خانه | خبر | اخبارایران

قطع گسترده پورت‌های VPN در ايران

سه شنبه, 1390-07-12 12:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پورت‌های VPN در ايران به‌طور گسترده بسته شده و کاربران اينترنت در اين کشور نمی‌توانند از اين پورت‌ها استفاده کنند.

يک مقام "مسئول" که نامش فاش نشده به خبرگزاری فارس گفت پورت‌های VPN به دستور "کميته تعيين مصاديق فيلترينگ" مسدود شده‌اند.

پورت VPN يک شبکه مجازی است که به کاربران اجازه می‌دهد از اينترنت آزاد يک کشور ديگر در بستر اينترنت داخلی استفاده کنند. کاربران ايرانی به دليل فيلتربودن بسياری از سايت‌های خبری و غيرخبری در اين کشور، از VPN برای دور زدن فيلترينگ استفاده می‌کنند.

به گفته اين مقام مسئول دستور مسدودکردن VPN به شرکت ارتباطات زيرساخت، "به عنوان بخش حاکميت ابلاغ شده و به اين ترتيب پورت‌های VPN از سوی حاکميت بسته شده‌ است."

کاربران ايرانی به دليل فيلتربودن بسياری از سايت‌های خبری و غيرخبری در اين کشور، از VPN برای دور زدن فيلترينگ استفاده می‌کنند

در همين حال رضا تقی‌زاده، وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات ايران گفته است: "قطعی VPNربطی به راه‌اندازی شبکه ملی ندارد و اساساً استفاده از VPN خلاف قانون است."

ایران می‌گوید قصد دارد اینترنت ملی را برای کاربران این کشور راه‌اندازی کند.

بر همین اساس تقی‌پور سال گذشته از تشکيل هسته‌های اوليه ايده "اينترنت پاک" در ايران خبر داد و ابراز اميداوری کرده بود پس از شروع اين طرح در ايران، اينترنت پاک در اختيار تمام بشريت قرار ‌گيرد.

ايران از جمله کشورهايی است که سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی بين‌المللی در دفاع از آزادی بيان است، از آن به عنوان "دشمن اينترنت" ياد می‌کند.

در ايران "کميته تعيين مصاديق فيلترينگ" که رياست آن برعهده غلام‌حسين محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور است، درباره فيلتر کردن وب‌سايت‌ها تصميم‌گيری می‌کند.

علاوه بر دادستان کل کشور، "وزير يا نماينده وزارت‌خانه‎های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دادگستری، اطلاعات، علوم،‌ تحقيقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئيس سازمان تبليغات اسلامی، رئيس سازمان‎ صدا و سيما و فرمانده نيروی انتظامی، يک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کميسيون صنايع و معادن مجلس و يک نفر نماينده مجلس به انتخاب کميسيون حقوقی و قضايی" اعضای ديگر اين کميته ١٢ نفره هستند.

کميته تعيين مصاديق فيلترينگ، تاکنون تعداد زيادی از سايت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی را در ايران فيلتر کرده است. سايت‌های راديو زمانه، بی‌بی‌سی، راديو فردا، دويچه وله، صدای آمريکا و همچنين شبکه‌های اجتماعی فيس‌بوک و توئيتر از جمله سايت‌هايی هستند که در ايران فيلتر شده‌اند.

خانه آزادی که سازمانی غير دولتی در واشنگتن است، در پژوهشی که آوريل ٢٠١١ (فروردين ۹۰) منتشر شد، اعلام کرد ايران از کم‌ترين آزادی اينترنت در جهان برخوردار است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

Thanks for helping me to see thigns in a different light.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما