خانه | خبر | اخبارایران

اعلام وصول استیضاح وزیر اقتصاد و ۵۱ امضا برای استیضاح وزیر نیرو

یکشنبه, 1390-08-01 14:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
هم‌زمان با اعلام وصول طرح استیضاح شمس الدین، حسینی وزیر اقتصاد، طرح استیضاح مجید نامجو، وزیر نیرو نیز صبح امروز، یکشنبه اول آبان ماه با ۵۱ امضا از سوی نمایندگان مجلس به هیات رئیسه ارسال شد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، طرح استیضاح وزیر اقتصاد با ۲۸ امضا، امروز از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس وزیر اقتصاد طی ۱۰ روز آینده در صحن علنی مجلس استیضاح خواهد شد.
 
"عدم اجرای قانون، نصب افراد به سمت‌های مهم بدون داشتن صلاحیت، عدم نظارت به کارکرد بانک‌ها و عدم مقاومت در برابر اعلام نفوذ مقامات اجرایی" از جمله محورهای این استیضاح است.
 
استیضاح حسینی پس از آن از سوی نمایندگان پیگیری شد که او به همراه رئیس کل بانک مرکزی برای توضیح در باره پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی به مجلس فراخوانده شد. او در آن نشست به نمایندگان گفته بود که امیر منصور آریا، متهم شماره یک اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، یک قهرمان اقتصادی است و توانسته بیش از بیست هزار شغل ایجاد کند.
 
طرح استیضاح  مجید نامجو،وزیر نیرو صبح امروز با ۵۱ امضا از سوی نمایندگان مجلس به هیات رئیسه ارسال شد، وی پیش از این نیز در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ در مجلس استیضاح شده بود و توانست با ۱۰۲ رای مخالف استیضاح، در برابر ۱۰۱ رای موافق بار دیگر به وزارت نیرو باز گردد
از سوی دیگر نمایندگان مجلس خواهان آن شدند که طرح استیضاح وزیر نیرو که صبح امروز به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده است، نیز اعلام وصول شود.
 
علی لاریجانی، رئیس مجلس در پاسخ به این درخواست نمایندگان گفت که این طرح پس از بررسی در هیات رئیسه اعلام وصول خواهد شد.
 
مجید نامجو، وزیر نیرو پیش از این نیز در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ در مجلس استیضاح شده بود و توانست با ۱۰۲ رای مخالف استیضاح، در برابر ۱۰۱ رای موافق بار دیگر به وزارت نیرو باز گردد.
 
نمایندگان مجلس "عدم عمل به تعهدات در وزارت نیرو در حوزه‌های مختلف" را دلیل استیضاح وی عنوان کرده‌اند.
 
در طرح استیضاح وزیر نیرو آمده است: "کمیسیون انرژی معتقد است چنانچه این مدیریت ضعیف کماکان مسئولیت وزارت نیرو را عهده‌دار باشد، سالهای آینده بحران موجود به سطح غیرقابل جبرانی خواهد رسید."
 
نمایندگان امضاکننده این طرح با برشمردن پنج مورد از "نقاظ ضعف" وزارت نیرو در بخش برق و ۱۸ مورد "نقاظ ضعف "وزارت نیرو در بخش آب، خواهان استیضاح وی هستند.
 
" اداره بخش ستاد وزارت نیرو توسط افرادی که هیچ گونه سابقه‌ای در آب و برق و انرژی نداشته‌اند و تعطیلی کارگاه‌های چندین کارخانه و سازمان به دلیل کمبود برق "از جمله موارد اشاره شده در این طرح است.
 
نمایندگان مجلس همچنین در بخش آب نیز انتقاداتی همچون:" وضعیت بسیار نامناسب پایاب سدهای کشور و عدم برنامه ریزی به موقع و همزمان اجرای سد و پایاب آن‌ها، بحران آب شرب در بیشتر روستا‌ها و شهرهای کشور، عدم رعایت عدالت در توزیع اعتبارات عمرانی و خشکسالی درسطح کشور، وضعیت بسیار نامناسب شبکه‌های آب و فاضلاب شهری و روستاهای بزرگ در سطح کشور و به کارگیری مدیران نالایق و کم توان در شهرستان‌ها، استان‌ها و بدنه وزارتخانه "را مطرح کرده‌اند.
 
استعفای علی مطهری اعلام وصول شد
 همزمان با طرح این دو استیضاح، جهانبخش محبی‌نیا، عضو هیات رییسه مجلس در جلسه علنی امروز مجلس استعفای علی مطهری، نماینده مردم تهران را نیز اعلام وصول کرد.
 
علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مجلس و یکی از طراحان اصلی سئوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران ۲۰ مهر ماه جاری در اعتراض به هیأت رئیسه مجلس در عدم اعلام دریافت این طرح سئوال استعفای خود را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کرد.
 
طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد با ۱۰۰ امضا، روز یکشنبه پنجم تیرماه به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شد. اصلی‌ترين محورهای طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد "تخلفات قانونی دولت"، از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزير ورزش در مهلت قانونی و همچنين مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون حجاب در کشور است.
 
استعفای این نماینده مجلس هفته آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.
 
در همین زمینه:

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما