به اين نوع فناوری علاقه‌مند هستند."

فريد زکريا گفت: "شيوه‌های مختلفی وجود دارد که از طريق آن ايران می‌تواند فناورهای موجود در اين هواپيماهای بدون سرنشين را به چين يا روسيه بدهد و درعين حال بتواند مسووليتش را در انتقال اين اطلاعات انکار کند."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

نقش روسها در کنترل و اداره ج ا را نديده نگيريد..
چرا اينهمه ازاينها و رژيم اسد طرفداري ميکنند...

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما