خانه | خبر | اخبارایران

مسعود بارزانی گلوله باران مناطق مرزی را توسط ايران محکوم کرد

یکشنبه, 1390-04-12 22:00
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مسعود بارزانی، رئيس منطقه خودگردان کردستان عراق گلوله باران مناطق مرزی را توسط نيروهای ايران محکوم کرد و هشدار داد تداوم حملات توپخانه‌ها به روابط اقليم کردستان و ايران خدشه وارد خواهد کرد.

 

مسعود بارزانی در بيانيه ای اعلام کرد شروع دوباره گلوله باران مناطق مرزی کردستان توسط نيروهای ايران برای افراد مدنی، دامداران و مزرعه‌داران خسارت‌هايی به دنبال داشته است.

رئيس منطقه خودگردان کردستان همچنين گفته است هيچ توجيهی برای گلوله‌باران ناگهانی مناطق مرزی وجود ندارد. وی افزوده به جای ايجاد «فضای رعب و وحشت» سعی شود مشکلات از طريق گفت‌وگو حل شوند.

بازرانی با اشاره به اينکه اين حملات باعث بی‌ثباتی منطقه شده گفته است خشونت و گلوله باران مناطق مرزی هيچ نتيجه‌ای در پی نخواهد داشت.

طی روزهای گذشته خبرگزاری‌های کردستان عراق از حملات توپ‌خانه‌های ايران در مناطق مرزی حاجی عمران و مناطق کوهستانی قنديل خبر داده‌اند.

مسعود بارزانی: شروع دوباره گلوله باران مناطق مرزی کردستان توسط نيروهای ايران برای افراد مدنی، دامداران و مزرعه‌داران خسارت‌هايی به دنبال داشته است

طبق اين گزارش‌ها شماری از شهروندان کردستان عراق ناچار به ترک محل سکونت خود شده و شمار چشمگيری از دام‌های آنان در اين حملات کشته شدند.

طی سال‌های اخير گلوله باران مناطق مرزی کردستان عراق ادامه داشته و جمهوری اسلامی علت اين اقدام را وجود نيروهای حزب کارگران ترکيه (پ.ک.ک) اعلام می‌کند.

سال گذشته نیز بر اثر حملات توپخانه‌های جمهوری اسلامی چند تن از کودکان و افراد مدنی کشته و بيش از ۳۰۰ خانوار محل زندگی خود را ترک کردند.

حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) همواره وجود نيروهای خود را در مناطقی که مورد حملات توپخانه‌ها قرار می‌گيرند، رد می‌کند.

سال گذشته احمد دنيس سخنگوی (پ.ک.ک) در گفت‌وگو با زمانه حضور نيروهايشان را در مناطق حاجی عمران و پنجوين که مورد حملات نيروهای دولتی ايران واقع شده بود، تکذیب کرد.

هشدار مسعود بارزانی در مورد رويدادهای اخير در حالی است که سال گذشته کاوه محمود، سخنگوی حکومت خودگردان کردستان به زمانه گفته بود: «از ايران خواسته‌ايم، جهت رفع مشکلات مرزی بين دو کشور از راه حل مسالمت‌آميز و طبق اسناد سازمان ملل در زمينه‌ی وظايف کشورهای هم‌جوار اقدام کند.»
 

در ماه‌های گذشته، شهرها و مناطق مرزی کردستان ايران شاهد درگيری‌ها و رويدادهای خشونت‌باری بوده است.

در آخرين مورد خرداد ماه سال جاری حيدر مصلحی وزير اطلاعات ايران اعلام کرد هفت تن از «اعضای کومله» در استان‌های آذربايجان غربی و کردستان در درگيری با نيروهای دولتی دستگير و کشته شدند.

اما حزب کومله کردستان ايران درگيری نيروهای خود را با نيروهای دولتی تکذيب کرد.

پيشتر نيز درگيری‌هايی بين نيروهای حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) درمناطق مرزی کردستان گزارش شده بود که کشته و زخمی شدن چند تن از نيروهای دولتی را به دنبال داشت.

پژاک در سال‌های گذشته در مناطق مرزی تلفاتی به نيروهای دولتی وارد کرده است. جمهوری اسلامی پژاک را در ليست گروه‌های تروريستی قرار داده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

رادیو زمانه مدتی است که اخبار مربوط به کردستان را بسیار مغرضانه منتشر می کند.
ظاهرا، تمایلات سیاسی نویسنده گزارش، سایەی خود را بر بی طرف بدون و اصول اولیه کار به جای گذاشته است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما