خانه | خبر | اخبارایران

درگیری نیروهای ایران با پ. ک. ک و پژاک

یکشنبه, 1390-04-26 14:26
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
احمد دنیس سخنگوی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) می‌گوید، درگیری بین نیروهای ایران و این حزب که تا صبح امروز، یکشنبه در خاک کردستان عراق ادامه داشته، ده‌ها کشته و زخمی به جای گذاشته است.
 
سخنگوی حزب کارگران کردستان ترکیه به زمانه گفت: «این درگیری‌ها پس از آن شروع شد که در دو روز گذشته نیروهای ایران وارد خاک کردستان عراق شده و نیروهای ما را مورد حملات سنگین توپخانه‌هایشان قرار دادند.»
 
احمد دنیس شمار تلفات نیروهای ایران را دریک نقطه مرزی ۳۳ و در نقطه دیگر ۲۲ کشته و زخمی عنوان کرد. وی همچنین گفت: «چهار نفر از نیروهای ما کشته و دو نفر دیگر در این درگیری زخمی شدند.»
 
شیرزاد کمانگر،سخنگوی پژاک نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه از کشته و زخمی شدن چندین تن از نیروهای پژاک و همچنین شماری از نیروهای دولتی خبر داده است.
 
به گفته احمد دنیس، نیروهای ایران هم اکنون در دو منطقه «خاکورک و خنره» به داخل خاک ایران عقب نشینی کرده‌اند و تا صبح امروز یکشنبه درگیری‌ها ادامه داشته است.
 
سخنگوی حزب کارگران کردستان ترکیه پیش بینی کرد، نیروهای ایران بار دیگر بطور وسیع تری به آنان «حمله» خواهند کرد.
 
احمد دنیس این «حملات» را طرح مشترک بین ترکیه و ایران می‌داند و می‌گوید، طبق اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، شماری از افسران ترکیه در بین نیروهای ایرانی دیده شده‌اند.
درگیری میان نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه و ایران در حالی است که یکی از شهروندان در منطقه پیرانشهر به زمانه گفت، در روزهای اخیر شمار زیادی از نیروهای دولتی در مناطق مرزی سردشت و پیرانهشر مستقر شده‌اند.
 
از سوی دیگر به گزارش منابع خبری کردستان عراق، جمهوری اسلامی از ساکنان مناطق مرزی خواسته است تا محل سکونت‌شان را ترک کنند.
 
حسن عبدالله فرماندار منطقه پشدر در این باره گفته است، نیروهای جمهوری اسلامی به ساکنان گفته‌اند ۷۲ ساعت فرصت دارند تا این مناطق را ترک کنند در غیر این‌صورت خودشان مسئول جان و مال خود خواهند بود.
 
به گفته احمد دنیس در ۱۵ روز گذشته مناطق مرزی کردستان عراق مورد حملات سنگین توپخانه‌های ایران واقع شده است. وی گشایش کنسولگری امریکا در شهر اربیل یکی از دلایل این حملات می‌داند.روز سه شنبه، ۲۱ تیرماه کنسولگری آمریکا بطور رسمی در شهر اربیل کردستان عراق گشایش یافت.
 
در سال‌های گذشته جمهوری اسلامی علت گلوله باران مناطق مرزی را حضور نیروهای پژاک عنوان کرده است.
 
هفته گذشته خبرگزاری‌های دولتی ایران سخنان «یک مقام بلندپایه نظامی» را منتشر کردند که گفته بود مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان منطقه‌ای به وسعت حداقل ۳۰۰ هزار هکتار را بدون اطلاع دولت مرکزی بغداد در اختیار پژاک قرار داده است. بنا بر این گزارش این سرزمین از نقاط مرزی دالامپرداغ تا مرز مقابل قلعه دیزه در داخل خاک عراق به طول ۱۵۰ کیلومتر و به عمق حداقل ۲۰ کیلومتر را شامل می‌شود.
ژنرال جبار یاور، سخنگوی نیروهای امنیتی حکومت اقلیم کردستان درگفتگو با زمانه واگذاری زمین به پژاک را رد کرد.
 
در‌‌ همان حال حکومت اقلیم کردستان عراق نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن تکذیب سخنان «مقام بلندپایه نظامی» ایران اعلام کرد، خبر واگذاری زمین به پژاک به قدری دور از واقعیت است که لازم به پاسخگویی نیست.
 
پیش‌تر مسعود بارزانی حملات توپخانه‌ای جمهوری اسلامی را محکوم کرده بود. وی هشدار داده بود، تداوم حملات توپخانه‌ها به روابط اقلیم کردستان و ایران خدشه وارد خواهد کرد.

 

هفته گذشته، مقامات ترکیه از کشته شدن ۱۳ سرباز ترکیه به دست نیروهای پ. ک. ک در جنوب شرقی این کشور خبر دادند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)  از کشته شدن پنج تن از اعضای پژاک در منطقه میرآباد بخش وزینه سردشت و یک نفر از نیروهای دولتی خبر داده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

دولت ایران باد خوب بداند که امریکا جهت دور کردن و جدا کردن هموطنان کردمان دست به این بازی زده است و یکی شدن ایرانیان کرد زبان در دو سوی مرز ایران و عراق را نمی خواهد.لذا حملات باید فقط به مزدوران امریکائی پژاک و پ ک ک متخاصم صورت گیرد و به برادران و خواهران ایرانی کرد زبانمان آسیبی نرسدکه امریکا و غرب از ان جهت تفرقه افکنی قومی، میان هموطنان فارس و کرد استفاده کنند.

این عکس مربوط به نیروهای پژاک یا پ کاکا نمی باشد.. چون ینوفورم پوششی نیروهای نظامی این دو گروه دستار یا چفیه‌ی پوشیده بر صورت ندارد

---------------------------

کامنت‌گذار گرامی، تعدادی لینک‌ جهت اطلاع شما،

زمانه

 

http://www.rferl.org/content/article/1077380.html

http://www.oursouthazerbaijan.com/English_pejak.htm

http://news.xinhuanet.com/english/2007-10/23/content_6931145.htm

http://www.tehrantimes.com/index_View.asp?code=225062

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما