خانه | خبر | اخبارایران

انتقاد از محاکمه‌نشدن مرتضوی، «متهم بازداشت‌گاه کهريزک»

شنبه, 1390-04-25 09:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روزنامه شرق در شماره شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۰ گفت‌وگويی با عبدالحسين روح‌الامينی پدر يکی از کشته‌شدگان بازداشت‌گاه کهريزک انجام داده است.

 

روح‌الامينی در گفت‌وگو با شرق از محاکمه‌نشدن سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران که متهم «اصلی» بازداشت‌گاه کهريزک معرفی شده، انتقاد کرده و گفته است وی به جای حضور در دادگاه، مورد «تکريم» قرار گرفته است.

بازداشتگاه کهريزک پس از آن مشهور شد که دست‌کم سه نفر از معترضان به نتيجه انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ايران، در آن بر اثر «شکنجه» جان دادند.

روح‌الامينی گفته سعيد مرتضوی پس از دستور آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای تعطيل‌کردن بازداشت‌گاه کهريزک، اين بازداشت‌گاه را «به‌موقع» تخليه نکرده است.

 

آيت‌الله خامنه‌ای پس از انتشار خبرهايی درباره «شکنجه» بازداشت‌شدگان در کهريزک، پنجم مرداد ١٣٨٨ دستور تعطيلی اين بازداشت‌گاه را صادر کرد.

وی تعليق سه مقام قضايی «مرتبط» با بازداشت‌گاه کهريزک را «دستاورد بزرگ» اين پرونده دانسته و گفته «ما به دستيابی چنين دستاورد بزرگی قانع نيستيم تا اينکه دادستان سابق تهران به عنوان متهم اصلی اين پرونده در دادگاه علنی حضور پيدا کند و به اتهاماتش پاسخ دهد.»

«سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران؛ حسن زارع‌ دهنوی مشهور به قاضی حداد، معاون وقت امنيت دادستان تهران و علی‌اکبر حيدری‌فر، قاضی شعبه اول دادياری دادگاه انقلاب» سه مقام قضايی هستند که شهريور ۱۳۸۹ در رابطه با پرونده کهريزک از کارشان تعليق شدند.

مخالفان حکومت ايران از سعيد مرتضوی به عنوان «متهم اصلی» اين پرونده نام می‌برند.

سعيد مرتضوی پس از انتصاب آيت‌الله صادق لاريجانی به سمت رياست قوه قضاييه از دادستانی تهران کنار گذاشته شد. محمود احمدی نژاد، رئيس‌جمهور ايران پس از برکناری مرتضوی، او را به عنوان رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب کرد.

عبدالحسين روح‌الامينی گفته «اگر به موقع جلو آن جهالت و سوءتدبير کسانی که لياقت برخی مسووليت‌ها را نداشتند، گرفته نمی‌شد شايد جان هزار نفر ديگر به خطر می‌افتاد.»

 

«امير جوادی‌فر، محسن روح‌الامينی و محمد کامرانی» سه نفری هستند که در بازداشتگاه کهريزک بر اثر «شکنجه» کشته شدند.

مطالب ديگر مطبوعات:
جام جم؛ دبيرستان‌های ويژه دختران متأهل ايجاد می‌شود

کيهان؛ مجروح شدن سفير ايران در بغداد در يک حادثه مشکوک

 

Share this
Share/Save/Bookmark

سیاست شما رسانه های گروهی در تمامی دنیا نه فقط در ایران سیاستی ست در کناره قدرت با قدرت ها پیش میرود
و در خدمته انهاست
برای شما که این مقاله را نوشتید....ایا پدر روح المینی در گروه...مخالفان حکومت بشمار میرود؟

همین که شما از این نام و واژ ...مخالفان...استفاده میکنید خود دارای فلسفه ئیست. اقایان....سیاست و نوع انجام وظائف....سیستمه کاری شما رادیو و یا روزنامه را قدرت ها تعین و رونویسی میکنند .این که این جمله بندی شما......مخالفان حکومت ایران.....چه نقشی در وزارت اطلاعات یران .و دستگاه مافیائیه ایران بازی کرده و اینان چه واکنشی به این مقوله خواهند داشت و ایا به نفع ملت ایران و ایرانیان است در ازادی و یا نه خود داستانی ست.همیشه در تاریخ صد ساله دنیا رسانه های هر کشوری بزرگترین ضربه ها و صدمات را به جنبش های ازادی خواهی ملت ها زده اند.شاهدش در ایران همین مقاله است که خیلی ها فقط میخوانند اما به عمق این خبر و سیاستی که در پشت قرار دارد ....بی خبرند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما