خانه | خبر | اخبارایران

گزارشگران بدون مرز: اینترنت ملی ایران طرحی علیه آزادی بیان است

پنجشنبه, 1390-05-13 08:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سازمان گزارشگران بدون مرز، اينترنت ملی ايران را «طرحی عليه آزادی بيان و اينترنت جهانی» توصيف کرده و آن را در خدمت «تشديد سانسور و کنترل گسترده شهروند وب‌نگاران» ناميده است.

 

گزارشگران بدون مرز در اطلاعيه‌ای که چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۰ در تارنمای فارسی اين انجمن بين‌المللی مدافع آزادی رسانه‌ها منتشر شده، افزوده: «جمهوری اسلامی ايران سياست شيطان‌سازی از رسانه‌های جديد را با منتسب کردن آن‌ها به قدرت‌های خارجی تشديد کرده است.»

 

رضا تقی‌پور، وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات ايران، چهارم مرداد جاری گفت فاز اول شبکه ملی اينترنت طی شش ماهه اول امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

 

تقی‌پور پيش از اين نيز، اسفند سال گذشته از تشکيل هسته‌های اوليه ايده «اينترنت پاک» در ايران خبر داد و ابراز اميداوری کرده بود پس از شروع اين طرح در ايران، اينترنت پاک در اختيار تمام بشريت قرار ‌گيرد.

گزارشگران بدون مرز: جمهوری اسلامی ايران، سياست شيطان‌سازی از رسانه‌های‌ جديد را با منتسب کردن آن‌ها به قدرت‌های خارجی تشديد کرده است

سازمان بسيج مهندسين اطلاعات و فناوری ارتباطات (فاوا) نيز اعلام کرده هشت هزار بسيجی برای توسعه «اينترنت پاک» در ايران اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

همچنين چندی پيش علی آقامحمدی، معاون نظارت و هماهنگی در سياست‌های اقتصادی معاون اول رئيس‌جمهوری ايران، گفت نخستين شبکه اينترنت «حلال» که از سايت‌های غيراخلاقی پاک شده است، در ايران راه‌اندازی می‌شود.

 

گزارشگران بدون مرز افزوده شبکه ملی اينترنت ايران «بيش از هر کس وبلاگ‌نويسان و روزنامه‌نگاران را مجازات می‌کند.»

 

اين سازمان مدافع حقوق بشر پيش‌تر نيز در اطلاعيه‌هايش حکومت ايران را در شمار «دشمنان» اينترنت معرفی کرده بود.

 

خانه آزادی نيز که سازمانی غيردولتی در واشنگتن است، در پژوهشی که آوريل ۲۰۱۱ (فروردين ۱۳۹۰) منتشر شد، اعلام کرد ايران از «کم‌ترين» آزادی اينترنت در جهان برخوردار است.

 

خانه آزادی در اين گزارش گفته است پس از اعتراضات به نتيجه انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری ايران، حکومت اين کشور، آزادی اينترنتی را «محدود کرد» و شيوه‌هايی را برای کنترل ارتباط‌های اينترنتی به‌کار گرفت که از فيلترينگ سايت‌ها فراتر بود.

 

دولت ايران در جريان اعتراضات به نتيجه انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ بارها اينترنت را قطع کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با نظرات شما موافقم و اضافه می کنم در حال حاضر که اکثر کشور ها در جریان جنبش ضد سرمایه داری قرار گرفته و حرکت هایی در این مسیر می کند جوانان ایرانی و مردم ایران جسته گریخته اطلاعاتی به دست می آورند و متاسفانه حرکت متناسب با جهان ندارند . و ما که با خانواده های خود در آن طرف تماس هایی داریم این ضعف را احساس می کنیم . به امید پیروزی 99 0/0 مردم جهان
پروانه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما