خانه | خبر | اخبارایران

گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی روزنامه‌نگاران زندانی شد

پنجشنبه, 1390-08-26 10:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعيه‌ای از ايران خواست تا به "آزار و اذيت" خانواده‌های زندانيان پايان دهد و همه روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران زندانی را "بدون قيد و شرط" آزاد کند.

 

اين انجمن بين‌المللی مدافع آزادی رسانه‌ها در اين اطلاعيه که ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان ۱۳۹۰) منتشر کرده، از بازداشت حسن فتحی، دبير سرويس بين‌الملل روزنامه اطلاعات چاپ تهران، عادل آل‌يحيا و راياد آل‌مج خبرنگار و مجری يک شبکه تلويزيونی کويت انتقاد کرده است.

فتحی ۲۱ آبان و يک روز پس از مصاحبه با تلويزيون فارسی بی‌بی‌سی بازداشت شد. حسن فتحی در مصاحبه با بی بی سی از "هراس و وحشت مردم "در پی انفجار در يکی از پادگان‌های سپاه پاسداران در حومه تهران صحبت کرده بود. اين حادثه که به گفته‌ مسئولان رسمی "در پی جابجا کردن مهمات" رخ داد، منجر به کشته شدن ١٧ نظامی و زخمی شدن ۱۶ نفر ديگر شد.

گزارشگران بدون مرز، ايران را بزرگ‌ترين زندان روزنامه‌نگاران در خاورميانه می‌داند اما ايران همواره گزارش‌های نهادهای بين‌المللی مدافع حقوق بشر را درباره نقض حقوق بشر در اين کشور را دخالت در امور داخلی خود می‌نامد و آن‌ها را رد می‌کند

خبرگزاری فارس به نقل از يک "منبع مطلع" که نامش فاش نشده، از اين روزنامه‌نگار به عنوان "خبرنگار رسمی" بی‌بی‌سی فارسی نام برده است اما بی‌بی‌سی با انتشار اطلاعيه‌ای اعلام کرد تلويزيون فارسی بی‌بی‌سی در ايران خبرنگاری ندارد و مصاحبه‌شوندگان از داخل ايران به عنوان "تحليل‌گر مستقل" با اين شبکه مصاحبه می‌کنند.

مدتی پيش نيز سرتيپ اسماعيل احمدی‌مقدم، فرمانده نيروی انتظامی ايران، همکاری با بی‌بی‌سی و صدای آمريکا را "همکاری با سرويس‌های امنيتی دشمن" ناميده بود.

شهريورماه امسال قبل نيز چند روزنامه‌نگار و مستندساز در تهران به اتهام "همکاری با بی‌بی‌سی" بازداشت شده بودند.

ايران همچنين دو تن از کارکنان شبکه العدالت کويت را در شهر آبادن بازداشت کردند. اتهام آن‌ها"جاسوسی" اعلام شده است. اما مقامات کويت اعلام کرده‌ا‌ند "همکاران شبکه ال‌عدالت برای تهيه برنامه‌ای اجتماعی و با ويزا وارد ايران شده‌اند."

گزارشگران بدون مرز همچنين اعلام کرده است "تهديد" عليه خانواده‌های روزنامه‌نگاران زندانی ادامه دارد.

به گفته اين سازمان مدافع حقوق بشر "نزديکان روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی به شکل منظم قربانی بدرفتاری مسئولان قضايی و زندانبانان، از جمله توهين، حملات لفظی و فيزيکی هستند."

پس از انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوی ايران در سال ۱۳۸۸ ده‌ها روزنامه‌نگار در ايران بازداشت شدند.

بنا به گزارش مخالفان حکومت ايران در دو سال گذشته ۱۰۸ روزنامه‌نگار در ايران بازداشت شده‌اند که شماری از آن‌ها پس از مدتی آزاد شدند اما برخی ديگر هنوز در زندان به‌سر می‌برند.

گزارشگران بدون مرز، ايران را "بزرگ‌ترين" زندان روزنامه‌نگاران در خاورميانه می‌داند اما ايران همواره گزارش‌های نهادهای بين‌المللی مدافع حقوق بشر را درباره "نقض حقوق بشر" در اين کشور را دخالت در امور داخلی خود می‌نامد و آن‌ها را رد می‌کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

این بندگان خدا کاری بیش از تمنا نمی توانند بکنند!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما