خانه | خبر | اخبارایران

اعتصاب به بازار طلای تهران رسید

سه شنبه, 1390-06-15 16:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
حمید مافی

در حالی که مسوولان دولتی خبر از پایان اعتصاب پارچه فروشان در ایران داده اند، خبرها از همراهی بازار طلافروشان تهران با پارچه فروشان در اعتصاب، حکایت دارد.

 
به گزارش خبر آنلاین، طلا فروشان بازار تهران بیست روز پس از اعتصاب پارچه فروشان به آنها ملحق شده اند. این در حالی است که در چند روز گذشته مسوولان نهاد های دولتی در ایران از توافق با پارچه فروشان خبر داده اند. رئیس شورای اصناف چند روز قبل در گفت و گو با ایسنا گفته بود: با پارچه فروشان توافق کردیم تا از ابتدای سال 90 و طاقه فروشان از سال 89مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند.
 
دلایل اعتصاب
رئیس اتحادیه بنکداران یک روز بعد از تعطیلات عید فطر از نشست مشترک نمایندگان مجلس و نمایندگان بنکداران و پارچه فروشان خبر داد. او به ایسنا گفته بود: تفاهمنامه ای با نمایندگان مجلس امضاء کردیم و دیگر مشکلی نیست. اما پارچه فروشان بازار تهران نه تنها از روز شنبه مغازه های خود را باز نکردند بلکه دیگر بازاریان را نیز به همراهی با خود دعوت کردند. آن ها برخلاف تلاش حزب موتلفه که پیش از این نیز از اعتصاب بازاریان حمایت کرده بود برای حضور در نشست مشترک با اعضای شورای نگهبان و نمایندگان مجلس در دو روز گذشته از حضور در این نشست ها خودداری کردند.
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره به نشست اعضای این کمیسیون با پارچه فروشان گفته است: مسئولان اتحادیه در آن نشست با رضایت از جلسه خارج شدند اما احتمالا عده‌ای از بیرون از صنف آنها را تحریک می‌کنند که باید با آنها برخورد شود، زیرا قانونی که در کشور تصویب شده باید اجرایی شود.
 
عضو اتحادیه بنکداران: خواسته‌هاي صنف زياد است چرا كه با كسادي بازار و ورود بي‌رويه مواجهند و واقعا مشكل دارند. آنها مي‌خواهند كه اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده يك يا دو سال عقب بيفتد
 
 
اما یک عضو هيات مديره اتحاديه‌ي بنكداران پارچه تهران در گفت و گو با ایسنا گفته است: «خواسته‌هاي صنف زياد است چرا كه با كسادي بازار و ورود بي‌رويه مواجهند و واقعا مشكل دارند.» او در واکنش به این که چرا برخلاف توافق صورت گرفته پارچه فروشان همچنان مغازه های خود را بسته نگه داشته اند گفته است: «پارچه‌فروشان خواسته‌هاي ديگري نيز دارند؛ براي مثال مي‌خواهند كه اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده يك يا دو سال عقب بيفتد تا بتوانند خود را آماده كرده و آموزش ببينند كه ما هم موضوع را پيگيري مي‌كنيم تا مسوولان لطف كنند و دستکم يك‌سال به پارچه‌فروشان وقت دهند.»
 
صنف ورشکسته
به گفته عباس ملک محمدی: « 95 درصد فعالان صنف ما واقعا ضعيف هستند.  با اين حال اين افراد اين‌قدر به كشور و جامعه متعهد هستند كه سر سال ماليات خود را مي‌پردازند؛ برخي از آنها از صندوق قرض‌الحسنه وام گرفتند و ماليات را پرداخت كردند. اين صنف ضعيف هستند، به آن‌ها فشار آمده و حق دارند كه اين اعتراض‌ها را بكنند.»
او مدعی شده است که درآمد اين افراد 500 600 هزار تومان بيشتر نيست و ادامه می دهد: «اين صنف با تعطيلي مغازه‌ها نيز ضرر مي‌كنند منتها پارچه‌فروشان مي‌گويند كه هزينه‌ زندگي خود را هم ندارند، راست مي‌گويند. برخي از فعالان اين صنف براي پرداخت ماليات سالانه از صندوق قرض‌الحسنه وام گرفتند؛ زندگي آنها لنگ است. ما سال به سال شاهد ضعيف‌شدن صنف قماش هستيم؛ اين صنف در حال نابودي است.»
 
ملک محمدی: برخي از فعالان اين صنف براي پرداخت ماليات سالانه از صندوق قرض‌الحسنه وام گرفتند؛ زندگي آنها لنگ است. ما سال به سال شاهد ضعيف‌شدن صنف قماش هستيم؛ اين صنف در حال نابودي است
 
ملک محمدی درباره پی گیری مشکلات صنفی شان می گوید: «بارها مكاتبه و مصاحبه كرديم مبني بر اين‌كه جلوي واردات بي‌رويه پارچه گرفته شود؛ كارخانه‌هاي نساجي ما تعطيل شدند، كارگرها همه بيكار شدند و امروز پيامد‌ها را مي‌بينيم. وقتي كارخانه داخلي كار كند، كارگر ايراني كار كند و جنس بي‌رويه وارد نشود، اين شرايط پيش نمي‌آيد. اين افراد توقعي ندارند، 95 درصد صنف اگر ماهي يك ميليون درآمد داشته باشند، جشن مي‌گيرند. اين افراد متدين هستند و يك آدم شارلاتان بين آنها نمي‌توانيد پيدا كند، اما تحت فشار هستند؛ هركسي پيش‌ زن و بچه خجالت بكشد، مجبور است عكس‌العمل نشان دهد.»
 
مجلس و دولت: مالیات بازاریان کم است
این اظهارات در شرایطی بیان می شود که کاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس چندی قبل گفته بود با توجه به درآمد بازاریان سهم آن ها از درآمد های مالیاتی بسیار اندک است. به گفته او جامعه 2 میلیون و 700 هزار نفری اصناف ایران در سال 88، هزار و 160 میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده اند در حالی که جامعه 2 میلیون و 200 نفری حقوق بگیران 2 هزار و 190 میلیارد تومان مالیات پرداخته است. به گفته او حقوق بگیران هشت درصد درآمدهای مالیاتی را تامین کرده اند و بازاریان با این که درآمدشان صد ها برابر کارمندان و حقوق بگیران است پنج درصد در تامین درآمدهای مالیاتی کشور نقش داشته اند.
 
دلخوش: حقوق بگیران هشت درصد درآمدهای مالیاتی را تامین کرده اند و بازاریان با این که درآمدشان صد ها برابر کارمندان و حقوق بگیران است پنج درصد در تامین درآمدهای مالیاتی کشور نقش داشته اند
 
رئیس سازمان امور مالیاتی کشورنیز گفته است: مشاغل و اصناف کشور که حدود 30 درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده اند تنها شش درصد مالیات کشور را تامین می‌کنند در حالی که اشخاص حقوقی غیر دولتی 22 درصد و حقوق بگیران دولتی 9 درصد درآمدهای مالیاتی را تامین می‌کنند.
 او گفته است: «در بودجه سال 89، دو هزار میلیارد تومان به عنوان مالیات اصناف در نظر گرفته شده که با توجه به دو میلیون و ششصد عضو این گروه سرانه مالیاتی هر عضو در سال 700 هزار تومان خواهد بود که عدد بزرگی به حساب نمی آید و کاملن عادلانه است.»
 
طلافروشان، ادامه  اعتراض
حال از صبح امروز طلا فروشان نیز بیست روز بعد از اعتصاب پارچه فروشان به جمع آن ها پیوستند.طلا فروشان امیدوار بودند بر اساس توافقی که یکسال قبل صورت گرفته بود امسال نیز از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند اما سازمان امور مالیاتی کشور به صورت ناگهانی به طلافروشان خبر داده تا مالیات برارزش افزوده باید در سال جاری به محاسبات طلافروشان افزوده شود.
 
همین باعث شد تا طلا فروشان رفتار سالهای گذشته خود را تکرار کنند. آن ها در نخستین سال اعلام قانون مالیات بر ارزش افزوده با تعطیلی چند روزه مغازه های خود توانستند دامنه اعتراض را به شهرهای دیگر ایران هم انتقال دهند و دولت را وادار به عقب نشینی کنند تا اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را یک سال به تاخیر بیاندازد.
 
اما دولت امسال اعلام کرده است که از اجرای قانون کوتاه نخواهد آمد و قصد ندارد که اجرای قانون را به تاخیر بیاندازد. در همین حال خبرآنلاین گفته است که اعتصاب طلافروشان در روزهای آینده گسترده تر شده و پیش بینی می شود به دیگر نقاط کشور نیز کشیده شود. 
Share this
Share/Save/Bookmark

عکس خبری/ کشته شدن خرس قهوه ای در سراب توسط شکارچیان
سراب - خبرگزاری مهر: خرس قهوه ای که در روستاهای اطراف سراب با مردم درگیر و توسط ماموران محاصره شده بود،‌ با وجود اعزام اکیپ ویژه سازمان محیط زیست برای بیهوش کردن و بازگرداندن آن به دامان طبیعت،‌ توسط شکارچیان کشته شد.

عکس/ جواد عباس زاده

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این عکس(ها) فقط با ذکر منبع "خبرگزاری مهر" مجاز است.

درهمین زمینه بخوانید ...
عکس خبری/ کشته شدن خرس قهوه ای در سراب توسط شکارچیان
سرانجام خرس قهوه ای کشته شد!
خرس خشمگین قهوه ای در محاصره/ همه در انتظار گلوله بیهوش کننده!
حمله خرس خشمگین به 3 روستا در سراب/انتقال مجروحان به بیمارستان
1399810
1400329
.............................................................................................................................
صفحه اول | همه عناوین خبری | فرهنگ و هنر | فرهنگ و ادب | دین و اندیشه | حوزه و دانشگاه
فناوری های نوین | اجتماعی| اقتصادی | سیاسی | بین الملل | ورزشی
انرژی هسته ای | عکس | استانها
© 2003-2010 Mehr News Agency

من همین امروز در بازار تهران بودم در یکی از بزار ها نزدیک سرای وزیر روی در نوشته شده بود، = مرگ بر سگ زرد، مرگ بر براد شغال، مرگ بر سگ زرد و شغال هر دو! اگر اسلام این است ما نخواستیم. = این برای من که در بازار زاده شده ام بسیار عجیب بود، خصوصا وقتی دانستم که نویسنده ی آن فرزند همان کسی ست که وقتی حاج آقا تهرانی نمی توانست در مسجد جمعه نماز بخواند او بجای آن پیشنماز نماز می خواند و همه هم به او اقتدا می کردند. من به آن پس ناخلف گفتم این چه کاری ست که کردی؟ گفت اینکه منم، پدرم هم همین را می گوید. پدرم می گوید اگر اسلام این است ما مسلمان نیستیم، بنده دیگر مسلمان نیستم، هنوز دینی انتخاب نکرده ام، ولی اگر بکنم حتما اسلام نخواهد بود. بنده هم همینطور. امروز مردم ایران بصورت سرسامآوری از اسلام بیرون می روند و به ادیان دیگر وارد می شوند. کسانی هستند که فقط برای مسیحی شدن از کشور خارج می شوند و دوباره بر می گردند، لندن و برلین و یونان و پاریس اینروزها مامن کسانی ست که برای مسیحی شدن ایرانیان برای سه روز یا یک هفته تا یک ماه و گاهی چهل پنجاه روز به آنجا می روند و می آیند. باید به روحانیت شیعه تبریک گفت که این چنین ما را از تشیع آزردند.

‫بابا دست از اسلام و سگ زرد و قرمز و سبز بردارید نمی خواهی مسلمان باشی
‫درود خدا بر اجدادتان ‫مگر کسی مجبورت کرده، برادر گرامی مالیات بر ارزش افزوده
‫در تمام دنیا ‫پرداخت میشه اگر هم در پرداخت آن تاخیر کنی سود چندین برابر تحمیل
‫و ‫اگر پرداخت نکنی حسابهای بانکی و اموالت را مصادره می کنند ، از آب گلالود ماهی
‫نگیرید و حق مردم را پرداخت کنید،مالیات مال سگ زرد نیست حق عموم مردم است
‫جدا از مالیات ،خدمات اجتماعی و درمانی کارگران بدبخت که روزی ۱۲ ساعت کار
‫می کنند و شرایط اسیرانه دارنند را نیز بپردازید کنید .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما