خانه | خبر | اخبارایران

اسراييل بار ديگر ايران را به حمله نظامی تهديد کرد

دوشنبه, 1390-08-16 06:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شيمون پرز، رئيس‌جمهوری اسراييل بار ديگر گفت حمله نظامی به ايران "بسيار محتمل" است.

 

پرز اين سخنان را در حالی بیان کرد که يک روز پيش از آن به يک تلويزيون اسراييلی گفته بود حمله نظامی به ايران به‌زودی انجام می‌شود.

همچنین روزنامه فرانسوی گزارش داد ليبراسيون برپایە يک نظرسنجی، ۴١ درصد اسراييلی‌ها موافق حملە بە ايران و ٣٩ درصد مخالف اين اقدام‌اند. ٢٠ درصد از جامعه آماری اين سنجش نظری ندادەاند.

ليبراسيون نوشت اين نظرسنجی نشان می‌دهد اسراييلی‌ها بر سر حملە بە تأسيسات اتمی ايران دچار دو دستگی شدەاند.

اين نظرسنجی از طرف مؤسسە ديالوگ بە نمايندگی از روزنامە هاآرتص صورت گرفتە است. ۴۹۵ نفر از ميان اسرائيليان در اين نظرسنجی شرکت کردەا‌ند.

رابرت کاپلان، عضو پیشین هيأت سياست گذاری وزارت دفاع آمريکا به بی‌بی‌سی گفته است: "اين روزها بيشتر ممکن است چنين حمله‌ای رخ بدهد يا مثلاً در اوايل يا نيمه‌های سال ۲۰۱۲. فکر می‌کنم ظرف شش تا ۹ ماه آينده احتمال حمله بيشتر شود. اما نمی‌توان گفت که حمله قريب‌الوقوع است."

تلاش‌ها برای اجماع جهانی عليه برنامه اتمی ايران در حالی ادامه دارد که جمهوری اسلامی می‌گويد در برنامه اتمی خود اهداف صلح‌آميز را دنبال می‌کند اما آمريکا و کشورهای غربی می‌گويند ممکن است برنامه هسته‌ای ايران ابعاد نظامی داشته باشد

به گفته وی "کارکرد اين گزارش‌ها بيشتر اين است که فشار بر ايران زياد بشود. اما اين گزارش‌ها يک چيز مشخص و واقعی را هم نشان می دهد و آن اين که دولت‌ها دارند به اين گزينه وحشتناک نزديک می‌شوند که بايد چنين کاری (حمله نظامی) بکنيم."

هفته گذشته نیز روزنامه گاردين چاپ بريتانيا از برنامه‌ريزی آمريکا و بريتانيا برای حمله نظامی به تأسيسات اتمی ايران خبر داد.

ايران در واکنش به اين تهديدات اعلام کرده در صورت حمله اسراييل به تأسيسات اتمی‌اش، دست به حمله متقابل خواهد زد.

تلاش‌ها برای اجماع جهانی عليه برنامه اتمی ايران در حالی ادامه دارد که جمهوری اسلامی می‌گويد در برنامه اتمی خود اهداف صلح‌آميز را دنبال می‌کند اما آمريکا و کشورهای غربی می‌گويند ممکن است برنامه هسته‌ای ايران ابعاد نظامی داشته باشد.

در همين حال يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گزارش تازه‌ای را از برنامه اتمی ايران آماده کرده که قرار است هفته آينده منتشر کند.

اين گزارش که پيش از انتشار، به رسانه‌ها درز کرده نشان می‌دهد آمانو ايران را به "فعاليت‌های نظامی در برنامه اتمی" متهم کرده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

غلط کرد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما