خانه | خبر | اخبارایران

رضا بديعی، کارگردان تلويزيون، درگذشت

دوشنبه, 1390-05-31 15:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

 

 

رضا بديعی، کارگردان سرشناس ايرانی - آمريکايی در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

درگذشت اين هنرمند، شنبه شب ۲۰ اوت ۲۰۱۱، در پی چند هفته مشکلات پزشکی و يک عمل جراحی معده در مرکز پزشکی دانشگاه کاليفرنيا در لس‌آنجلس روی داد.

رضا بديعی که از سال ۱۳۳۴ (۱۹۵۵) به آمريکا مهاجرت کرده بود، با کارگردانی سريال‌های تلويزيونی مانند «مأموريت ناممکن» (در ايران: بالاتر از خطر) و «مرد شش ميليون دلاری» در دهه ۱۹۶۰ به شهرت رسيد.

بديعی از بابت ساخت «چهارصد ساعت سريال تلويزيونی» در ايالات متحده رکورددار است و به اين خاطر در سال ۱۹۹۸ مورد تقدير قرار گرفت.

آخرين اثر رضا بديعی به عنوان کارگردان، فيلم بلندی به نام «راه بازگشت به خانه» است که در سال ۲۰۰۶ به پايان رسيد.

هشتادمين سال تولد رضا بديعی در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه کاليفرنيا در لس آنجلس برگزار شد

در ماه مه ۲۰۰۹ در جشنواره فيلم نور در لس‌آنجلس از رضا بديعی برای «يک عمر فعاليت هنری» تقدير شد و يک سال پس از آن نيز، هشتادمين سال تولد او در يو.سی.ال.ای. (دانشگاه لس آنجلس) گرامی داشته شد.

رضا بديعی در سال ۱۳۰۹ در اراک به دنيا آمد. بعدها در آکادمی هنرهای نمايشی در تهران تحصيل کرد. پيش از مهاجرت به آمريکا در ايران ۱۰ مستند ساخت که از ميان آن‌ها «سيل در خوزستان» از سوی سازمان صليب سرخ برای نمايش جهانی برگزيده شد. وزارت امور خارجه پس از آشنايی با آثار بديعی، او را برای تحصيل به آمريکا دعوت کرد. بديعی پس از تحصيل در دانشگاه سيراکوس، به کنزاس رفت و همکاری با کمپانی فيلم‌سازی کالوين را آغاز کرد.

امروز، «لس‌آنجلس تايمز» در نوشتاری ويژه به بهانه درگذشت رضا بديعی، از او به عنوان يک هنرمند «پُر بار» نام برد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خوب بفرمایید که این آقا هنوز فارسی صحبت می کرد و بار آخری که پاسپورت ایرانیش را تمدید کرده است کی بود؟ یا اینکه غیر از محل تولدش در کارت شناسایی هیچ چیزی دیگری در رابطه با ایران داشته است؟ می توان به ایشان افتخار کرد؟ بعد از مهاجرت به آمریکا اصلا یادی از ایران کرده است؟ لطفا فحش ندهید این ها سئوال هایی بیش نیستند!

در پاسخ آقای داریوش باید بگویم که ایشان باید باور کنند که زنده یاد «رضا سید بدیعی» پارسی اش خبلی بهتر از خود این آقای «داریوش» بود و ایشان پیوسته سینمای ایران را دنبال می کرد. پسر خاله اش یک از نخبگان سینمای ایران است که در آمریکا فلسفه خوانده است و سپس په جهان فیلم کشیده شده است و از سرمایه های بزرگ سینمای ماست و فیلم گاو را ساخته است. ولی آقایان خرده گیری چون «داریوش» چه گلی به سر مهرجویی زده اند که اکنون از «رضا سید بدیعی» ادعای طلب پارسی سخن گفتن می کنند؟

ایرانیها نشستند و ۳۲ سال است که این حکومت آخوندها را که مملکت را چپاول میکنند و میکشند تحمل میکنند ولی از چنین انسان محترم ایراد میکیرند و طلب دارند. این انسان چه پارسی صحبت میکرد چه نمیکرد باعث افتخار ما ایرانیان است چون در کشوری که از نظر فیلم سازی بالاترین مقام را دارد توانسته بود هم ردیف آمریکايها کار کنه. آقا داریوش هیچ کاره است و احتمالا در زندگیش هیچ کار مفیدی انجام نداده و هرفی برای گفتن ندارد فقط و فقط انتضار دارد. واقعا که!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما