خانه | خبر | اخبارایران

تجمع اعتراضی ايرانيان در ۲۵ شهر جهان

شنبه, 1390-04-04 12:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۱ هم‌زمان با هشتمين روز اعتصاب غذای زندانيان بند ۳۵۰ اوين در ۲۵ شهر مختلف در جهان تجمع‌های اعتراضی در محکوميت قتل هاله سحابی و هدی صابر و همچنين حمايت از زندانيان اعتصاب کننده در زندان های اوين و رجايی‌شهر کرج برگزار می‌شود.

 

به دعوت کمپين اعتراض سبز قرار است پشتيبانان جنبش موسوم به سبز در شهرهای مختلف جهان در روز ۲۵ ژوئن گرد هم آيند تا ضمن گرامی‌داشت ياد زندانيان جان‌باخته اخير در ايران، مراتب اعتراض خود به «خشونت‌های سيستماتيک اعمال شده عليه زندانيان سياسی» که منجر به کشته شدن هاله سحابی و هدی صابر شده است را اعلام کنند.

در بيانيه شماره سوم کمپين اعتراض سبز جهت برگزاری مراسم اعتراضی ۲۵ ژوئن آمده است: «۱۴ روز پيش هدی صابر، از زندانيان سياسی زندان اوين پس از ١۰ روز اعتصاب غذا و ضرب و شتم مأموران امنيتی زندان به شهادت رسيده بود. اينک با گذشت يک هفته از آغاز اعتصاب غذای زندانيان سياسی بند ٣۵۰ زندان اوين و پيوستن زندانيان زندان رجايی‌شهر به اين اعتصاب، نگرانی‌ها از وضعيت سلامتی ١٩ زندانی اعتصاب غذا کننده افزايش يافته است.»

بيانيه می‌افزايد: «اين در شرايطی است که منابع خبری در طی روزهای گذشته از وخامت حال محسن امين‌زاده، عبدالله مؤمنی؛ ابوالفضل قديانی و حسن اسدی زيدآبادی خبر داده‌اند.»

تارنمای کلمه: زندانی‌های اعتصاب‌کننده غذا، چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته به دادسرای زندان اوين برده شدند اما حاضر به پاسخگويی به سئوالات بازجوها و بازپرس‌ها نشده‌اند

کمپين اعتراض سبز به همين خاطر از ايرانيان برون‌مرز، دعوت کرده است تا با شرکت در برنامه‌های اعتراضی اين کمپين در روز شنبه ٢۵ ژوئن (امروز) در سراسر دنيا، «با حمل نماد‌های سياه»، اعتراض زندانيان سياسی ايران را به گوش جهانيان برسانند و از اعتصاب غذای آنان پشتيبانی کنند.

از سوی ديگر تارنمای کلمه گزارش داده است که «زندانی‌های اعتصاب‌کننده غذا، چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته به دادسرای زندان اوين برده شدند اما حاضر به پاسخگويی به سئوالات بازجوها و بازپرس‌ها نشده‌اند.»

بر پايه اين گزارش روز چهارشنبه اول تيرماه سال جاری مسئولان زندان اوين هنگامی که قصد داشتند هر ۱۲ زندانی اعتصاب‌کننده را با چشم‌بند برای بازجويی به دادسرای مقدس واقع در محوطه زندان اوين منتقل کنند با اعتراض اعتصاب‌کنندگان روبه‌رو شدند.

اين زندانيان اعلام کرده‌اند که «مجبور کردن زندانی به استفاده از چشم‌بند برخلاف قوانين شهروندی است» و آن‌ها حاضر نيستند به آن تن دهند.

اين گزارش می‌افزايد «اين زندانيان در اين روز با زور و اجبار به دادسرای اوين برده شدند اما به نشانه اعتراض از پاسخگويی به سئوالات بازجوها خودداری کردند.»

در اين گزارش به نقل از «برخی از کارکنان دادسرای اوين» آمده است که « ۱۲ زندانی اعتصاب‌کننده به‌جای پاسخگويی به سئوالات بازجوها، در راه‌روی اين دادسرا نماز جماعت بر پا کردند.»

آن‌ها هچنين در اعتراض به برخورد مسئولان دادسرای اوين، گفتند :«همه ما شاهد گفته‌های آقای صابر درباره ضرب‌وشتم وی در هنگام اعتصاب غذا در بهداری زندان بوده‌ايم و همچين شاهد بوده‌ايم که در انتقال وی به بيمارستان تعلل صورت گرفت و حالا به‌جای رسيدگی به اين برخوردهای غيرقانونی و مرگ مشکوک هدی صابر و هاله سحابی قصد بازجويی از ما را داريد؟»

طبق گزارش کلمه، مقامات دادسرای اوين، اعتصاب‌کنندگان را تهديد کرده و گفته‌اند به‌خاطر اين اقدام بر احکام زندان‌شان افزوده خواهد شد و پرونده‌های جديدی برای اعتصاب‌شان باز می شود.

برپايه همين گزارش، در فردای اين روز (پنج‌شنبه) نيز بار ديگر عبدالله مؤمنی، سخنگوی سازمان ادوار تحکيم وحدت و امير دليرثانی، فعال ملی – مذهبی، از زندانيان اعتصاب‌کننده را به دادسرای اوين منتقل کرده‌اند.

خبرها حاکی از آن است که با عبدالله مؤمنی، و امير خسرو دليرثانی، برخوردهای تند و نامناسبی صورت گرفته است.

بهمن احمدی امويی، حسن اسدی زيدآبادی، مهدی کريميان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزاديان‌نژاد، محمد داوری، اميرخسرو دليرثانی، فيض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قديانی، محسن امين‌زاده، محمدرضا مقيسه و عبدالله مومنی، عمادالدين باقی و محمدجواد مظفر زندانيانی هستند که از ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.

همچنين کيوان صميمی، عيسی سحرخيز، مسعود باستانی،علی‌اکبر عجمی، جعفر اقدامی و حشمت الله طبرزدی، شش زندانی سياسی زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج هستند که در پشتيبانی از زندانیان اعتصاب‌کننده زندان اوین اعتصاب غذا کرده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

خبر را اينقدر بزرگ نكنيد! اگر چهار نفر شركت كند آنوقت بي بي سي، راديو فردا، راديو زمانه و غيره آن را تيتر اول خود مي كنند اما اگر چند ده هزار نفر در كنفرانس بزرگ پاريس شركت كنند آن را بايكوت مي كنند!
هر وقت اين رسانه هاي دولتي توانستند بي طرفي خود را ثابت كنند آنگاه از جمهوري اسلامي انتظار داشته باشيد كه اين زندانيان را آزاد كند!
اول از خودتان شروع كنيد!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما