خانه | خبر | اخبارایران

مادران سهراب اعرابی و ندا آقاسلطان: هيچ کس برای ما کاری نکرده است

چهارشنبه, 1390-07-20 19:54
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پروين فهيمی و هاجر رستمی، مادران دو جوان کشته‌شده در رويدادهای پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران اعلام کردند که پی‌گيری‌هايشان در رابطه با يافتن قاتلان فرزندانشان به جايی نرسيده است.

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، پروين فهيمی، مادر سهراب اعرابی در اين‌باره گفت: "متأسفانه در اين دو سال و چند ماه که از حادثه می‌گذرد هنوز هيچ جوابی به هيچ کدام از خانواده‌ها ندادند، می‌گويند که قاتل قابل شناسايی نيست و فقط گفتند بيايد ديه بگيريد که ما هم نرفتيم."

خانم فهيمی افزود: "متأسفانه هيچ کس برای ما هيچ کاری نکرده است، نه فعالان حقوق بشر و نه مسئولان کشور خودمان. حالا بايد متوسل به سازمان ملل بشويم و ببينيم آن‌ها کاری برای ما انجام می‌دهند. اگر آن‌ها هم کاری انجام ندهند ديگر همه چيز تمام است و فايده‌ای ندارد."

پروين فهيمی تأکيد کرد: "من از اول که سهراب مُرد گفته‌ام اگر در کشور خودم نتوانم پاسخ بگيرم و مراجع قانونی کشورم پاسخگو نباشند، مجبور می‌شوم از مراجع بين‌المللی استفاده کنم."

پروين فهيمی: من از اول که سهراب مُرد گفته‌ام اگر در کشور خودم نتوانم پاسخ بگيرم و مراجع قانونی کشورم پاسخگو نباشند، مجبور می‌شوم از مراجع بين‌المللی استفاده کنم

سهراب اعرابی، جوان ۱۹ ساله‌ای بود که در جريان اعتراض‌ها به نتايج انتخابات رياست جمهوری ۱۳۸۸ در تظاهرات روز ۲۵ خرداد ناپديد شد و مادرش پس از پی‌گيری‌های بسيار با مراجعه به اداره تشخيص هويت در تاريخ ۲۰ تيرماه، عکس و پيکر بی‌جان فرزندش را يافت. هنوز معلوم نيست که سهراب اعرابی در چه تاريخی کشته شده است.

همچنين هاجر رستمی، مادر ندا آقاسلطان، جوان ۲۷ ساله‌ای که او نيز در رويدادهای پس از انتخابات رياست جمهوری در روز شنبه ۳۰ خردادماه ۱۳۸۸هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد؛ از عدم رسيدگی به شکايت‌هايش سخن گفت.

خانم رستمی از محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران پرسيد که "چرا ما بايد اين‌قدر کشور ناامنی داشته باشيم که بيايند بکشند و بروند، بدون اين‌که اتفاق خاصی بيفتد."

وی در مورد پی‌گيری‌ها از قوه قضائيه در رابطه با کشته شدن دخترش گفت: "آخرين جوابی که به من دادند اين بود که بايد صحنه قتل ندا را بازسازی کنند. حالا من حدود نزديک به هفت ماه است که منتظرم تا به من زنگ بزنند و من سر صحنه قتل بروم."

هاجر رستمی گفت: "آقای احمدی‌نژاد با يکی از معتبرترين رسانه‌های دنيا صحبت می‌کند و می‌گويد ندا توسط عوامل بی‌بی‌سی کشته شده؛ حتمأ سند و مدرکی برای حرف‌هايش دارد. من بارها پی‌گيری و شکايت کردم ولی به نتيجه‌ای نرسيدم حالا که آقای احمدی‌نژاد به اين نتيجه رسيدند از او می‌خواهم که حتمأ اين کار را برای من بکنند و قاتل را تحويلم دهند."

هاجر رستمی: من هميشه گفته‌ام الآن هم می‌گويم؛ ندا به قصد تظاهرات از خانه بيرون رفت و ديگر برنگشت. ندا نه بسيجی بود و نه مسأله‌ای داشت که بخواهد چيزی را تخريب کند

محمود احمدی‌نژاد در سفر شهريورماه خود به آمريکا برای شرکت در نشست عمومی سازمان ملل؛ در نشست خبری با رسانه‌های آمريکايی معترضان به نتايج انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری ايران را عده قليلی ناميد که ساختمان‌ها را تخريب می‌کنند و خودروها را به آتش می‌کشند.

وی گفت: "متأسفانه ۳۳ نفر در حوادث بعد از انتخابات کشته شدند که بيش از دو سوم آن‌ها از نيروهای انتظامی يا مردم عادی هوادار دولت بودند."

مادر ندا آقاسلطان در پاسخ به اين اظهارات گفت: "من هميشه گفته‌ام الآن هم می‌گويم؛ ندا به قصد تظاهرات از خانه بيرون رفت و ديگر برنگشت. ندا نه بسيجی بود و نه مسأله‌ای داشت که بخواهد چيزی را تخريب کند."

هاجر رستمی گفت: "من سئوالم اين است که چرا اصلأ خبرنگارها با او (احمدی‌نژاد) مصاحبه می‌کنند، مگر او را به رسميت می‌شناسند، مگر حرف های او سند است."

پيش از اين تارنمای جنبش راه سبز (جرس) در گفت‌وگو با گروهی از خانواده‌های کشته‌شدگان رويدادهای سال ۸۸ از آن‌ها در مورد اظهارات محمود احمدی‌نژاد در نيويورک پرسيده بود. در اين مصاحبه‌ها خانواده‌ها گفته بودند که "احمدی‌نژاد و حکومت ايران نه تنها طی دو سال هيچ قاتلی را معرفی نکرده‌اند بلکه با اظهارات دروغين نمک به زخم آن‌ها می‌پاشد."

اين خانواده‌ها از رسانه‌های بين‌المللی خواسته بودند که به‌جای گفت‌وگو با محمود احمدی‌نژاد صدای خانواده‌هايی را بشنوند که با وجود ناامنی در داخل ايران بارها از مراجع قانونی کمک خواسته‌اند تا آن‌ها را در شناسايی قاتلان فرزندانشان ياری کنند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

من به خانواده های داغدار و بخصوص خانمها پروین اعرابی و هاجر رستمی پیشنهاد میکنم که با استناد به سخنان احمدی نژاد درباره دخالت عوامل بی بی سی در قتل زنده یاد ندا آقا سلطان علیه این موسسه به مراجع بین المللی (دیوان قضایی اتحادیه اروپا ، دیوان لاهه ) و نیز دادگستری انگلستان (مرجع اصلی طرح شکایت از بی بی سی) اقامه دعوی کنند . به اینترتیب قاعدتا احمدی نژاد مکلف به ارائه اسناد در این ارتباط میگردد و چنانچه پاسخی به درخواست دادگاه ندهد ، دادگستری انگلستان و یا مرجع ذیصلاح دیگری (دادگاه لاهه و یا دیوان قضایی اتحادیه اروپا ) عملا میتواند وی را بعنوان مفتری تحت تعقیب قرار دهد و به اینترتیب پوچ و هرز بودن ادعای حکومت یکبار دیگر در سظح بین المللی اثبات خواهد شد .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما