خانه | خبر | اخبارایران

نامه شورای هماهنگی راه سبز اميد به احمد شهيد

یکشنبه, 1390-04-05 07:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اردشير اميرارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز اميد در نامه‌ای به احمد شهيد، گزارشگر ويژه حقوق بشر برای ايران، خواهان اقدام «فوری» وی در رسيدگی به وضع زندانيان سياسی که اعتصاب غذا کرده‌اند، شد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، اردشير اميرارجمند از آمادگی شورای هماهنگی راه سبز اميد برای همکاری با احمد شهيد خبر داده و افزوده موارد نقض حقوق بشر در ايران را به‌طور مستند در اختيار وی قرار می‌دهد.

شورای هماهنگی راه سبز اميد تشکلی است که پس از بازداشت خانگی رهبران مخالفان فعاليتش را آغاز کرده است.

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان به همراه همسرانشان از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند.

اردشير اميرارجمند در اين نامه با يادآوری انتخابات جنجالی رياست‌جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ نوشته پس از انتخابات، «اقتدارگرايان حاکم بر کشور با نقض گسترده و سيستماتيک موازين حقوق بشر و قوانين جاری کشور، صدها شهروند ايرانی را به شهادت رسانده، زندانی و شکنجه کرده‌اند، آن‌ها را از محل تحصيل و کار خود اخراج کرده و يا از ديگر حقوق شهروندی محروم کرده‌اند، تظاهرات مسالمت‌آميز مردم را سرکوب کرده‌اند و احزاب، سنديکاها و مطبوعات مستقل را تعطيل نموده‌اند.»

شورای هماهنگی راه سبز اميد از احمد شهيد خواسته تا از امکانات سازمان ملل برای «رساندن فرياد حق‌طلبانه مردم ايران به جامعه جهانی»، «الزام مقامات جمهوری اسلامی به رعايت موازين جهانی حقوق بشر» و «پذيرش فوری شکل‌گيری يک هیأت حقيقت‌ياب مستقل» برای رسيدگی به درگذشت هدی صابر و هاله سحابی استفاده کند

وی افزوده اکنون چهار ماه است که رهبران جنبش سبز همراه با همسرانشان در خانه «بدون هيچ‌گونه استناد قضايی و قبول مسئوليت قانونی و شفاف»، زندانی کرده‌اند و در وضعيت جسمانی «نامناسب» به سر می‌برند و از معاينه توسط پزشک مورد اعتماد «محروم» هستند.

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز اميد با اشاره به اعتصاب غذای شماری از زندانيان سياسی نوشته آن‌ها در اعتراض به «شهادت هدی صابر و هاله سحابی» به‌صورت نامحدود به اعتصاب غذا دست زده‌اند.

هدی‌صابر، از فعالان ملی- مذهبی و عضو هیأت تحريريه مجله توقيف‌شده‌ «ايران فردا» که از ١٢ مردادماه ١٣٨٩ در بازداشت بود، از تاريخ ١٢ خرداد سال جاری در اعتراض به «قتل هاله سحابی» دست به اعتصاب غذا زده بود. وی ۲۱ خرداد پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در بيمارستان مدرس تهران درگذشت.

 

پزشکان متخصص علت مرگ هدی صابر را ناشی از عوارض اعتصاب غذا اعلام کرده‌اند اما مخالفان حکومت ايران می‌گويند وی بر اثر «ضرب و شتم» و «تأخير» در انتقال به بيمارستان «کشته» شده است.

 

هاله سحابی، زندانی سياسی که به دليل وخامت حال پدرش، عزت‌الله سحابی ارئيس شورای فعالان ملی- مذهبی به مرخصی آمده بود، روز ۱۱ خرداد جاری در مراسم تشييع پيکر پدرش در پی درگيری با نيروهای «لباس شخصی» جان‌باخت.

بهمن احمدی امويی، حسن اسدی زيدآبادی، مهدی کريميان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزاديان‌نژاد، محمد داوری، اميرخسرو دليرثانی، فيض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قديانی، محسن امين‌زاده، محمدرضا مقيسه و عبدالله مومنی، عمادالدين باقی و محمدجواد مظفر زندانيانی هستند که از ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.

پس از آزادی باقی و مرخصی مظفر، «محسن امين‌زاده و مهدی اقبال» به جمع اعتصاب‌کنندگان زندان اوين پيوستند.

اردشير اميرارجمند در اين نامه گفته به دليل «بی‌توجهی عمدی» مقامات کشور به قانون، حمايت از حقوق شهروندان «ناکارآمد و بی‌اثر» شده و زندانيان به جز اعتصاب غذا و «ايثار جان خود»، راه ديگری برای تأمين حقوق «مردم ستمديده ايران» سراغ ندارند.

شورای هماهنگی راه سبز اميد از احمد شهيد خواسته تا از امکانات سازمان ملل برای «رساندن فرياد حق‌طلبانه مردم ايران به جامعه جهانی»، «الزام مقامات جمهوری اسلامی به رعايت موازين جهانی حقوق بشر» و «پذيرش فوری شکل‌گيری يک هیأت حقيقت‌ياب مستقل» برای رسيدگی به درگذشت هدی صابر و هاله سحابی استفاده کند.

احمد شهيد، وزير امور خارجه پيشين مالديو روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۰ به‌عنوان «گزارشگر ويژه سازمان ملل» در امور حقوق بشر ايران انتخاب شد.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند اجازه سفر گزارشگر ویژه حقوق بشر را به ایران نمی‌دهند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

در نظر آقاي امير ارجمند فقط دستگيري و بازداشت اعضاي جنبش سبز بايد مورد توجه قرار گيرد! يعني هوادارن مجاهدين و كومله و غيره كه مستقيماً حلق آويز يا زجركش مي شوند نقض حقوق بشر نيست! كدام هوادار جنبش سبزي تا كنون حلق آويز شده است؟! آنها يك مدت بازداشت مي شوند بعد هم با قيد وثيقه آزاد مي شوند.

" اردشير اميرارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز اميد در نامه‌ای به احمد شهيد، گزارشگر ويژه حقوق بشر برای ايران، خواهان اقدام «فوری» وی در رسيدگی به وضع زندانيان سياسی که اعتصاب غذا کرده‌اند، شد."

بابا جان، ما فقط در يك فقره در تابستان 67 چهار پنج هزار اعدامي داشتيم! خود موسوي در آن جنايات نقش داشت. حقوق بشر فقط زماني مورد توجه شماست كه به نفع خودتان باشد!
با تشكر از راديو زمانه كه هرچند رسانه اي جهت دار است و ديدگاه فقط طيف اصلاح طلبيان را منعكس مي كند ولي به مراتب بهتر از راديو فرداست كه همين نظرات را هم تحمل نمي كند و اجازه انتشار نميدهد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما